Klon Shirasawy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Klon Shirasawy
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad różowe
Rząd mydleńcowce
Rodzina mydleńcowate
Rodzaj klon
Gatunek klon Shirasawy
Nazwa systematyczna
Acer shirasawanum Koidz.
J. Coll. Sci. Imp. Univ. Tokyo 32(1):38, t. 22. 1911[2]
Synonimy

Acer japonicum f. aureum Schwer.

Klon Shirasawy (Acer shirasawanum Koidz.) – gatunek drzewa z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). W obrębie rodzaju sklasyfikowany do sekcji Palmata i serii Palmata[2]. Naturalnie występuje w Japonii, w górach na Honsiu i Sikoku. W Polsce można go zobaczyć w arboretum w Kórniku i Rogowie. Często bywa mylony z klonem japońskim. Częściej od gatunku uprawiane są jego odmiany, zwłaszcza złotolistna 'Aureum'.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Klon Shirasawy
Pokrój
Jest to niewysokie drzewo lub krzew o szeroko rozpostartej, prawie kulistej, koronie. Dorasta do 5-10 m wysokości. Kora jest szarobrązowa i gładka.
Liście
Liście mają okrągławy kształt. Są cienkie i sztywne. Mają długość do 12 cm i podobną szerokość. Są płytko 11-klapowane (spotyka się liście o od 9 do 13 klap) i podwójnie ostro piłkowane. Młode liście są obustronnie owłosione, lecz ogonki są nagie. Od góry liście mają jaskrawozieloną barwę. Wiosną liście są soczyście zielone (jak barwa skórki limonki) i stopniowo w czasie lata żółkną aż do jesiennego przebarwienia na kolory od pomarańczowego do karminowoczerwonego. Ogonki liściowe są czerwonawe.
Kwiaty
Kwiaty są drobne. Mają różowe płatki i kremowe działki kielicha. Mają do 8 mm. Są zebrane w niewielkie, rozgałęzione, odstające, wzniesione kwiatostany.
Owoc
Owocami są orzeszki o długości do 2 cm ze skrzydełkami, o czerwonawym zabarwieniu, ustawionymi pod kątem rozwartym lub prawie horyzontalnie. Zebrane są we wzniesione owocostany.

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Zalicza się do 5. strefy mrozoodporności (mrozoodporny). Lubi słoneczne lub częściowo zacienione stanowiska. Rośnie na wilgotnych glebach, ponieważ jest bardzo wrażliwy na suszę.

Zmienność[edytuj | edytuj kod]

  • Acer shirasawanum 'Aureum' – odmiana uprawna złocista o żółtych liściach przez cały okres wegetacji, nie wytrzymuje silnego nasłonecznienia, skrzydlaki czerwone
  • Acer shirasawanum 'Microphyllum' – odmiana drobnolistna

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-02-04].
  2. a b Taxon: Acer shirasawanum (ang.). Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-02-04].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Gelderen, D. M. van et al. 1994. Maples of the world. (Maples) 122–123.
  2. Huxley, A., ed. 1992. The new Royal Horticultural Society dictionary of gardening. (Dict Gard)
  3. Ohwi, J. 1965. Flora of Japan (Engl. ed.). (F JapanOhwi)
  4. Klony. [dostęp 02-01-2009].
  5. Atlas roślin. [dostęp 02-01-2009].
  6. Ernie Wasson: The Complete Encyclopedia of Trees and Shrubs: Descriptions, Cultivation Requirements, Pruning, Planting. San Diego: Thunder Bay Press (CA), 2001, s. 816. ISBN 1-59223-055-5.