Klub „Remont”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Klub Remont)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siedziba Klubu „Remont” przy ul. Waryńskiego 12a w Warszawie

Klub „Remont”, także „Riviera-Remont”klub studencki znajdujący się przy ul. Waryńskiego 12a w Warszawie, w kompleksie Domu Studenckiego „Riviera”.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub „Remont” powstał w 1973. Jednym z jego założycieli i dyrektorem w latach 1973–1979 był Waldemar Dąbrowski, minister kultury w latach 2002–2005. W „Remoncie” swoją siedzibę miał DKF „Kwant”, w którym gościli m.in. Michelangelo Antonioni, Julio Cortazar i Andrzej Wajda.

W latach 70. w klubie organizowano m.in. festiwal piosenki studenckiej „Kij w mrowisko”[1]. W 1977 w „Remoncie” debiutowała Martyna Jakubowicz. Klub organizował liczne koncerty zarówno znanych, jak i początkujących zespołów muzycznych. Jednym z nich był Kult, którego debiut miał miejsce w Remoncie w lipcu 1982. Zespołem zaczynającym wspólną grę właśnie w Remoncie jest Kobranocka, której pierwszy koncert odbył się w 1985. W 1982 rozpoczął tam swoją działalność zespół Daab. W klubie, wiosną 1983 zagrał swój pierwszy koncert. Z Remontem był związany do 1987.

Z klubem związane były również pierwsze punkrockowe zespoły: TZN Xenna, Tilt, Kryzys, Brygada Kryzys, Poland Kazika Staszewskiego[2].

Remont to także kolebka niektórych kabaretów. Na scenie teatralnej w Remoncie zaczynał m.in. kabaret OTTO (ówcześni studenci Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej). Materiał, którym wtedy debiutowali, został później nagrany na albumie Faux-pas.

W Remoncie miały miejsce nagrania albumów niektórych znanych zespołów muzycznych. Trzecia płyta zespołu Wilki Acousticus Rockus została nagrana podczas jednego z koncertów. Album koncertowy Natural Way (Full Noize) grupy Houk. Podobne płyty nagrały zespoły Krzak oraz Kult. Pierwszą po okresie jeżdżenia po świecie płytę nagrał w Remoncie również Jacek Kaczmarski (Live, 1990).

Już w XXI wieku front Remontu uległ zupełnemu przeobrażeniu, a klub stracił charakterystyczny wygląd korespondujący[w jaki sposób? jak wyglądał?] z nazwą lokalu.

13 grudnia 2013 z okazji 40 lecia klubu odbył się w nim koncert zespołu Lady Pank.

Z końcem 2018 Riviera wypowiedziała umowę dotychczasowemu właścicielowi, przez co klub zawiesił działalność, obecnie Politechnika poszukuje nowego najemcy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maciej Pietraho, Bezkoc. Jak Wolność To Wolność. „Pasażer Punk Zine”. 12, s. 88-90, jesień 98-zima 99 (pol.). 
  2. Tomek Lipiński w książce Mikołaja Lizuta: Punk Rock Later, s. 48, Wydawnictwo Sic!, Warszawa 2003, ​ISBN 83-888-0731-5​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]