Klimat polarny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Klimat polarny – najsurowszy klimat na kuli ziemskiej, głównie ze względu na niskie temperatury powietrza – w środkowej części Antarktydy (półkula południowa) przeciętna temperatura w zimie wynosi ok. –60 °C do –70 °C, w lecie nieco cieplej od –30 °C do –50 °C[1]. Najcieplejszym obszarem jest wybrzeże, szczególnie okolice Półwyspu Antarktycznego – styczeń przeciętnie +1 °C. Poza tym klimat polarny charakteryzują silne wiatry i burze śnieżne.

Natomiast klimat Arktyki (półkula północna) jest zróżnicowany, ponieważ zależy od szerokości geograficznej oraz położenia względem dużych zbiorników wodnych. Najniższą temperaturę powietrza odnotowano na terenie Jukonu[2], w Jakucji i Grenlandii i wynosiła ona –70 °C. Najwyższe arktyczne temperatury średnie spotyka się na Arktyce morskiej, a więc na Aleutach, Islandii i północy Europy.

Klimat polarny znajduje się w jednej z głównych stref klimatycznych - w klimacie okołobiegunowym, obejmującym dwa typy klimatów:

Klimaty obszarów okołobiegunowych są kształtowane pod wpływem dużych różnic w warunkach oświetlenia podczas długiego dnia polarnego i nocy polarnej. Głównymi cechami tych klimatów są długie zimy, podczas których dominują niskie temperatury oraz krótkie lata. Pomiędzy poszczególnymi obszarami występują jednak pewne różnice, wynikające z wielkości obszaru (np. w dwóch miejscach na Grenlandii oddalonych zaledwie o 8° szerokości geograficznej można zauważyć aż do 14 °C różnicy, jeśli chodzi o średnie temperatury). W klimacie polarnym opady są bardzo rzadkie, wilgotność względna bardzo niska, a wiatr wieje z dużą intensywnością dochodzącą do 97 km/h[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. KLIMAT POLARNY. Definicja pojęcia - klimat polarny, www.ekologia.pl [dostęp 2022-01-27].
  2. Dorota Kazimierczak, Pod wpływem klimatu polarnego, Kanada | Portal Promocji Eksportu [dostęp 2022-01-27] (pol.).
  3. Monica Sanchez, Pogoda polarna, jak to jest? Jaki jest krajobraz polarny? Odkryj to tutaj!, Meteorología en Red, 1 czerwca 2017 [dostęp 2022-01-27] (pol.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]