Klub Remont

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wejście do klubu

Klub Remont, zwany też Riviera-Remontklub studencki w Warszawie, mieszczący się w Domu Studenckim Riviera.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub powstał w 1973. Jednym z założycieli i dyrektorem w latach 19731979 był Waldemar Dąbrowski, późniejszy Minister Kultury. W Remoncie swoją siedzibę miał DKF „Kwant”, gdzie gościli wówczas m.in.: Michelangelo Antonioni, Julio Cortazar czy Andrzej Wajda.

W latach 70. w klubie organizowano m.in. festiwal piosenki studenckiej Kij w mrowisko[1]. Klub Remont organizował liczne koncerty rockowe zarówno znanych, jak i początkujących dopiero zespołów muzycznych. Jednym z nich był Kult, którego debiut miał miejsce w Remoncie w lipcu 1982. Zespołem zaczynającym wspólną grę właśnie w Remoncie jest Kobranocka, której pierwszy koncert odbył się w 1985. W 1982 rozpoczął tam swoją działalność zespół Daab. W klubie, wiosną 1983 zagrał swój pierwszy koncert. Z Remontem był związany do 1987. Z klubem związane były również pierwsze punkrockowe zespoły: TZN Xenna, Tilt, Kryzys, Brygada Kryzys, Poland Kazika Staszewskiego[2].

Remont to także kolebka niektórych kabaretów. Na scenie teatralnej w Remoncie zaczynał m.in. kabaret OTTO (ówcześni studenci Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej). Materiał, którym wtedy debiutowali, został później nagrany na albumie Faux-pas.

W Remoncie miały miejsce nagrania albumów niektórych znanych zespołów muzycznych. Trzecia płyta zespołu Wilki Acousticus Rockus została nagrana podczas jednego z koncertów. Album koncertowy Natural Way (Full Noize) grupy Houk. Podobne płyty nagrały zespoły Krzak oraz Kult. Pierwszą po okresie jeżdżenia po świecie płytę nagrał w Remoncie również Jacek Kaczmarski (Live, 1990).

Już w XXI wieku front Remontu uległ zupełnemu przeobrażeniu, a klub stracił charakterystyczny wygląd korespondujący[w jaki sposób? jak wyglądał?] z nazwą lokalu.

13 grudnia 2013 z okazji 40 lecia klubu odbył się w nim koncert zespołu Lady Pank.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maciej Pietraho, Bezkoc. Jak Wolność To Wolność. „Pasażer Punk Zine”. 12, s. 88-90, jesień 98-zima 99 (pol.). 
  2. Tomek Lipiński w książce Mikołaja Lizuta: Punk Rock Later, s. 48, Wydawnictwo Sic!, Warszawa 2003, ​ISBN 83-888-0731-5​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]