Klotylda de France

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klotylda de France
Ilustracja
Wizerunek herbu
podpis
królowa Sardynii
Okres od 1796
do 1802
Jako żona Karola Emanuela Sardyńskiego
Dane biograficzne
Dynastia Burbonowie
Data i miejsce urodzenia 1759
Wersal
Data śmierci 1802
Ojciec Ludwik Ferdynand Burbon
Matka Maria Józefa Wettyn
Mąż Karol Emanuel IV

Maria Adelajda Klotylda de France, znana też jako Madame Clotilde (Madame Klotylda), (ur. 1759 w Wersalu, zm. 1802) – druga córka delfina FrancjiLudwika Ferdynanda, i jego drugiej żony – Marii Józefy Wettyn. Była wnuczką króla Ludwika XV.

Znana była również jako Grosse Madame (Gruba Madame), ponieważ była puszysta. Wychowała się razem z młodszą siostrą Madame Elżbietą (1764-1794), opiekowała się nimi guwernantka Madame de Marsan. Szybko straciła oboje rodziców: jej ojciec zmarł w 1765, a matka w 1767.

Małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

W 1775, w Paryżu poślubiła księcia PiemontuKarola Emanuela Sardyńskiego, najstarszego syna króla Sardynii - Wiktora Amadeusza III. Para nie miała dzieci, ale małżonkowie byli sobie bardzo oddani - zawsze szczerzy i mili dla siebie. Jej młodsza siostra Elżbieta, nigdy nie wyszła za mąż. W 1789, w jej rodzinnej Francji wybuchła rewolucja francuska, która zastała ją w spokojnym Turynie.

Skutki rewolucji francuskiej[edytuj | edytuj kod]

W 1789 Klotylda z radością gościła swojego starszego brata Karola, hrabiego d'Artois razem z jego rodziną, którzy po wybuchu rewolucji udali się na emigrację. W 1791 przyjęła u siebie, w Turynie, również swoje dwie ciotki, córki króla Ludwika XV i Marii LeszczyńskiejMadame Adelajdę i Madame Wiktorię (znane jako Mesdames Tantes). Ciotki wyjechały następnie do Rzymu i Neapolu, gdzie królową była Maria Karolina Habsburg, siostra Marii Antoniny–- bratowej Klotyldy.

Klotylda z żalem opłakiwała w 1793 śmierć jej innego brata–- króla Ludwika XVI, który został zgilotynowany, a w 1794 – śmierć jej siostry Elżbiety, która zginęła w ten sam sposób.

Królowa[edytuj | edytuj kod]

W 1796 Klotylda została królową Królestwa Sardynii, zmarła bezdzietnie w 1802. Ta śmierć tak poruszyła jej męża, że zdecydował się on abdykować i uczynił to 4 czerwca 1802, na korzyść swojego brata – Wiktora Emanuela.