Klub Winx

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klub Winx
Winx Club
Gatunek animowany
Kraj produkcji  Włochy
 Stany Zjednoczone[1]
Oryginalny język włoski
Twórcy Iginio Straffi
Główne role Polska Wersja polska
Kataryna Owczarz (Bloom)
Katarzyna Łaska (Tecna)
Zuzanna Galia (Stella)
Anna Wiśniewska (Flora)
Magdalena Krylik (Layla)
Agnieszka Kudelska (Musa)
Muzyka tytułowa „Pod znakiem Klubu Winx” (serie 1-3),
„Winx, to znowu my” (seria 4),
„We're the Winx” (seria 5),
„Rising up together” (seria 6),
„We're Magic All the Way!” (seria 7),
„We're Magical Winx” (seria 8)
Liczba odcinków 208
Liczba serii 8 (w produkcji)
Lista odcinków serialu animowanego Klub Winx
Produkcja
Produkcja Rainbow S.r.l.
Rai Fiction (1-7)
Nickelodeon (5-6)
Rai Ragazzi (od 8)
Reżyseria Iginio Straffi
Scenariusz Iginio Straffi
Sean Molyneaux
Francesco Artibani
Alan Kingsberg
Nicola Venanzetti
Muzyka Michele Bettali
Stefano Carrara
Fabrizio Castania
Maurizio D’Aniello
Wytwórnia Rainbow
Czas trwania odcinka ok. 24 minut
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Włochy
Data premiery Włochy 28 stycznia 2004
Polska 1 lipca 2004
Stacja telewizyjna Włochy RAI
Polska Minimax
Pierwsza emisja Włochy 28 stycznia 2004
Polska 1 lipca 2004
Lata emisji Polska
sezon 1: 1 lipca 2004 – 3 września 2006
sezon 2: 3 września 2005 – 22 października 2006
sezon 3: 30 kwietnia 2007 – 29 czerwca 2008
sezon 4: 5 października 2009 – 25 lutego 2010
sezon 5: 14 października 2012 – 2 września 2013
sezon 6: 9 czerwca 2014 – 20 sierpnia 2014
sezon 7: 10 sierpnia 2015 – 13 stycznia 2016
sezon 8: 2019
Status trwający
Format obrazu 4:3 (2004-2009)
16:9 (od 2010)
Format dźwięku Stereo (serie 1-4)
Dolby Surround 5.1 (od 5)
Chronologia
Powiązane PopPixie, Świat Winx
Strona internetowa

Klub Winx (wł. Winx Club) – włoski serial animowany wyprodukowany przez wytwórnię Rainbow, w kolaboracji z Rai Fiction (sezony 1-7) i Rai Ragazzi[2] (od sezonu 8), opowiadający o grupie sześciu nastoletnich czarodziejek używających magii do obrony Magicznego Wymiaru. Na początku 2011 roku 30% udziałów firmy zostało sprzedane do Viacom[3], a rok wcześniej Rainbow podpisało 5 letnią umowę współpracy z amerykańskim koncernem Nickelodeon, z którym w latach 2012-2015 wyprodukowali wspólnie piątą i szóstą serię.

Cała seria jest skierowana głównie dla dzieci w wieku od 5 do 14 lat, jednak zdobyła bardzo dużą popularność wśród starszej młodzieży[4]. W 2007 roku na podstawie serialu powstał pełnometrażowy film animowany w technologii 3D pod tytułem Klub Winx – Tajemnica Zaginionego Królestwa, w 2010 roku miał premierę drugi film zatytułowany Klub Winx – Magiczna Przygoda, a w roku 2014 powstał kolejny film pod tytułem Winx Club: Tajemnica morskich głębin. Na podstawie serii powstały również musicale, pokazy akrobacji na lodzie, zabawki oraz gry komputerowe[4]. Do tej pory w Polsce wyemitowano wszystkie 7 sezonów. Premiera siódmego sezonu odbyła się 10 sierpnia 2015 roku na polskim Nickelodeon oraz 10 września na Puls 2. Sezon 8 został potwierdzony przez Iginio Straffiego w wywiadzie, we wrześniu 2015 roku, a jego premiera odbyła się 15 kwietnia 2019 roku[5]. 10 lutego 2016 w wywiadzie dla Variety potwierdzono podpisanie umowy z Warner Bros i Netflix na stworzenie dwu sezonowego serialu aktorskiego[6]. Premiera serialu zapowiedziana jest na 2020 rok.

Spis treści

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

Od pierwszych konceptów do premiery[edytuj | edytuj kod]

W latach 90. ubiegłego wieku, włoski rysownik komiksów – Iginio Staffi, zwrócił uwagę na to, że w animowanych serialach bazujących na magii i akcji, główne postacie grane są przez mężczyzn, chłopców[7][8]. Poczuł, że „w świecie kreskówek brakuje żeńskich bohaterek”[9]. Straffi chciał przedstawić ludziom serial, z żeńską główną bohaterką wplecioną w magiczną rzeczywistość, bazując na popularnej w tamtych czasach serii książek i filmów o Harry'm Potterze[10]. Straffi zadecydował się wyprodukować odcinek pilotażowy, który miał opowiadać o rywalizacji między dwoma jednostkami: bohaterkami ze szkoły dobrych czarodziejek i protagonistkami ze złej szkoły dla wiedźm[11]. Projekty rysowane przez Straffi'ego czerpały swoją inspiracje z japońskim mang mahō-shōjo i komiksów autorstwa jego współpracownika, Sergio Bonelli'ego[12].

Po ukończeniu produkcji odcinka pilotażowego, projekt otrzymał nazwę „Magic Bloom” (Magiczna Bloom). 5 głównych bohaterek było wystylizowane na europejski odpowiednik, japońskich produkcji telewizyjnych[13]. Odcinek pilotażowy został pozytywnie przyjęty przez nowo powstałą firmę produkcyjną własności Radiotelevisione ItalianaRai Fiction, które postanowiło opłacić 25% kosztów produkcji serialu oraz zaoferowało emisję serialu na drugim kanale narodowej telewizji, Rai 2[14]. Po pierwszych udanych pokazach pilotażu, koncepcja Iginio zmieniła się. Reżyser nie był już zadowolony ze swojego dzieła, jak sam później wspominał w jednym z wywiadów: „Była to kolejna japońska animacja o czarodziejkach... nic co mogłoby wyróżnić się ponad Winx”[13][15].

By zrekonstruować koncept serialu, ekipa Rainbow postanowiła zatrudnić największych włoskich projektantów mody z Dolce & Gabbana[16] i Prady[17], aby nowo powstała ekipa utworzyła bohaterkom modne i nowoczesne stroje. Projektanci zaczęli pracować od płaszczyzny kolorystycznej. Podnieśli kontrast i kolorystykę serialu, poprawili jasność oraz przekształcili postać Flory na wzór latynoski[13]. Takie wprowadzanie miało pokazać publice, że żadna rasa nie była dyskryminowana (Musa była Azjatką). Produkcja nowej wersji trwała od początku 2002 roku, aż do jesieni 2003. Na początku nastąpiła zmiana nazwy serialu. Straffi od samego początku szukał czegoś chwytliwego, aż wpadł na pomysł, by słowo WINGS (skrzydła) przekształcić w WINX (wariacja fonetyczna)[7]. Tak od tego momentu na stronie internetowej Rainbow widniała nazwa „THE WINX”. Wyprodukowanie jednego odcinka kosztowało studio 300,000$. Dobre notowania produkcji i pierwsze sprzedaże licencji do ponad 10 krajów (w tym m.in. do Polski), sprawiły, że Rainbow zaczęło pracować nad 52 odcinkami, a w niedalekiej przyszłości planowali wyprodukować łącznie 104 odcinki, by nadać serialowi tytuł produkcji z wyższej półki. Od grudnia 2002 został powołany w Rainbow specjalny oddział zajmujący się marketingiem skoncentrowanym wyłącznie na serii „The Winx”. Premiera pierwszego sezonu zapowiedziana była na jesień 2003, a sezon 2 na wrzesień 2004. Niestety prace nad serial się przeciągnęły o cały rok. Na jesieni 2003 roku podczas Marché International des Programmes de Communication[18] został zaprezentowany pierwszy odcinek serialu już pod nową nazwą „Winx Club”. Następnie 28 stycznia 2004 serial doczekał się swojej oficjalnej premiery na Rai 2[19].

Koniec serialu, pierwszy film i wielki powrót[edytuj | edytuj kod]

Od samego początku produkowania serii Winx, w głowie Straffi'ego roił się plan na utworzenie wyłącznie 78 odcinków (trzech sezonów) serialu[20]. Jak sam wspomina w jednym z wywiadów – „seria o czarodziejkach Winx nie może trwać wiecznie”[21]. Nie bez powodu ostatni odcinek trzeciej serii kończył się retrospekcją ze słowami: „Zwycięstwo Klubu Winx to dopiero początek kolejnych, niezwykłych przygód czarodziejek. Przyszłość Bloom jest pełna przyjaźni, nadziei i miłości, tak jak przyszłość pozostałych dziewcząt z Klubu Winx!”[22] (wersja ZigZap). W 2007 roku Rainbow ogłosiło pracę nad filmem kinowym Klub Winx – Tajemnica Zaginionego Królestwa, który miał ostatecznie rozwiązać główną zagadkę serialu (losy rodziców Bloom) i zakończyć historię Winx[20]. Po udanej premierze filmu w 2008 roku i wciąż nieustannie rosnącej popularności serialu, Straffi postanowił przedłużyć serial o jeszcze jeden sezon[20].

Współpraca z Nickelodeon[edytuj | edytuj kod]

W 2010 roku Rainbow podpisało pięcioletnią umowę współpracy z amerykańską wytwórnią filmową Nickelodeon[23], z którą zapowiedzieli pracę nad czterema filmami telewizyjnymi, które miały zawierać w sobie fabułę pierwszych dwóch sezonów[24] oraz produkcję dwóch zupełnie nowych sezonów, piątego i szóstego[25]. Wraz z nowymi pracownikami i współpracą z Nickelodeon Animation Studio[26], do serialu wpleciono animację wykonaną w nowej technologii CGI, która z powodu ogromnego niezadowolenia fanów została wyłączona z produkcji po sezonie 6[27]. W 2011 roku firma partnerka Nickelodeon, Viacom wykupiła 30% udziałów Rainbow[3], zostawiając Iginio Straffi'emu 70%. W następnych latach Rainbow zaczęło nawiązywać współprace z coraz to większymi firmami, m.in. z Netflix[28] oraz Paramount Pictures[3] należącym do ich wspólnika, Viacom.

Czasy współczesne[edytuj | edytuj kod]

3 lutego 2018 roku podczas Norymberskich Targów Zabawek, Rainbow wystawiło po raz pierwszy na światło dzienne wczesny koncept wyglądu nowej transformacji Winx z sezonu 8[29], w zupełnie nowym, stworzonym od podstaw stylu rysowniczym. Po licznych internetowych protestach fanów z całego świata zbulwersowanych zmianą wyglądu bohaterek, Francesco Artibani będący jednym z głównych rysowników Rainbow, ogłosił na Twitterze swoje stanowisko co do zmiany wyglądu animacji: „Modele postaci zostały zmienione i uproszczone, aby młodzi odbiorcy mogli się z nimi utożsamić, co było głównym celem... Dlatego właśnie postacie straciły swój wygląd”. Dodaje również, że fani byli, są i muszą być traktowani z szacunkiem przez Rainbow, ale ważne jest również okresowe odnawianie kreskówki, tak jak się to dzieje z każdą inną produkcją[30].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza seria[edytuj | edytuj kod]

Na Ziemi w mieście Gardenia mieszka wraz z rodziną dziewczyna imieniem Bloom, nieświadoma swojej magicznej mocy. Pewnego dnia spotyka czarodziejkę z planety Solaria, Stellę. Bloom, ratując koleżankę przed potworami, odkrywa, że posiada magiczną moc[31]. Wtedy również dowiaduje się o istnieniu magicznego wymiaru Magix oraz szkoły dla czarodziejek Alfea. Dziewczyna postanawia udać się tam razem z nową koleżanką, aby nauczyć się panować nad nieznaną wcześniej siłą. Na miejscu nawiązują znajomość z trzema kolejnymi czarodziejkami: Florą, Musą i Tecną, a także ze Specjalistami – uczniami szkoły dla chłopców zwanej Czerwoną Fontanną[31]. W trakcie pobytu w szkole przyjaciółki muszą zmierzyć się z Trix – trzema czarownicami ze szkoły w Chmurnej Wieży. Pragnieniem wiedźm jest zdobycie najpotężniejszej mocy w magicznym wszechświecie – Smoczego Płomienia[31]. W trakcie zmagań wychodzi na jaw prawda o przeszłości i pochodzeniu Bloom – okazuje się, że jest księżniczką pochodzącą z planety Domino, zniszczonej przez trzy prastare wiedźmy. Jej siostra, nimfa Daphne, ocaliła jej życie i pozostawiła na Ziemi, gdzie Bloom została adoptowana. Jej ukrytą mocą okazuje się być legendarny Płomień Smoka.

Druga seria[edytuj | edytuj kod]

W drugiej serii przyjaciółki z Klubu Winx poznają Laylę – czarodziejkę, która uciekła z podziemnej twierdzy Lorda Darkara podczas próby ratowania uwięzionych przez niego wróżek i Pixie[32]. Dziewczyny szybko się zaprzyjaźniają i wspólnie wyruszają wróżkom na pomoc. W tym czasie Lord Darkar uwalnia z więzienia Trix i robi z nich swoje podwładne[32]. Pomimo wielu trudności i nieporozumień udaje się uratować wróżki, które postanawiają pozostać przez pewien czas w Magix. Dzięki temu każda z Winx poznaje swoją bliźniaczą wróżkę Pixie. Ponadto ich zadaniem staje się zdobycie nowej transformacji – Charmix – wymagającej przezwyciężenia swoich lęków[32]. Lord Darkar chcąc przejąc władze nad magicznym wymiarem planuje wykraść cztery części magicznego Kodeksu, które zostały ukryte w szkołach magii oraz w Wiosce Wróżek. Nowy nauczyciel – prof. Avalon, przysparza czarodziejkom wielu problemów, a Trix udaje się zdobyć wszystkie cztery części Kodeksu[32]. W celu ich połączenia Lord Darkar decyduje się porwać Bloom i wykorzystać do tego jej moc. Dzięki szczeremu uczuciu Sky’a czarodziejka wyrywa się z mocy Darkara, który ponosi klęskę. Layla pozostaje w szkole dla czarodziejek i dołącza do Klubu Winx, jako szósta czarodziejka[32].

Trzecia seria[edytuj | edytuj kod]

Podczas trzeciego roku nauki czarodziejki mają za zadanie zdobyć transformację Enchantix, dostępną tylko, jeżeli dana osoba wykaże się poświęceniem dla osoby ze swojego rodzinnego świata. W międzyczasie wiedźmom Trix udało się uciec z zesłania do wymiaru Omega razem z czarnoksiężnikiem Valtorem, współodpowiedzialnym za zniszczenie rodzinnego świata Bloom[33]. Nawiązują ze sobą współpracę w celu podboju magicznego wymiaru oraz kradzieży magicznych mocy z pozostałych krain. Po długich zmaganiach czarodziejkom udaje się zdobyć upragnione transformacje oraz pokonać Valtora raz na zawsze[33].

Film – Tajemnica Zaginionego Królestwa[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy z serii film pełnometrażowy opowiadający historię Bloom. Przyjaciółkom udało się ukończyć szkołę i otrzymać tytuł wróżek-strażniczek. Bloom, nie mogąc otrzymać tego tytułu z powodu braku własnego świata, decyduje się odkryć prawdę o swoim świecie. Razem z nią wyruszają również wszystkie czarodziejki z Klubu Winx, a także chłopcy ze szkoły w Czerwonej Fontannie[34]. Razem mają za zadanie odkryć prawdę o pochodzeniu Bloom oraz przywrócić jej królestwo do dawnej świetności[34].

Czwarta seria[edytuj | edytuj kod]

W czwartej serii czarodziejki z Klubu Winx przybywają na Ziemię w celu zdobycia nowej transformacji o nazwie Believix, aby tego dokonać, muszą przekonać daną osobę, by uwierzyła w magię[35]. Ponadto mają one za zadanie odnaleźć ostatnią czarodziejkę na Ziemi i ochronić ją przed Czarnoksiężnikami Czarnego Kręgu, jednak musi to pozostać tajemnicą. Aby móc spokojnie działać, przyjaciółki otwierają sklep z magicznymi zwierzętami o nazwie Love and Pet[35]. Ostatnią czarodziejką okazuje się Roxy – skromna dziewczyna pracująca w Klubie Frutti[35]. Dzięki szóstce przyjaciółek odkrywa ona w sobie magiczną moc i razem wyruszają uwolnić pozostałe ziemskie czarodziejki, uwięzione przez Czarnoksiężników. Niestety, uwolnione wróżki zaplanowały zemstę na ludziach za brak wiary w magię, który doprowadził do ich osłabienia i pokonania[35]. Roxy i Klub Winx staje przed trudnym zadaniem pokonania Czarnoksiężników i pogodzenia ziemskich czarodziejek z ludźmi[35].

Film – Magiczna Przygoda[edytuj | edytuj kod]

Bloom przygotowuje się do pełnienia roli księżniczki swojej planety Domino, jednak dworskie życie daje się jej we znaki[36]. Jest przerażona ilością obowiązków i boi się, czy sprawdzi się jako władczyni i przyszła żona księcia Heraklionu Sky’a. W międzyczasie Trzy Prastare Wiedźmy knują spisek mający na celu zniszczenie Drzewa Życia, które kontroluje magiczną moc całego wszechświata[36]. Z pomocą przychodzą jej przyjaciółki z Klubu Winx, z którymi wyrusza na walkę ze złem i które pomagają jej przygotować się do nowej roli[36].

Piąta seria[edytuj | edytuj kod]

W podwodnym królestwie Andros dochodzi do zamachu stanu na króla Neptuna i jego syna Nereusa. Winnym okazuje się być zazdrosny o brata, drugi syn króla – Tritannus. Za ten wyczyn zostaje wtrącony to więzienia, z którego ucieka dzięki pomocy wiedźm Trix. Tymczasem Winx organizują w Gardenii charytatywne koncerty, by zebrać pieniądze i pomoc w oczyszczeniu plaż ze śmieci. Kiedy dochodzi do uszkodzenia platformy wiertniczej wydobywającej ropę naftową, Winx odkrywają, że za tym wszystkim stoi Tritannus. Ich moce Believix uniemożliwiają im ratowanie podwodnego świata, więc dzięki Księdze Sirenix czarodziejki zostają obdarzone nową mocą – Harmonix. Niestety moc okazuje się być przeklętym darem, który może pozbawić Winx całej ich mocy. Czarodziejki zostają poddane trzem próbom, które pomogą im zdobyć ostateczną formę podwodnych czarodziejek – Sirenix. W tym czasie Tritannus porywa nimfę jeziora Roccalucce, będącego źródłem Sirenix i bramą do Nieskończonego Oceanu. Tą nimfą jest Dafne, siostra Bloom. W Nieskończonym Oceanie, Tritannus pragnie zasiąść na Cesarskim Tronie i zostać władcą wszystkich wód, ale nie uda mu się to dopóki nie posiądzie kamieni aktywujących tron, które znajdują się na trzech kolumnach utrzymujących Magiczny Wymiar w równowadze. Winx dzięki przemianie Sirenix, będą próbowały powstrzymać Tritannusa, naprawiając uszkodzone kolumny. Przez uszkodzone kolumny zagrożone będzie życie ojca Stelli oraz równowaga Zenithu i Melodii. Kiedy Tritannus zasiada na Cesarskim Tronie odwraca się od Trix. Dochodzi do wielkiej wojny pomiędzy Winx, wszystkimi władcami planet Magicznego Wymiaru, Tritannusem i Trix. Ostatecznie Tritannus przegrywa walkę i zostaje wygnany do Oblivionu – wymiaru, z którego nie ma powrotu. Na koniec Bloom wykorzystuje swoje życzenie Sirenix, by przywrócić do życia swoją siostrę, która staje się człowiekiem.

Szósta seria[edytuj | edytuj kod]

Do Chmurnej Wieży dołącza nowa czarownica o imieniu Selina. Włada ona demoniczną księgą zwaną „Legendarium”, stworzoną przez czarnoksiężnika Acherona. Księga potrafi budzić i przywoływać na światło dzienne upiorne postacie z dawnych legend świata Magix – mumie, wilkołaki, wampiry, demony itp. Dzięki tej umiejętności Selina dołącza do wiedźm Trix, które podbijają szkołę i odrywają ją od powierzchni Ziemi. Planem Trix jest podbicie każdej szkoły w Magicznym Wymiarze – w tym szkoły dla czarodziejek Alfea. Kiedy Winx próbują powstrzymać Selinę, podczas ataku na wiedźmę, księga odbiera czarodziejkom ich moce. Za wyjątkiem Bloom, której Smoczego Płomienia nie da się zniszczyć. Bloom rozdziela swoją moc na sześć równych elementów i ofiarowuje je swoim przyjaciółkom. Podczas ataku Trix na Szkołę na Linfei oraz Złote Audytorium, każda z Winx po wykazaniu się odwagą i lojalnością doprowadza do rozkwitu swoich mocy, dzięki Smoczemu Płomieniowi – takim sposobem w czarodziejkach budzi się nowa moc Bloomix. Po zdobyciu nowej transformacji celem Winx staje się odnalezienie dobrej wróżki Eldory, która była ostatnią strażniczką Legendarium. Winx wyruszają w podróż dookoła Ziemi. Odwiedzają starożytną bibliotekę w Aleksandrii, w której znajdują dziennik Eldory. Podczas wizyty w ruinach biblioteki Bloom staje oko w oko z Seliną. Jak się później okazuje, obie dziewczyny były przyjaciółkami w dzieciństwie. Winx odwiedzają również Chiny, by w Świątyni Zielonego Smoka znaleźć wskazówki dotyczące położenia Eldory. Kiedy Winx odnajdują Eldorę nieopodal Gardenii, ta wyjawia im historię Seliny. Czarodziejki przenoszą się na Tir Nan Og, wyspę ziemskich czarodziejek, gdzie za wykazanie się po raz kolejny odwagą i oddaniem dla wyspy (poprzednim razem ratują ją w 4 sezonie), otrzymują niebywałą moc Legendarnych Czarodziejek – Mythix. Różdżki Mythix stają się ich kluczem do wchodzenia na karty świata Legendarium. Mityczna Brama do Świata Legendarium zleca Winx nową misją. Muszą udać się na Karaiby oraz do Kanady, aby odnaleźć dwa elementy, które będą mogły połączyć w Klucz do Legendarium. Kiedy czarodziejkom udaje zdobyć się klucz, wredny mieszkaniec Legendarium – skrzat Rumpelsztyk – kradnie Musie głos, a w zamian pragnie klucza, który Winx mu oddają. Czarodziejki będą musiały się rozdzielić na dwa zespoły, jeden chroniący Alfeę przed Trix i drugi szukający prezentu dla Rumpelsztyka, którym wymienią się za klucz. Selina przez podstęp Acherona uwalnia go z Legendarium. Po tym zdarzeniu wiedźma okazuje skruchę i postanawia pomóc Winx. Razem z Bloom zamyka Acherona w Kufrze Nieskończoności i wymienia się ze skrzatem za klucz. Trix zostają uwięzione przez Bloom w Legendarium. Winx udaje się na zawsze zamknąć złowrogą księgę. Na koniec sezonu siostra Bloom – Dafne i jej chłopak Thoren biorą ślub, którego udziela Eldora.

Film – Tajemnica Morskich Głębin[edytuj | edytuj kod]

W Alfei życie płynie zgodnie z ustalonym rytmem. Czarodziejki z Klubu Winx świętują wraz z nowymi uczennicami rozpoczęcie roku szkolnego. Tymczasem Trix – trzy czarownice nienawidzące przyjaciółek z Klubu Winx – docierają nad Nieskończony Ocean z zamiarem zdobycia Cesarskiego Tronu i objęcia władzy działając wspólnie z Tritannusem i złą nimfą – Politeą. Winx muszą im w tym przeszkodzić.

Siódma seria[edytuj | edytuj kod]

Po otwarciu Parku Przyrodniczego Alfei, Winx dowiadują się, że dawniej każda czarodziejka była złączona w harmonii z jakimś magicznych zwierzęciem. Aby przyjrzeć się temu bliżej, czarodziejki za pomocą Kamieni Pamięci przenoszą się w przeszłość, kiedy Faragonda była jeszcze uczennicą Alfei. Poznają historię jej przyjaciółki Kalshary i jej brata Brafiliusa oraz, tego jak ta dwójka stała się zła. Dzięki nowej mocy Butterflix, Winx odbędą podróż do prehistorii i średniowiecza, aby uratować magiczne gatunki zwierząt i przeszkodzić Kalsharze w zebraniu jej armii czarodziejskich zwierząt. Kiedy każda z Winx osiągnęła harmonię ze swoim magicznym zwierzęciem, zostały one obdarzone nową przemianą – Tynix, umożliwiającą podróżowanie do Mini-Światów. Winx będą musiały ratować ekosystem Mini-świata Rajskiej Zatoki, wyrównać harmonię w Tęczy Dobrej Magii oraz udać się do Mini-świata Serca Alfei, by powstrzymać zło wyrządzone przez Kalsharę i Brafiliusa. Rodzeństwo trafia na trop Pierwszego Koloru we Wszechświecie, jednej z najpotężniejszej mocy jaka istnieje. Kiedy udaje się im ją posiąść, przez przypadek uwalniają z Legendarium wiedźmy Trix, które porywają Brafilliusa i razem chcą zawładnąć mocą. Skruszona Kalshara oferuje Winx rozejm, aby razem odbić jej brata. Trix zostają pokonane i odesłane do Wymiaru Nieskończoności (w wersji angielskiej nazywanym Limbo). Po tych wydarzeniach magiczne zwierzęta znów wracają do Alfei żeby żyć wspólnie z czarodziejkami.

Spin-Off – Świat Winx[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Świat Winx.

Klub Winx wyruszą w podróż dookoła świata, by szukać dzieci z magicznym talentem takim jak: Rysowanie, Śpiewanie, Nauka itp. Dzieci mają własny rodzaj magii, a Klub Winx są oczarowane ich talentem, lecz zło będzie na nie czyhać.

Ósma seria[edytuj | edytuj kod]

Jedna po drugiej, wszystkie gwiazdy na niebie w tajemniczy sposób gasną, stopniowo wpędzając Magiczny Wymiary w ciemność. Dlatego właśnie do Alfei przylatuje magiczny lumen o imieniu Twinkly. Informuje ona Winx o tym, że jej planeta Lumenia, będąca domem wszystkich gwiazd, została zaatakowana przez Obscuruma, złego brata królowej Dorany – władczyni wszystkich gwiazd. Niestety ich dotychczasowe moce są za słabe w kosmosie, więc zostają obdarzone nową transformacją Cosmix. Od tej chwili Winx podróżują w kosmosie i odwiedzają różne planety, by odnaleźć źródło zła. Nie wiedzą jeszcze że Obscurum nie jest sam i za tym straszliwy zagrożeniem stoi na prawdę czarnoksiężnik Valtor, którego Winx poznały kilka lat wcześniej, gdy jeszcze były uczennicami Alfei[37]. Czarnoksiężnik ponownie sprzymierza się z wiedźmami Trix, które wyswabadza z więzienia i razem próbują ponownie podbić Magiczny Wymiar[38].

Spin-Off – serial aktorski[edytuj | edytuj kod]

10 lutego 2016 w wywiadzie dla Variety potwierdzono podpisanie umowy z Warner Bros i Netflix na stworzenie dwu sezonowego serialu aktorskiego[6]. Pierwszy sezon będzie mieć 10 odcinków, każdy po 50 minut. Serial skupi się na czarodziejkach Winx i ich przygodzie na Ziemi. Premiera serialu zapowiedziana jest na 2020 rok. Kategoria wiekowa dla odbiorów została określona pomiędzy 15, a 30 rokiem życia[39][40].

Czarodziejki[edytuj | edytuj kod]

Bloom[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Bloom (Klub Winx).

Bloom urodziła się 10 grudnia, a jej magicznym znakiem jest Smok. Jest czarodziejką o mocy – Płomienia Smoka, jest również księżniczką planety Domino. Rodzicami Bloom są królowa Marion i król Oritel. Dziewczyna, gdy była jeszcze malutka, została uratowana przez swoją starszą siostrę Daphne, która była nimfą jeziora Roccaluce. Podczas, gdy Trzy Prastare Wiedźmy chciały odebrać jej moc Smoczego Płomienia, Daphne przeniosła ją na Ziemię i ukryła w bezpiecznym miejscu. Na Ziemi zaadoptowali ją Vanessa oraz Mike. To bardzo rozważna i mądra dziewczyna, zawsze zrobi krok do przodu bez chwili wahania. Bloom ma rude włosy sięgające jej do bioder, niebieskie oczy i jasną karnację. Jej chłopakiem jest książę Sky, a bliźniaczą wróżką Lockette. Bloom poznajemy jako pierwszą, na początku ma 16 lat. W odcinku 1 (seria pierwsza) uratowała Stellę przed złymi mocami, tym samym odkrywając, że posiada magiczne zdolności. Jej przybrani rodzice niechętnie zgodzili się na jej przeniesienie do szkoły magii Alfea, ale jednak zaakceptowali decyzję córki. Swoją pierwszą transformację zdobyła przypadkiem, podczas walki z Trix. Później miała wielkie problemy, żeby ją powtórzyć. W końcu jednak nauczyła się w pełni kontrolować swoje magiczne siły. W filmie pełnometrażowym „Klub Winx: Tajemnica Zaginionego Królestwa” czarodziejka wraz z przyjaciółmi udaje się do Obsydianu, gdzie toczy bitwę z Trzema Prastarymi Wiedźmami i Mandragorą. Bloom z pomocą przyjaciół udaje się odnaleźć biologicznych rodziców Oritela i Marion, oraz przywrócić życie na jej planecie Domino. Dopiero wtedy tak naprawdę budzi w sobie prawdziwe moce Enchantix i staje się Wróżką Strażniczką swojego świata. Po tym wydarzeniu dostaje misję, którą musi wypełnić na Ziemi (seria 4) i zdobywa moc Believix. Ma wówczas 18 lat. W 5 sezonie jej życzeniem Sirenix jest uwolnienie Daphne z jego klątwy. W sezonie 6 po oddaniu cząstki Smoczego Płomienia przyjaciółkom powstała na jej cześć transformacja Bloomix. W 6 odcinku 6 sezonu zostaje zepchnięta mocą Diaspro do przepaści. Sky skacze po nią, ale jego kuzyn w ostatniej chwili go ratuję. Bloom sama będzie musiała sobie poradzić i zdobyć jako ostatnia z Klubu Winx moc Bloomixu.

Stella[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Stella (Klub Winx).

Stella (z wł. gwiazda) urodziła się 18 sierpnia, a jej magicznym znakiem jest Syrena. Jest gwiazdą wśród jej przyjaciółek. Stella jest czarodziejką Słońca i Księżyca z planety Solaria, której jest księżniczką. Jej rodzice to Radius i Luna, którzy w trakcie opowieści zaczynają się ze sobą nie dogadywać oraz wkrótce rozwodzą. Stella bardzo to przeżywała i nie mogła się z tym faktem pogodzić. Było jeszcze gorzej, gdy jej ojciec miał zamiar wziąć ślub z hrabiną Cassandrą, która, jak się później okazało, próbowała zostać królową za pomocą złych czarów. Czarodziejka w dniu ślubu uratowała ojca od jej magicznego uroku. Stella uwielbia wyglądać modnie i dbać o swój wygląd. Jej garderoba jest największa i najbogatsza w całym królestwie. Czarodziejka wiele razy brała udział w konkursach piękności i najczęściej je wygrywała. Jest także wesoła, dowcipna, odważna, zawsze służy dobrą radą w sprawach mody. Natomiast kiepsko się uczy, a logiczne myślenie przychodzi jej z trudem. Lubi spacerować po parkach ze swoim chłopakiem Brandonem. Jej bliźniaczą wróżką jest Amore. Stella ma blond włosy do kolan, jasną karnację i piwne oczy. Jest najstarsza z całej paczki, na początku (seria pierwsza) ma 17 lat i powtarza klasę pierwszą, gdyż została wyrzucona ze szkoły za magiczny incydent, który wywołał wiele strat. Już od początku posiada zwykłą transformację, a jej strój jest dwuczęściowy i koloru pomarańczowego. Używa również do walki magicznego berła, które zazwyczaj nosi na palcu w postaci pierścienia. Charmix (seria druga) zdobyła, gdy odważyła się przyznać do błędu i przeprosić Laylę. Enchantix otrzymała, gdy uratowała swojego ojca przed śmiercią (seria trzecia). Wkrótce po licznych zasługach dla magicznego świata, dostaje dyplom ukończenia szkoły oraz tytuł Wróżki Strażniczki swojej planety – Solarii. W tym czasie ma 19 lat. W 6 sezonie razem z Laylą otrzymuje moc Bloomix, dzięki wzajemnej pomocy, współpracy i wiarze w siebie.

Flora[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Flora (Klub Winx).

Flora (znaczy natura) jest czarodziejką natury – włada nad całą zieloną roślinnością. Flora urodziła się 1 marca, a jej magicznym znakiem jest Driada. Pochodzi z planety pełnej roślinności i wodospadów zwanej Linphea. Ma młodszą siostrę Miele. Flora to skromna, cicha, nieśmiała, odważna dziewczyna o wielkim sercu – jest wrażliwa i romantyczna. Uwielbia się uczyć i jest jedną z najlepszych uczennic w Alfei. Kocha wszelkiego rodzaju przyrodę, także zwierzęta. Z racji tego iż jest bardzo rozsądną, oczytaną i pokojowo nastawioną postacią, bardzo często łagodzi wszelkie spory w grupie czarodziejek. Gotowa jest zrobić wszystko by uratować swoje przyjaciółki. Flora ma trochę ciemniejszą karnację niż pozostałe Winx (oprócz Layli). Ma zielone oczy i brązowe włosy. Jest bardzo dobra w przyrządzaniu wszelkiego rodzaju mikstur i zna wiele zaklęć, które nieraz uratowały Winx z opresji. Przez swoją nieśmiałość nie ma odwagi rozmawiać z mężczyznami, dlatego też romantyczne listy wysyłane przez równie cichego Helia zrobiły na niej ogromne wrażenie i pomogły połączyć się tej dwójce. Jej bliźniaczą wróżką jest Chatta, a zwierzątkiem kotek Coco. W 6 sezonie dostaje jako pierwsza moc Bloomix, ponieważ uratowała swoją siostrę Miele przed Drzewcami.

Musa[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Musa (Klub Winx).

Musa (z wł. muzyka) pochodzi z planety Melodia. Urodziła się 30 maja, a jej magiczny znak to Chochlik. Jest córką śpiewaczki Wa-Nin i muzyka Ho-Boe. Matka dziewczyny zmarła na nieuleczalną chorobę, gdy ta była jeszcze malutka. Jej ojciec nie mógł pogodzić się ze śmiercią swojej ukochanej żony, a każda nuta jakiejkolwiek melodii przypominała mu o tej stracie. Nie chciał aby Musa zajmowała się muzyką. Wkrótce dziewczyna dała mu do zrozumienia, że muzyka jest dla niej najważniejsza, to sens jej życia i to dzięki niej wciąż pamięta o miłości matki. Musa potrafi zagrać na każdym instrumencie, a jej piosenki płyną prosto z serca i wzruszają do łez. Czarodziejka bywa wybuchowa, roztrzepana, ale zawsze jest gotowa pomóc potrzebującym. Wielką wagę przykłada do wierności, zaufania i szczerości, których bardzo potrzebowała od Rivena. Przez bardzo długi czas dwójka ta miała się ku sobie, jednak nie mogła się ze sobą dogadać przez skrytość i niedostępność Rivena. Wkrótce czarodziejce udaje się dotrzeć do serca chłopaka, jednak i tak później ze sobą zrywają. Musa marzy o karierze profesjonalnej piosenkarki. Jej bliźniaczką wróżką jest Tune oraz Cherie, a zwierzątkiem miś Pepe. Dostaje razem z Tecną Bloomix, ponieważ współpracowały i się pogodziły.

Layla[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Layla (Klub Winx).

Layla/Aisha (z arab. życie) urodziła się 15 czerwca, jej magicznym znakiem jest Chimera. Po raz pierwszy pojawia się dopiero w drugiej serii. Jest córką Teredora i Niobe – władców świata Andros, przez co jest księżniczką. Rodzice zaaranżowali dla niej małżeństwo z mężczyzną, którego nigdy wcześniej nie widziała. Czarodziejka nie była tym zachwycona, ale jak okazało się, że tym tajemniczym chłopakiem jest Nabu – zafascynowana jego urokiem – od razu się zakochała. Layla jest bardzo wysportowana, zdolna, dumna i zdecydowana.Jest bardzo odważna i zawsze leci na ratunek temu, kto go potrzebuje, jednak boi się samotności i ciemności. W wolnym czasie lubi ponieść się muzyce i zatopić w tańcu. Jako jedna z niewielu osób w magicznym wszechświecie wie gdzie znajduje się Wioska Wróżek i często razem z rodziną pomaga wróżkom Pixie. Jej bliźniaczą wróżką jest Piff, a zwierzątkiem króliczek Milly. Layla jest czarodziejką wody i wykorzystuje ją w postaci Morfix'u – jej magia polega kontrolowaniu różowej cieczy, która potrafi przybierać różne kształty, poniekąd panuje także nad wodą. Bardzo lubi wszelakie formy aktywności fizycznej, szczególnie pływanie. W 6 sezonie razem z Stellą otrzymuje moc Bloomix, dzięki wzajemnej pomocy, współpracy i wierze w siebie. W siódmym sezonie chłopakiem Layli jest Nex, ponieważ w 4 sezonie Nabu zapadł w śpiączkę ratując świat, przed czarownikami z czarnego kręgu.

Tecna[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Tecna (Klub Winx).

Tecna (z wł. technologia) jest czarodziejką technologii. Pochodzi z planety Zenith. Jej chłopakiem jest Timmy. Urodziła się 16 grudnia, a jej znakiem magicznym jest Tryton. W wolnych chwilach gra na komputerze i wymyśla różne gadżety. Jej bliźniaczą wróżką jest Digit oraz Cara. Uwielbia nauki ścisłe. Tecna ma różowe krótkie włosy, turkusowe oczy i jasną karnację. Jej strój w I i II serii jest jednoczęściowy w kolorze fioletowym,ma również dłuższe włosy. Tecna ma problemy z okazywaniem swoich emocji, lecz odkąd jest w Alfei wychodzi jej to coraz lepiej. W drugiej serii zdobywa Charmix dzięki wyznaniu Timmy’emu, że traktowała go powierzchownie i przyznaniu się, że go lubi, pierwszy raz przy tym płacząc. Enchantix zdobywa jako piąta. Aby go zdobyć poświęca się zamykając portal Omega, w którym zostaje uwięziona, lecz dzięki jej nowym umiejętnościom udaje się jej tam przetrwać i sprowadzić pomoc. W piątej serii wraz z Winx udaje się do Zenithu, gdzie przekonuję króla Cryosa do dołączenia do aliansu oraz wykorzystuje swoje życzenie Sirenix, życząc sobie, aby wszyscy mieszkańcy jej planety zjednoczyli się z innymi królestwami. W 6 sezonie razem z Musą dostają Bloomix, dzięki wspólnej współpracy i przyjaźni. Tecna jest pewna siebie i lubi praktyczne rozwiązania. W 7 sezonie ponownie wraca na Zenith i cofa się w czasie, aby przywrócić porządek i spokój na swojej planecie.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Chłopcy z Czerwonej Fontanny[edytuj | edytuj kod]

 • Sky jest królem Heraklionu. Urodził się 20 marca. Jego magicznym znakiem jest Feniks. Wprawny pilot myśliwców i zręczny szermierz. Potrafi bronić się bumerangiem. Ma szlachetne serce, jest wierny, odpowiedzialny i bardzo przystojny. Altruista, romantyk. Chłopak Bloom. W filmie się jej oświadcza. W pierwszej serii zamienia się rolami z Brandonem i udaje giermka księcia. Jego ulubiony kolor to niebieski. Zmienił fryzurę na początku 5 serii. W 6 sezonie w czasie przyjęcia na Domino skacze do przepaści po Bloom, którą popchnęła Diaspro.
 • Brandon – Przyjaciel i giermek Sky’a. Urodził się 23 września. Jego magicznym znakiem jest Nereida. Niepokonany w posługiwaniu się mieczem oburącz oraz oszczepem. Uwielbia się wspinać oraz fascynuje się motorami. Jego hobby jest podrywanie dziewczyn, ale z całego serca kocha Stellę. W końcu decyduje się spędzić ze Stellą resztę życia i oświadcza się jej. W pierwszej serii zamienia się rolami ze Sky’em i udaje księcia. Jego ulubiony kolor to zielony.
 • Helia – jest bratankiem Saladina. Urodził się 2 września i magiczny znak to Jednorożec. Najlepszy uczeń, poświęcił się sztuce. Bardzo sprawny. Lubi przyrodę. Chłopak Flory od drugiej serii. Stosuje defensywny styl walki – unieruchamia wrogów za pomocą specjalnych linek przyczepionych (w 2 i 3 serii laserowych) do jego rękawicy. W 4 serii zmienia fryzurę. Jego ulubiony kolor to pomarańczowy.
 • Riven – Urodzony 15 października, jego magiczny znak to Żywioł. Jest samotnikiem i woli działać sam. Wcześniej trzymał z Trix, teraz trzyma z Winx i chłopakami. Nie ufa dziewczynom (ponieważ matka go porzuciła z powodów materialnych). Lubi współzawodniczyć ze Sky’em. Świetny we władaniu szablą i zręczny w dyscyplinach sportowych. Jest dzielny, przebiegły, nieufny, podejrzliwy i dziki. Od drugiej serii tworzy parę z Musą. W 4 serii można zauważyć że jest zazdrosny o Musę i z nią zrywa, ale wracają do siebie w ostatnim odcinku 4 serii. Jego ulubiony kolor to bordowy.
 • Timmy – Urodzony 15 lipca, nieśmiały chłopak zakochany w Tecnie, intelektualista. Sprawia wrażenie tchórzliwego, dlatego często musi udowadniać swoją odwagę. W walce używa pistoletu na laserowe dyski. Jego ulubiony kolor to żółty.
 • Nabu/Ophir – bardzo opiekuńczy i waleczny chłopak Layli (od trzeciej serii), w czwartej serii jej się oświadcza. Włada magią – do jego umiejętności należy między innymi znikanie, tworzenie magicznej bariery, zamienianie dotkniętego obiektu w kamień oraz lewitacja. W walce wspomaga się magicznym kosturem. Ginie w 102 odcinku (24 epizodzie 4 serii), poświęca się dla reszty, wchłaniając energię Czarnego Kręgu, która go zabija.
 • Roy – specjalista ,pracuje dla ojca Layli. Roy jest opiekuńczy i pomocny, pomógł Winx w dążeniu do zdobycia mocy Sirenix. Podczas imprezy w Alfei Roy pomagał Layli, gdy była smutna. Roy ma również możliwość korzystania z magii – Mocy Trytona, która pozwala mu oddychać pod wodą, tak jak moc Layli (Podwodny oddech). W odcinku 24, mówi Aura Trytona. W starym języku francuskim słowo Roy oznacza król.

Wróżki[edytuj | edytuj kod]

 • Lockette – wróżka portali, bliźniacza wróżka Bloom.
 • Amore – wróżka miłości, bliźniacza wróżka Stelli.
 • Chatta – wróżka gadulstwa i sekretów, bliźniacza wróżka Flory.
 • Tune – wróżka dobrych manier, bliźniacza wróżka Musy.
 • Digit – wróżka zaawansowanej technologii, bliźniacza wróżka Tecny.
 • Piff – wróżka słodkiego snu, bliźniacza wróżka Layli.
 • Cherie – wróżka pogody, bliźniacza wróżka Musy od 6 sezonu.
 • Cara – wróżka super siły, bliźniacza wróżka Tecny od 6 sezonu.
 • Jolly – wróżka kart, starsza siostra Livy.
 • Livy – wróżka wiadomości, młodsza siostra Jolly.
 • Zing – wróżka owadów.
 • Glim – wróżka robaczków świętojańskich.
 • Concorda – opiekunka kodeksu w Alfei.
 • Discorda – opiekunka kodeksu w Chmurnej Wieży.
 • Athena – opiekunka kodeksu w Czerwonej Fontannie.
 • Ninfea – opiekunka kodeksu w Wiosce Wróżek.
 • Flowers – wróżka kwiatów.
 • Gemma – wróżka kamieni szlachetnych i bliźniacza wróżka Diaspro.
 • Cougratte – wróżka muzyki.
 • Gigi – wróżka psot i figli.
 • Kania – wróżka śmiechu.
 • Pozostałe; Katie, Liz, Merry, Ongerte, Purplekiss, Sixsweet, Sophia, Zalow, Maki, Lani.

Inne postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Roxy – Roxy po raz pierwszy pojawia się w czwartej serii. Początkowo uważana była za ostatnią czarodziejkę na Ziemi, przez co ścigana była przez Czarnoksiężników z Czarnego Kręgu, którzy pragnęli jej mocy. Mieszka z ojcem w Gardenii. Matką dziewczyny jest Morgana – królowa ziemskich czarodziejek, która opuściła dom, by chronić ukochaną rodzinę przed złymi mocami. Roxy nigdy jej nie poznała. Tuż po tym jak staje się czarodziejką, dowiaduje się prawdy o swoim pochodzeniu, a Morgana wraca do rodziny. Najlepszym przyjacielem Roxy jest pies Artú. Na rodzinnej farmie, którą kiedyś zamieszkiwała, Roxy znajduje Biały Krąg, nad którym tylko ona może zapanować. Roxy boi się tego, co się wokół niej dzieje, nie chce walczyć ani być czarodziejką. W późniejszym czasie nabywa pewności siebie i przekonuje się, że wspólnie z przyjaciółmi można wiele zdziałać. W końcu znalazła w sobie wystarczająco dużo siły, by przejść transformację Believix. Po przemianie ma zielony dwuczęściowy strój. Jej skrzydła są zielono-różowe i ozdobione w odciski łap psa. Posiada moc panowania nad zwierzętami – potrafi sprawić, żeby mówiły ludzkim głosem, rozumie je i korzysta z ich pomocy. Believix to jej naturalna siła, która płynie prosto z serca. Nikogo nie musiała o tym przekonywać ani nic udowadniać, wystarczyło, że uwierzyła w siebie. Korzystać z pełni mocy Believix nie może, ponieważ jest nowicjuszką. Początkowo zwykłe czary przychodzą jej z trudem, dlatego składa podanie o naukę w szkole w Alfei. Zostaje przyjęta i na początku piątej serii udaje się do szkoły magii, by zacząć naukę. Mimo przyjaźni, w serialu nigdy nie dołączyła do Klubu Winx jako 7 czarodziejka (w komiksie jest jedną z nich).
 • Diaspro – rówieśniczka Bloom, księżniczka nieznanej widzom planety żyjącej w ścisłym pokoju z Heraklionem. Z tego powodu dziewczyna od wielu lat była przeznaczona Sky’owi – księciu wspomnianej krainy. Mieli wziąć oni ślub i razem władać nad wymiarami. Przez dłuższy czas Diaspro zamieszkiwała Heraklion. Cały czas znajdowała się w pobliżu Sky’a, do czasu gdy rozpoczynał się rok szkolny i Sky wyruszał w podróż do znajdującej się w Magix Czerwonej Fontanny, szkoły dla specjalistów. W pierwszym sezonie serialu księżniczka przybywa do Magix, by kibicować swemu narzeczonemu z trybun w czasie wielkich, szkolnych pokazów. Wówczas dochodzi do spotkania z Bloom, księżniczką Domino i obecną dziewczyną Sky’a – której nic o Diaspro chłopak nie powiedział. Bloom bierze księżniczkę za czarownicę i stacza z nią pojedynek. Diaspro przegrywa, wyjawia jednak na jaw wiele tajemnic, między innymi to, że prawdziwy książę Sky ukrywa się pod postacią giermka Brandona. Sky musi dokonać miłosnego wyboru. Stawia na Bloom. Rozgniewana Diaspro odchodzi, nie przestaje jednak myśleć o Sky’u. W czasie, gdy wymiar Magix zostaje pogrążony w mroku przez wiedźmy Trix, Diaspro i jej ludzie przybywają, by uratować księcia. Ten nadal jednak nie odwzajemnia uczucia dziewczyny. Nie przekonuje się do niej również w sezonie drugim. Można się w nim dowiedzieć, iż Diaspro została uprowadzona przez złych ninja. Na szczęście Bloom i magikom udaje się ją odbić. W trzeciej serii serialu Diaspro pojawia się na moment na Heraklionie – zjawia się na tamtejszym balu. Jest wtedy w bliskiej współpracy z czarnoksiężnikiem Valtorem. Czarodziejka podaje Sky’owi środek miłosny. Ponownie zostaje jego narzeczoną i przejmuje rządy na planecie. Bloom udaje się jednak zdjąć czar z księcia, przez co plany Diaspro wychodzą na jaw. Według komiksów z serii „Winx Club”, po wszystkich tych wydarzeniach Diaspro opuściła planetę i cały magiczny wymiar. Nie wiadomo, co robiła w tym czasie, po paru miesiącach jednakże powraca, z zamiarem zostania dobrą i sprawiedliwą królową. Aby tak się stało, musi mieć dostęp do biblioteki Alfei. Dochodzi do spotkania między Diaspro a Bloom. Tym razem wszystko przebiega inaczej – dziewczyna zostaje zaakceptowana przez grupę Winx. Zostaje jednak poddana złowrogiemu zaklęciu, przez który zaczyna chorować. Przez cały czas odwiedza ją Sky, wzbudzając przy tym zazdrość Bloom. Obie czarodziejki wyjaśniają sobie jednak wszystko. Gdy Sky wpada w tarapaty, obie wyruszają mu na pomoc. Przy okazji pozbywają się choroby Diaspro, która okazała się być wynikiem czaru Trix. Razem dziewczyny ratują księcia z opresji (przed olbrzymimi pająkami). W 6 sezonie przyłącza się do Trix i popycha Bloom swoją mocą do przepaści na przyjęciu w Dominie, a Sky po nią skoczył.
 • Daphne – starsza siostra Bloom. Jest nimfą jeziora Roccaluce nazywana także nimfą nimf. Zginęła ratując Bloom przed trzema prastarymi wiedźmami. Po uwolnieniu rodziców Bloom z otchłani ciemności zamieszkuje razem z nimi i Bloom w zamku. W ostatnim odcinku 5 serii Bloom za pomocą życzeń Sirenix przywraca jej życie. W pierwszym odcinku w szóstej serii przemienia się w Sirenix. Zakochała się w kuzynie Sky'a ze szkoły w Linphei i w ostatnim odcinku 6 serii bierze z nim ślub.
 • Mirta – czarownica z chmurnej wieży, która po wydarzeniach z pierwszej serii zaczęła uczęszczać do Alfei. Jest czarownicą, która ma moc przemieniania emocji w obrazy. Pomogła Bloom i jej przyjaciółkom pokonać Trix, przez co za karę Icy przemienia ją w dynie. Zaklęcie zostaje odwrócone dopiero w przed ostatnim odcinku pierwszej serii przez Florę. Najlepszą przyjaciółką Mirty jest Lucy, czarownica ucząca się w Chmurnej Wieży. W późniejszych seriach widzimy jak wygląda jej transformacja. Jej strój jest różowo-szary, dwuczęściowy. Mimo nauki w szkole dla czarodziejek, Alfei Mirta nie rezygnuje z uprawiania czarnej magii. Widzimy to najlepiej w filmie „Winx Club – Tajemnica Zaginionego Królestwa”, kiedy to Mandragora przypuszcza atak na Alfeę.
 • Oritel i Marion – biologiczni rodzice Bloom. W filmie zostają uratowani przez Winx i Specjalistów.
 • Mike i Vanessa – przybrani rodzice Bloom. Dali jej Kiko.
 • Król Radius – ojciec Stelii. Pod wpływem czaru Cassandry miał być jej mężem.
 • Królowa Luna – matka Stelli w 23 odcinku 5 sezonu Stella za pomocą życzeń Sirenix pogodziła swoich rodziców
 • Hrabina Cassandra – niedoszła żona króla Radiusa; zawarła umowę z Valtorem, żeby przejąć władzę na Solarii.
 • Chimera – córka Cassandry jest czarodziejką i uczy się w szkole beta. Pojawia się w pierwszym odcinku trzeciej serii. Ma dwie przyjaciółki. Od poznania, Stella jej nie lubiła. Wygrała awanturę o sukienkę, miała zostać następczynią tronu Solarii zamiast Stelli.
 • Mitzie – dawna znajoma Bloom. Jednak nigdy nie była jej bliska. Niewrażliwa i wyniosła. W 4 serii Mitzie i jej dwie koleżanki dostają moc od czarnoksiężników. Starała się odbić chłopaka Stelli. Dowiaduje się także że Winx są czarodziejkami.
 • Klaus – ojciec Roxy i ukochany Morgany, pojawia się jedynie w 4 serii. Właściciel klubu Frutti.
 • Andy – były chłopak Bloom, chodzili razem do liceum, poznajemy go w 4 serii. Gra wraz z zespołem w klubie Frutti. Sky był o niego zazdrosny z powodu Bloom.
 • Jason Queen – poznajemy go w 4 serii. Jest producentem muzycznym. Chciał uczynić z Musy gwiazdę popu. Musa była nim zauroczona, jednak to zafascynowanie minęło, gdy dowiedziała się, że bierze ślub. Riven był strasznie o niego zazdrosny.
 • Nereus – brat Tritannusa. Ojciec wybrał go, aby władał nad podwodnym światem.

Ziemskie Czarodziejki[edytuj | edytuj kod]

 • Morgana – ziemska Królowa Czarodziejek i jak się później okazuje, również matka Roxy. Dawno temu zakochała się w ziemskim mężczyźnie, miała z nim dziecko. Była gotowa opuścić królestwo dla rodziny. Ale wtedy pojawili się Czarownicy z Czarnego Kręgu. Morgana musiała walczyć z ich przywódcą, niestety jednak przegrała. Czarownicy usunęli ją ze wspomnień Klausa (jej ukochany) i wszystkich jej przyjaciół. Słuch po niej zaginął, jakby nigdy nie istniała. Ale Ogron popełnił błąd, którego wkrótce żałował. Nie złapał wszystkich ziemskich czarodziejek, zlekceważył tę najmniejszą z nich. To właśnie uratowało córkę Morgany – Roxy. Królowa ziemskich czarodziejek nawiązywała kontakt z Roxy poprzez sny – mówiła do niej i ostrzegała ją przed czarownikami. W późniejszym czasie jak Winx i Roxy trafiają do jej pałacu i cała historia kończy się dobrze, kobieta wyznaje córce prawdę. Morgana oddaje koronę Nebuli, a sama wraca do rodziny na Ziemię.
 • Sybilla – czarodziejka sprawiedliwości. Winx wyruszają do niej, by ta pomogła wyleczyć jednego z Łowców Czarodziejek (grupy chwilowo działały razem, w późniejszym czasie znowu walczyły ze sobą). Sibylla ma piękne, długie rude włosy i imponującą suknię. Jest uprzejma i dystyngowana.
 • Diana – kobieta z mocą natury, zamieszkuje dżunglę Amazonii. Ma przemianę zwaną Sophix i jest głową tamtejszych plemion. Ma bordowe długie włosy, zieloną spódnicę, fioletowy biustonosz. Początkowo jest wrogiem Winx, ale później przekonuje się do nich.
 • Aurora – jasnowłosa kobieta o mocach lodu. Jest przedstawicielką rasy ziemskich czarodziejek lodu. Ma transformację Lovix. Początkowo walczy z Winx i Roxy, ale później zawieszają topór wojenny. Zamieszkuje jaskinię lodową.
 • Nebula – kobieta o ciemno-niebieskich krótkich włosach. Jest czarodziejką-wojowniczką, główną strażniczką ziemskiego królestwa czarodziejek. Kobieta miała dobre intencje, była jednak zbyt pewna siebie. Chciała sama pokonać Łowców Czarodziejek. W planie tym przeszkodziła jej jednak ziemska królowa czarodziejek – Morgana, dlatego też Nebula postanowiła ją uwięzić. Wtargnęła również w ciało Roxy poprzez Biały Krąg i w jej ciele zaczęła walkę z Łowcami Czarodziejek, została jednak wypędzona z ciała Roxy przez Winx. Pod koniec 4 serii przekonała Laylę, że razem zdołają zemścić się na Łowcach Czarodziejek, którzy zabili Nabu (ukochanego Layli). Głównym bohaterkom udaje się jednak przemówić Nebuli do rozsądku. Morgana w ostatnim odcinku 4 serii przekazała jej swoją koronę oraz władzę nad ziemskim królestwem.

Zwierzaki[edytuj | edytuj kod]

 • Kiko – mały, niebieski królik Bloom. W drugiej serii był zazdrosny o wróżki, uwielbia spać i jeść. Czarodziejki często zostawiają go, aby opiekował się pluszakami z Love&Pet.
 • Kaczor Pepe – zwierzątko stworzone przez Florę. Uwielbia Icy i jest przekonany, że ona jest jego mamą. Icy najczęściej zamienia go w bryłę lodu. Pod koniec pierwszej serii ląduje w Świątyni Roccaluce z Icy, dalsze jego losy nie są znane.
 • Artú – wierny pies Roxy, pierwszy raz pojawia się w czwartej serii. Dzięki magicznym umiejętnością swojej pani otrzymuje dar porozumiewania się z ludźmi.
 • Peg – biała klacz, którą Bloom dostała od prawdziwych rodziców w prezencie. Pierwszy raz pojawia się w filmie „Magiczna Przygoda”. Po zjedzeniu resztek magicznej energii Drzewa Życia, otrzymuje skrzydła i róg, przez co przemienia się w alicorna.
 • Ron – kotek Bloom

Zwierzaczki z Love&Pet:

 • Belle – owieczka Bloom.
 • Coco – kotek Flory. Pierwszy ożywiony pluszak
 • Ginger – pudelek Stelli.
 • Milly – króliczek Layli.
 • Chiko – kaczorek Tecny.
 • Pepe – miś Musy.

Selkie[edytuj | edytuj kod]

 • Lemmy – strażniczka Bramy Oceanu Andros. Połączyła się magiczne z Laylą. Cicho mówi, łatwo się obraża.
 • Iliris – strażniczka Bramy Oceanu Solarii. Połączyła się magicznie ze Stellą.
 • Lisa – strażniczka Bramy Oceanu Magix.
 • Sona – strażniczka Bramy Oceanu Melodii. Połączyła się magicznie z Musą.
 • Deserye – strażniczka bramy oceanu Linfei. Połączyła się magicznie z Florą. Jest uprzejma. Pływa równocześnie tańcząc.
 • Lithea – strażniczka bramy oceanu Zenitu. Połączyła się magicznie z Tecną.
 • Serena – strażniczka bramy oceanu Domino. Połączyła się magicznie z Bloom. Jest nerwowa i odważna.
 • Fila – strażniczka bramy oceanu Ziemi.

Szkoły i nauczyciele[edytuj | edytuj kod]

Alfea[edytuj | edytuj kod]

To jedna z trzech najważniejszych (bo jest ich więcej) szkół w świecie Magix. Uczą się w niej same czarodziejki, które w przyszłości pragną zostać prawdziwymi Wróżkami Strażniczkami. Szkoła to piękny, różowoniebieski zamek z olbrzymim dziedzińcem. Uczennice mają tu własne ogromne i cudownie wyposażone pokoje (mieszkają po kilka osób w jednym). W budynku tym znajduje się także biblioteka, w której przechowywane są największe sekrety Magix, chociażby Kodeks, którego kiedyś szukał Lord Darkar. Młode czarodziejki uczą się tutaj o magii, eliksirach, transfiguracji, magio filozofii i dobrych manierach. Nauczyciele są wykwalifikowani, wymagający i surowi. Dzięki temu, młode czarodziejki uczą się jak używać swoich mocy do walki ze złem. Nauka w Alfei trwa od 3 do 5 lat.

 • Faragonda – dyrektorka Szkoły Czarodziejek Alfea, w przeszłości jedna z członkiń Drużyny Światła walczącej z trzema prastarymi wiedźmami. Miła starsza kobieta, czuła na problemy swoich podopiecznych.
 • Wizgiz – nauczyciel Metamorfosynbiozy (transformacji).
 • Prof. Zyron – najsurowszy nauczyciel Alfei
 • Avalon – nauczyciel Magiofilozofii, czyli połączenia magii i filozofii.
 • Griselda – nauczycielka samoobrony, inspektorka szkoły Alfea.
 • Palladium – nauczyciel Eliksirologii (alchemii).
 • Du Four – nauczycielka dobrych manier. Uczy jak być zawsze idealną czarodziejką. Jest wyrafinowana, czasami pretensjonalna.
 • Barbatea – bibliotekarka w szkole Alfea, zawsze bardzo ostra.
 • Ofelia – lekarz i pielęgniarka szkoły.
 • Daphne – w 6 serii została nauczycielką historii magii.

Chmurna Wieża[edytuj | edytuj kod]

Szkoła ucząca i kształtująca młode czarownice. Nauczyciele przed swoimi uczennicami odkrywają sekrety czarnej magii, udoskonalania czarów, rzucania klątw i sporządzania eliksirów. Wszystko co złe i niegodziwe rodzi się właśnie w ciemnych zakamarkach tej wieży. Siedziba tej szkoły znajduje się właśnie w olbrzymiej wieży, która mieści się w bardzo mrocznej części Magix. Do tej szkoły uczęszczały kiedyś Trix.

 • Griffin – dyrektorka szkoły czarownic w Chmurnej Wieży, w przeszłości jedna z członkiń Drużyny Światła walczącej z trzema prastarymi wiedźmami. Uczy podstawowych uroków i astronomii. Dość wredna i nieprzyjemna.
 • Ediltrude i Zarathustra – dwie siostry. Obie są nauczycielkami w Chmurnej Wieży.

Czerwona Fontanna[edytuj | edytuj kod]

To szkoła dla specjalistów – czyli chłopców. Mieści się w budowli umieszczonej wysoko nad ziemią, przypominającej fontannę. Chłopcy, co prawda, nie uczą się tutaj czarować, ale są doskonałymi szermierzami, a ich specjalnością jest właśnie walka wręcz. Najczęściej swoje umiejętności ćwiczą między sobą, wykorzystując wielkie smoki. Często wykonują przeróżne misje, pomagają czarodziejkom z Alfei. Bardzo często również łapią niebezpieczne potwory. Ich broń, jak i środki transportu są bardzo zaawansowane technologicznie.

 • Saladin – dyrektor szkoły magików w Czerwonej Fontannie, jest wujem Helii, w przeszłości jeden z członków Drużyny Światła walczącej z trzema prastarymi wiedźmami. Dość niski, ale uprzejmy czarodziej.
 • Kodatorta – Nauczyciel. Pomaga uczniom tresować smoki itp. (coś jak współczesne wychowanie fizyczne). Boi się go Athena – strażniczka kodeksu Czerwonej Fontanny.

Akademia Beta[edytuj | edytuj kod]

To szkoła dla bogatych dziewcząt i księżniczek w której uczą gracji i magii. Jedna z placówek znajduje się na rodzinnej planecie Stelli Solarii. Uczennice szkoły zobowiązane są do noszenia mundurków w charakterystycznym gotyckim stylu. Szkoła została pierwszy raz wspomniana w sezonie 3 przy kłótnie o pizze pomiędzy księżniczką Stellą, a Chimerą. Dziewczęta z Bety rozpoznawane są poprzez ich rymowankę: „Tik Tak. Tik Tok. Beta czar, Beta Szok”.

Wrogowie[edytuj | edytuj kod]

 • Trix – (serie 1-3, 5-8) trzy początkujące wiedźmy z Chmurnej Wieży. Ich największym priorytetem jest zdobycie jak największej mocy, nie cofną się przed niczym by osiągnąć swój cel. Niestety na ich niekorzyść wszelkie działania udaremniają im Winx. Początkowo ich celem jest zdobycie Smoczego Płomienia. Błędnie oceniają, że znajduje się on w pierścieniu Stelli i próbują go ukraść (pierwsza seria). Później jednak dowiadują się, że Smoczy Płomień ukrył się w Bloom i postanawiają pozbawić ją mocy. W późniejszym czasie jednoczą siły z Lordem Darkarem (druga seria), Tritannusem (piąta seria)oraz Valtorem (trzecia i ósma seria), w konsekwencji pozwalając aby Trzy Prastare Wiedźmy (film pełnometrażowy) zawładnęły ich ciałami. Do Trix należą:
  • Icy (ang. lodowaty) – czarownica, władczyni lodu i zimna, przywódczyni Trix. Nie znosi czarodziejek, a zwłaszcza Bloom.
  • Darcy – (od słowa ang. dark – ciemność) – czarownica ciemności i hipnozy. Kiedyś rywalizowała z Musą o Rivena. W 3 serii rywalizowała z Trix o Valtora.
  • Stormy (ang. burzliwy) – ostatnia z Trix, pani burzy i wiatru. W trzeciej części dostaje moc elektryczności od Valtora.
  • Selina – (szósta seria) do Trix dołączyła w szóstej serii. Posiada upiorną księgę zwaną Legendarium. Na początku była uczennicą Chmurnej Wieży.
 • Valtor – (serie 3 i 8) czarnoksiężnik, został zamknięty w wymiarze Omega, czyli w magicznym więzieniu. Trix używając swojej potężnej mocy uwalniają go i zaczynają współpracować. Wykrada magię z różnych czarodziejskich światów by stać się najpotężniejszym czarownikiem. Został zniszczony przez Bloom. Powraca jednak w sezonie 8, aby raz na zawsze zawładnąć Magicznym Wymiarem.
 • Lord Darkar – (seria 2) stwór mogący przybierać postać Mrocznego Feniksa. Chce zdobyć magię Relix. Pod koniec drugiej serii zapanował nad Bloom i zmienił ją w Dark Bloom. Został zniszczony przez połączoną magię Winx – Charmix. Władca Trzech Prastarych Wiedźm, prawdopodobnie największe zło jakie istnieje.
 • Trzy Prastare Wiedźmy (serie 1-3, film 1-2) – przodkinie Trix. Stworzyły Valtora z cząstki Smoczego Płomienia. Wiele lat przed rozpoczęciem fabuły serialu, zniszczyły planetę Domino tocząc bitwę z rodzicami Bloom i Kompanią Światła, tym samym pozorując ich śmierć. W pierwszym filmie pełnometrażowym toczą walkę ze Sky’em i Bloom. Pod koniec upozorowały własną śmierć, a w rzeczywistości uciekły, aby złączyć swoje siły z Trix. Mowa jest o nich przez całe trzy serie, jako głównym złu, które zagraża Magicznemu Wymiarowi. Wracają w drugim filmie, przejmując ciała Trix i próbują raz na zawsze pokonać Winx i specjalistów. Giną z ręki Winx, po użyciu konwergencji Believix. W sezonie 4 czarodziejki odkrywają ich portret w korytarzu historii, jako jeden z największych antagonistów w historii całego Magix.
 • Mandragora – (film 1) czarownica bardzo zainteresowana historią Bloom. Sługa trzech prastarych wiedźm. Do jej zdolności należy władanie nad wielkimi owadami. Zostaje szybko pokonana.
 • Łowcy Czarodziejek (Czarownicy z Czarnego Kręgu) – pojawiają się w czwartej serii. Chcą zniszczyć ostatnią czarodziejkę na ziemi – Roxy, a także pochłonąć jej moc:
  • Ogron – przywódca bandy magów z Czarnego Kręgu, ma długie czerwone włosy i czarny skafander.
  • Anagan – mistrz prędkości, nosi czarny płaszcz, a dredy upina w kitkę. Jego mocą jest szybkość.
  • Gantlos – wyjątkowo silny, długowłosy blondyn w kapeluszu, i czarnym skafandrze. Ma władzę nad falami sejsmicznymi.
  • Duman – mężczyzna z różowym mohawky'em na głowie noszący czarną szatę, potrafi przeistaczać się w zwierzęta oraz przybierać kształt innych ludzi.
 • Tritannus (seria piąta) – jest kuzynem Layli oraz synem króla Neptuna i królowej Ligei. Ma brata Nereusa i siostrę Tressę. Został wtrącony do więzienia Andros, po probie napadu na swojego brata. W więzieniu poznaje wiedźmy Trix. Tritannus posiada trójząb, w którym przechowuje wszystkie skradzione moce Selkies będące kluczami do bram każdej z planet. Potrafi wchłaniać szlam i zanieczyszczenia, dzięki czemu potrafi zmieniać się z syreny w mutanta. Podczas wzajemnych podbojów zakochuje się w jednej z wiedźm Trix, Icy, co staje się przedmiotem zazdrości Darcy i Stormy. W ostatnim odcinku 5 serii wyrzuca wiedźmy z Nieskończonego Oceanu. Zostaje pokonany przez Bloom, która użyła Ognia Sirenix, by wyczyścić trójząb Tritannusa z ukradzionych toksyn i mocy. W trzecim filmie zostaje uwolniony z więzienia Oblivion, by wraz z Trix i Politeą zniszczyć Winx i ponownie dosiąść Cesarskiego tronu.
 • Selina (seria 6) – pojawia się w 6 serii, jako wiedźma nowicjuszka w Chmurnej Wieży. Zaimponowała Trix swoją księgą, która potrafi ożywiać potwory z legend. Dołącza do Trix i razem ruszają na podbój wszystkich szkół w Magicznym Wymiarze. Podczas ataku na bibliotekę w Aleksandrii okazuje się, że Bloom i Selina znały się już za czasów młodości, aż do podstawówki. Eldora opowiada Winx, że Selina przez wiele lat była jej uczennicą oraz kompanem podczas podróży, lecz Asheron zwiódł ją swoimi fałszywymi obietnicami. Po uwolnieniu Asherona z Legendarium, do Seliny dociera, że została przez niego wykorzystana i dołącza do Winx, aby zabić czarnoksiężnika i zamknąć księgę raz na zawsze.
 • Acheron (seria 6) – jest potężnym czarnoksiężnikiem, który stworzył świat Legendarium. To on namówił Selinę do zdrady wróżki Eldory, która się nią opiekowała. Za pomocą Płomienia Smoka Bloom, której użyła Selina uwolnił się ze świata Legendarium oraz uwięził Trix. Został jednak pokonany przez Bloom która użyła zaczarowanej szkatułki, która mogła zmieścić każdy rodzaj magii.
 • Kalshara (seria 7) – zmiennokształtna czarodziejka, która była przyjaciółką i współlokatorką młodej dyrektor Faragondy za czasów studiowania w Alfei. Ukradła z tajemnej komnaty w Alfei Dziką Magię, która przemieniła ją i jej brata w zwierzo-podobne postacie. W ostatnich odcinkach rezygnuje z walki przeciwko czarodziejkom i wraz z Winx próbuje odbić swojego brata z rąk Trix.
 • Brafilius (seria 7) – starszy brat Kalshary. W 24 odcinku serii 7 wykrada Winx Moc potęgi przez co zmienia się w psa i staje się marionetką w rękach wiedźm Trix.
 • Politea (seria 5, film 3) – pojawia się pierwszy raz w sezonie 5 w odcinku "Rekinie oko", w retrospekcji, którą pokazuje Bloom Faragonda. Miała brązowe włosy i zielone oczy. Była najlepszą przyjaciółką Daphne i stoczyła z nią walkę przeciwko Prastarym Wiedźmom. Niestety ostatecznie odwróciła się od Daphne, kiedy potrzebowała ona pomocy. Prastare Wiedźmy nie zlitowały się nad Politeą i zamieniły ją w kreaturę przypominającą smoka, a potem zamknęły ją w podwodnej jaskini przypominającej głowę rekina. Pojawia się ponownie w trzecim filmie w postaci na wpół martwej kobiety, która zamiast nóg ma macki ośmiornicy. Próbuje za pomocą Trix i Tritannusa przejąć Cesarski Tron w Nieskończonym Oceanie.
 • Obscurum - brat królowej Dorany i książę planety Lumenia, który pojawia się, jako antagonista w pierwszych trzynastu odcinkach 8 sezonu. Podczas przechadzania się po pałacowych ogrodach napotyka na osłabionego Valtora. Czarnoksiężnik wykorzystuje ostatki swojej czarnej magii, aby przekształcić księcia w swojego podwładnego. Obscurum początkowo nadzoruje polowania Gwiezdnych Pożeraczy (Staryummi), lecz ostatecznie sam, bez zgody Valtora, dokonuje zamachu na swoją siostrę i przejmuję chwilowo tron Lumeni. Dorana postanawia pogodzić się z bratem i używa swojej magii, aby go odczarować.

Moce[edytuj | edytuj kod]

Poziomy mocy i ich zdolności[edytuj | edytuj kod]

Czarodziejka może mieć wiele poziomów mocy. Oto te które dotychczas się pojawiły:

Transformacja[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy poziom umiejętności magicznych czarodziejki (we włoskiej, oryginalnej wersji używa się określenia la fata – „wróżka”, a w angielskiej używa się słowa ‘fairy’ – „elf”, u nas zostało to przetłumaczone po prostu „wróżka”, można jednak spokojnie użyć określenia „czarodziejka” – wł. maga). Przechodzi ona podczas niego przez metamorfozę. Pojawia się na niej błyszczący strój, buty, nowa fryzura, dodatki i biżuteria kojarząca się z mocą ów posiadaczki przemiany. Rosną jej także skrzydła. By wyzwolić w sobie dar transformacji, czarodziejka musi obudzić w sobie moc. Aby wywołać transformację trzeba zazwyczaj coś głośno zakomunikować lub wykonać jakiś gest, np. Winx przed transformacją wołają „Magia Winx” i krzyżują palce. Czarodziejka bez możliwości transformacji nie może ukończyć klasy pierwszej. Przemianę może przyjąć również wiedźma (przykład Mirty).

W wersji Nickelodeon, zamiast „Magia Winx!” transformację błędnie nazwano „Magiczne Skrzydła!”, ponieważ tłumacz przekładał tekst na wersję polską ze słuchu: usłyszał słowo „Winx” i pomylił je z angielskim wyrazem „Wings (tłum. Skrzydła)”. Pomyłka ta została poprawiona i w późniejszych odcinkach czarodziejki krzyczą „Magia Winx!”.

Charmix[edytuj | edytuj kod]

Drugi poziom magii czarodziejki. By otrzymać Charmix (ang. charm – „urok”), trzeba przezwyciężyć swoje największe lęki i słabości. Przy transformacji czarodziejka zachowuje swój dawny strój z pierwszego poziomu mocy, otrzymuje jednak różne dodatki – najczęściej torebkę i broszkę. Charmix pozwala czarodziejce osiągnąć wyższy poziom siły, a także tworzy możliwość łączenia zaklęć. Dzięki niemu czarodziejki mogą połączyć swe siły, by wspólnie zaatakować wielką siłą. Charmix jest jedynym kluczem do ukończenia drugiej klasy w Alfei. Aby pomóc czarodziejkom w zdobyciu go, dyrektorka Faragonda naucza drugie klasy zajęć w Łączeniu Magii.

 • Magia łączna lub Magia konwergencyjna – uzupełnienie magii Charmix. Przy użyciu tej mocy, czarodziejki łączą swoje siły, dzięki czemu może powstać nawet kolejna czarodziejka o wielu mocach (odc. 38). Jednak to zaklęcie wymaga koncentracji i nie zawsze działa poprawnie. Kiedy straci się nad nim kontrolę, jest w stanie nawet uderzyć w swojego twórcę (odc. 44). Magię łączną najczęściej wykorzystuje się w celu schwytania kogoś w pułapkę. Tworzy się wtedy zazwyczaj magiczną klatkę, złożoną z kilkunastu mocy (np. w Tajemnicy Zaginionego Królestwa wszystkie Winx rzuciły po jednym zaklęciu, przez co powstała Żywiołowa Bariera, coś w rodzaju klatki dla Mandragory). Magię konwergencyjną w pełni można przebudzić w sobie jedynie poprzez Charmix, kiedy jednak już się to zrobi, można jej używać także poprzez Enchantix, Believix, Harmonix, Sirenix, Bloomix, Mythix, Butterflix, Tynix oraz Cosmix

Enchantix[edytuj | edytuj kod]

Enchantix (ang. enchant – „czarować”) to trzeci, ostatni znany magicznej ludzkości poziom mocy czarodziejki. Po zdobyciu go uczennice stają się pełnoprawnymi czarodziejkami. Po jego zdobyciu można opuścić Alfeę bez skończenia czwartej i piątej klasy. By dostać Enchantix, należy pokazać prawdziwe poświęcenie dla swojego świata (np. uratować planetę lub jej mieszkańca). Wyjątek pojawia się w sytuacji Bloom, której planeta została zniszczona. W takim przypadku czarodziejka otrzymuje Enchantix poprzez medytację i dzięki koncentracji. Przemiana ta jednakże nigdy nie będzie wtedy kompletna. Czarodziejka nie będzie mogła zmniejszyć swych rozmiarów. A właśnie na to pozwala Enchantix. Skrzydła Enchantixu są bardzo delikatne a pył wydobywający się z nich ma właściwości lecznicze, czarodziejka strzepuje odrobinę pyłu do amuletu, którym rysuje jego kształt dzięki czemu może używać pyłu efektowniej może też zebrać go trochę do rąk jak Layla w odcinku „Drużyna Światła”. Podczas tej transformacji czarodziejka otrzymuje nowy kostium i większe skrzydła, buty na obcasie zostają zastąpione przez ozdobne linki. W transformacji Enchantix nie można jednak wykorzystać Charmixu, który jest do tej transformacji wymagany.

 • Magiczny pył – moc pojawiająca się równocześnie z Enchantix. Skrzydła Enchantix są dość delikatne i wytwarzają czarodziejski pyłek, obdarzony magicznymi właściwościami. Magicznego Pyłu używa się, by uleczyć ranne osoby, rośliny, zwierzęta itd., a także by coś zniszczyć, np. drzwi, klatkę, ścianę. Magiczny Pył jest bardzo skuteczny i niezwykle potężny. Potrafi również otwierać zamki i leczyć ludzi ze stanu obłąkania, kiedy są zahipnotyzowani przez złe moce, lub rzucono na nie czarne klątwy. Magiczny Pył czarodziejka jest w stanie wytworzyć jedynie przy pomocy Enchantix, gdy przejdzie w proces Believix lub inny, traci możliwość posługiwania się tą zdolnością.
 • Minimalizacja – czyli po prostu możliwość zmniejszania swoich rozmiarów. Czarodziejki dzięki temu, że się zmniejszą do wielkości elfów, mogą bez problemu przelecieć niezauważone lub wejść do zamkniętych pomieszczeń poprzez mały otwór.

Wróżka Strażniczka[edytuj | edytuj kod]

O funkcję tę starają się wszystkie czarodziejki po tym jak zdobywają Charmix i Enchantix. Wówczas są poddawane próbie odwagi i poświęcenia. Tylko niektórzy zasługują na ten ważny urząd, polegający na ochronie własnego świata. Dzięki temu, że czarodziejka zaczyna być Wróżką Strażniczką (wł. La Fata Madrina – dosłownie „Wróżka Matka Chrzestna”) automatycznie kończy swoją naukę w szkole. Winx otrzymały ten zaszczyt w pierwszym filmie pełnometrażowym Klub Winx – Tajemnica Zaginionego Królestwa po niespełna trzech latach nauki. Niestety z wyjątkiem Bloom, gdyż ta nie miała świata (ani ludzi, rodziny), z którego pochodzi i o który mogłaby dbać (dopiero później go odnalazła i uratowała). Po uratowaniu biologicznych rodziców i ojczystej planety, Bloom staje się Wróżką strażniczką, jak i zyskuje pełną moc Enchantix (potwierdza to lektor w filmie na samym końcu). W 4 serii wraca jako nauczycielka w Alfei i dokonuje przemiany w Mini czarodziejkę.

Believix – moc ziemskich czarodziejek[edytuj | edytuj kod]

Believix (ang. believe – „wiara”) to nic innego jak „prywatna” moc ziemskich czarodziejek. Jest czwartym poziomem mocy. Może narodzić się tylko i wyłącznie na Ziemi, bo to ziemskie czarodziejki ją stworzyły. Czarodziejka z innego świata, może zdobyć tę przemianę i wszystkie moce z nią związane, ale tylko jeśli sprawi, że ktoś, kto nie wierzy w magię, nagle zacznie ją doceniać. Wówczas następuje przemiana. Believix może zdobyć każda czarodziejka z jakiegokolwiek świata, nawet taka, która nie ma Charmix ani Enchantix. Wystarczy tylko, aby miała zadatki na czarodziejkę (pochodzenie, magiczne zdolności, geny itd.) i aktualnie przebywała na Ziemi.

Winx dostały Believix dzięki temu, że Roxy w nie uwierzyła. Natomiast nowe przemiany Sophix i Lovix, otrzymały dzięki Darom Przeznaczenia, które wręczyły im Eteryczne Czarodziejki. Każda z Winx posiada swoją indywidualną siłę Believix, ale wszystkie tyczą się właśnie wiary. Budzą i ożywiają wiarę w innych ludziach, to dodaje czarodziejkom jeszcze większych sił. Siła życia – to magia Bloom, pozwala jej leczyć, a nawet ożywiać ciężko ranne osoby. Ocean światła – czar Stelli pozwalający uspokoić się i rozluźnić. Jasne serce – używa go Musa i dzięki tej mocy otwiera ludzkie serca dla innych. Oddech życia – magia Flory, ożywia w ludziach wrażliwość na piękno natury. Skarb umysłu – czar, który pozwala Tecnie rozjaśnić umysły innych, by zrozumieli swoje błędy. Duch odwagi – zaklęcie należy do Layli i dodaje ludziom odwagi.

Believix posiada również moc ogólną – polega na zmianie skrzydełek na inne, które mają indywidualne możliwości. Każdą z tych mocy można używać do woli, wystarczy je w sobie odkryć. Tylko Roxy nie może ich jeszcze używać, ponieważ nie opanowała w pełni swojej siły.

 • Speedix (ang. speed – „prędkość”) – jak sama nazwa wskazuje, skrzydełka te pozwalają poruszać się bardzo szybko, idealna moc przystosowana do pościgów lub ucieczki.
 • Zoomix (ang. zoom – „zbliżenie”) – dzięki tym skrzydłom można przez przeszkód podróżować, służą jak teleportacja w wybrane przez siebie miejsce.
 • Tracix (ang. trace – „ślad”) – to taki bilet do przeszłości. Dzięki temu można dowiedzieć się, co działo się jakiś czas wcześniej w miejscu, w którym się aktualnie przebywa.

Istnieją różne rodzaje Believix – jest to naprawdę bardzo rozbudowana moc. Każda grupa czarodziejek ziemskich dostosowała swoje moce do miejsc, w których mieszka, żyje, pracuje. Istnieją chociażby ziemskie czarodziejki natury, czarodziejki lodu i cała masa innych. Niestety, nie można tych mocy zdobyć od tak, każda z tych sił posiada swoje źródło w miejscu, z którego pochodzi (znowu decydują o tym geny lub miejsce zamieszkania).

 • Dar Mądrości, Sophix – moc ziemskich czarodziejek natury. Nazwa wywodzi się od jednego z gatunków orchidei (łac. sophronitis). Nasze Winx dostały ją w postaci kwiatu (właśnie orchidei) wówczas, jak wybierały się do dżungli, gdzie jest cała masa magicznych stworzeń, roślin i innych niespodzianek. Trudno byłoby im się poruszać po tym terenie, gdyby nie ta moc. Pozwala im na bezproblemowe pokonanie sił natury. Przedstawicielką tego rodzaju Believix jest czarodziejka Diana.
 • Dar serca, Lovix – moc czarodziejek mieszkających w wiecznie zaśnieżonej części świata. Nazwa powstała z racji tego, iż Winx dostały ją w postaci lodowych serc (ang. love – „miłość”). Przemieniając się, Winx otrzymały kolorowe futerka, która zupełnie odchodzą od znanych dotychczas stroi. Prawie w całości są pozakrywane, dzięki czemu mogą przez problemu poruszać się w tym lodowatym miejscu. Przedstawicielką Lovix jest czarodziejka Aurora.

Harmonix – dar Opiekunek Sirenix[edytuj | edytuj kod]

Harmonix (ang. harmony – „harmonia”). Jest to moc pomocnicza, która ma pomóc Winx zdobyć mocy Sirenix. Dziewczyny dostały ją od swoich pomocniczek w zdobyciu nowego poziomu magii. Pojawia się ona w sezonie piątym. Harmonix pozwala oddychać pod wodą oraz używać czarów na dnie mórz

Sirenix – dar Źródła Sirenix[edytuj | edytuj kod]

Sirenix (wł. sirena – „syrena”). Jest to pradawna moc z 5 sezonu serialu. Zrodzona jest ona z oceanu. Żeby ją zdobyć trzeba odnaleźć księgę Sirenix i znaleźć Sirenix dla niej 3 klejnoty: wiary w siebie, współczucia i odwagi. Później należy odnaleźć źródło Sirenix które znajduje się w jeziorze Roccaluce. Największa moc w oceanie magicznym. Można oddychać pod wodą i otwierać przejście do Nieskończonego Oceanu. Pozwala na porozumiewanie się z wodnymi zwierzętami. W sezonie 8 podczas wyprawy w głębiny planety Andros, Winx ponownie używają Sirenix, co pokazuje, że czarodziejka uzyskując nowy poziom transformacji nie traci poprzedniego.

Bloomix – dar płomienia smoka[edytuj | edytuj kod]

Bloomix (ang. blooming – „rozkwitać”). Nowa transformacja w 6 sezonie. Powstaje ona na cześć Bloom i Płomienia Smoka. By zdobyć Bloomix, trzeba zdobyć płomień smoka w postaci klejnotów Bloomix oraz wykazać się dobrymi i odważnymi uczynkami, godnymi czarodziejki. Pierwsza dostaje go Flora, drugie Layla i Stella, trzecie Musa i Tecna, a ostatnia Bloom.

Mythix – moc czarodziejek ze Świata Legendarium[edytuj | edytuj kod]

Mythix (gr. μύθος, mýthos – „legenda”). Czarodziejki z wymiaru legend również posiadają wielką moc Mythix. Muszą odnaleźć w sobie mnóstwo siły, aby dostąpić tej transformacji. Jest to bowiem ich naturalna siła, która płynie prosto z serca. Nie muszą nic udowadniać, żeby zdobyć starożytne różdżki i zdobyć tę przemianę, wystarczy, że uwierzą w siebie. W przeciwieństwie do wszystkich innych czarodziejek z Magicznego Wymiaru i Ziemi, czarodziejki z wymiaru legend mogą używać swoich mocy Mythix nie tylko w Świecie Legendarium, ale również poza nim. Dzięki radom Eldory, Winx kończą poszukiwanie magicznych przedmiotów i wybierają się w podróż nad Morze Karaibskie, do kanadyjskich lasów i wielu innych wspaniałych miejsc, próbując odnaleźć klucz, który zamknie na zawsze Legendarium. Podczas ceremonii dziewczyny otrzymują różdżki będące czymś w postaci kluczy do świata legend. Po tym jak Legendarium zostało zamknięte na zawsze, Mythix stał się nieosiągalny dla czarodziejek i w jego posiadanie mogą wejść już tylko Legendarne czarodziejki.

Butterflix – dar Kopołków[edytuj | edytuj kod]

Butterflix (ang. butterfly – „motyl”), pradawna moc przekazywana przez Kopołki, magiczne stworzenia kretopodobne. Klub Winx cofa się w czasie, aby odkryć tajemnicę Pierwszego Koloru we Wszechświecie. Natrafia na zmiennokształtną Kalsharę i jej brata Brafilliusa. Kiedy złe rodzeństwo atakuję bezbronne Kopołki, na polanie niedaleko Alfei, Winx używają swojej transformacji Bloomix, by ich pokonać. W zamian magiczne stworzenia ofiarują Winx swój magiczny dar, przesyłając im tysiące jaskrawych, latających motyli, które niosą w sobie moc transformacji Butteflix. Dostają go wszystkie czarodziejki, prócz stojącej pośród nich Roxy. Przyroda może obdarować czarodziejki mocą Butterflixu, bowiem jeśli udowodnią że są prawdziwymi obrończyniami Czarodziejskich Zwierząt.

Tynix – dar czarodziejskich zwierząt[edytuj | edytuj kod]

Tynix (ang. tiny – „malutki”), moc wywodząca się z więzi pomiędzy czarodziejką, a jej czarodziejskim zwierzęciem. Tylko wtedy, gdy między nimi utworzy się solidna więź zbudowana na zaufaniu, czarodziejki otrzymują swoje magiczne bransolety Tynix. Dzięki nimi mogą zmniejszyć się do mikroskopijnych rozmiarów i pomóc naturze zwalczać zło w najmniejszych zakamarkach Magicznego Wymiaru. Podczas zabawnego treningu czarodziejskich zwierząt z Roxy; pomiędzy zwierzakami, a Winx dochodzi do magicznego połączenia. Dla postaci dookoła czas się zatrzymuję, a czarodziejki przenoszą się do nieokreślonego wymiaru poza czasem i rzeczywistościom, gdzie poznają swoje nowe moce. Wraz z czarodziejkami transformację otrzymują również ich magiczne zwierzęta. Kluczowym motywem przemiany są kolorowe i bardzo błyszczące kamienie szlachetne, min. diamenty.

Cosmix – moc gwiazd[edytuj | edytuj kod]

Cosmix (ang. cosmos – „kosmos”). Królowa planety Lumenia prosi Winx, o pomoc w uratowaniu jednego z kanałów energetycznych jej planety, które są dla niej źródłem światła we Wszechświecie, jak i życia na samej planecie. Po pokonaniu wysłanników Valtora i odżywieniu magicznego źródła kanału, Królowa obdarowuje czarodziejki gwiezdną mocą Cosmix, która pomoże czarodziejką eksplorować świat kosmosu Magicznego Wymiaru. Głównym elementem stroju czarodziejki są kolorowe gwiazdki oraz wzory w kratkę.

Transformacje używane w poszczególnych sezonach[edytuj | edytuj kod]

Transformacje czarodziejek, ukazane w poszczególnych sezonach[41]
Sezon Transformacja
Transformacja Charmix Enchantix Believix Harmonix Sirenix Bloomix Mythix Butterflix Tynix Cosmix
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Magiczne przedmioty[edytuj | edytuj kod]

 • Wodne Gwiazdy – magia najsilniejsza w mocach Winx, równie silna jak Płomień Smoka, lecz zupełnie odwrotna, niezdolna do życia w tym samym wymiarze co Płomień Smoka. Pierwotnie szkatuła Wodnych Gwiazd znajdowała się w Kryształowym Labiryncie, wymiarze poza czasem i rzeczywistością, gdzie żyją pierwsze postacie Magicznego Wymiaru, które je stworzyły.
 • Pergamin Opozitusa – na Opozitusie wszystko jest inne. Naruszenie pergaminu sprawia, że wszystko jest takie samo.
 • Medalion Smoka – to medalion, który Bloom zdobywa dzięki odwadze. Jest bardzo potężny.
 • Pierścień Wróżek – Flora dostaje go od wróżek.
 • Biały Krąg – Posiada go Roxy i tylko ona może nad nim panować. Jest to bardzo potężny i zarazem niebezpieczny przedmiot,który potrafi opętać drugą osobę, tak jak opętała Morgana Roxy. Dodatkowo pełni funkcję portalu na Tir nan Og, podobnie jak pierścień Stelli.
 • Czarny Krąg – łowcy ukryli w nim swoje moce. Mroczna wersja Białego kręgu, którego używali Czarownicy z Czarnego Kręgu, by więzić w nim czarodziejki i pozbawiać je magii.
 • Pierścień Stelli – Posiada go Stella. Zamienia się on w srebrno-błękitne berło z gwiazdą na czubku, kiedy tylko Stella wykrzyczy "Solaria!". Widać go jedynie w 1 i 2 serii podczas Charmixu i Transformacji. Trix chciały go ukraść, ale został odzyskany przez czarodziejki Winx. W 3 serii pojawia się jeszcze raz i gdy Stella teleportuje Winx na Linfeę. Po raz ostatni widzimy go w 7 sezonie, kiedy zostaje zjedzony przez Błystkę, ptaka Stelli.
 • Klucze Winx – pojawiają się w 4 serii. Winx dostają je od pani Faragondy gdy zaczynają uczyć w Alfei. Klucze przypominają skrzydełka Enchantixu. Otwierają drzwi do sali zaklęć.
 • Szkatułka Sirenix – Jest to szkatułka, w której „mieszkają” pomocniczki Sirenix. Pokazuje ona też ile klejnotów udało się zdobyć Winx. Posiada ją każda z nich. Pomoc przy zdobyciu mocy Sirenix.
 • Klejnoty Bloomix – Kryształy które czarodziejki dostają od Bloom . Znajduje się w nich Smoczy Płomień . Podczas transformacji Bloomix pojawiają się na ich głowach.
 • Kolumna Światła – jedna z trzech kolumn w Nieskończonych Oceanie. Jej uszkodzenie powoduje zaćmienie wszystkich słońc w Magicznym Wymiarze.
 • Kolumna Równowagi – jedna z trzech kolumn w Nieskończonych Oceanie. Jej uszkodzenie powoduje zaburzenia równowagi grawitacji planet. Tworzenie się tsunami, trzęsienia ziemi.
 • Kolumna Kontroli – jedna z trzech kolumn w Nieskończonych Oceanie. Jej uszkodzenie powoduje chaos wśród wszelkich urządzeń elektrycznych
 • Różdżki Mythix – różdżki za pomocą, których można było przedostać się do świata Legendarium, a także zdobyć moc Mythix. Ich strażniczką była Nebula lecz aby je zdobyć Winx musiały udowodnić jak bardzo są odważne. To właśnie z ich pomocą odnalazły części do klucza Legendarium.
 • Klucz do Legendarium – to klucz dzięki, któremu można zamknąć księgę Legendarium oraz pozbawić ją mocy.
 • Legendarium - potężna księga, która ze względów bezpieczeństwa została ukryta głęboko w starożytnej bibliotece w Aleksandrii. Zostaje wykradziona przez młodą adeptkę Dobrej wróżki Eldory, Selinę. Na kartach księgi zostały zapisane wszystkie legendy o strasznych kreaturach zamieszkujących planety Magicznego Wymiaru. Selina miała moc, która potrafiła ożywiać postacie z wyczytanych legend.
 • Kamienie Pamięci – to kamienie, które winx oraz Roxy otrzymują w sezonie 7. Pozwalają one na podróżowanie w czasie. Brafillus zabrał kamień Roxy, przez co może również przenosić się w czasie

Moce wrogów[edytuj | edytuj kod]

 • Znak Valtora – magia Czarnoksiężnika Valtora, dzięki której może umieścić na ciele człowieka tajemniczy znak, który pozwala Valtorowi kontrolować osobę.
 • Moc Elektryczności – nowa moc Stormy. Czarownica dostała ją od Valtora. Umożliwia tworzenie burzowych harpii.
 • Gloomix – amulety zwiększające moc magii, coś jak Charmix, ale występuje u czarownic. Trix dostały je od Lorda Darkara, dzięki czemu stały się potężniejsze od czarodziejek.
 • Ostateczna Forma – Trix dostały ją od Valtora pod koniec 3 serii czarownica ma kompletnie inny strój i makijaż.
 • Mroczna forma Sirenix- Trix dostały ją od Tritannusa

Inne moce[edytuj | edytuj kod]

 • Światło Solarii – to kula mocy całej Solarii. Zakłócenie go sprawia, że pada deszcz na tej planecie.
 • Dzika Magia – Dzięki niej można przybierać postać różnych stworzeń. Jest ukryta w tajemnej komnacie w Alfei. Pojawia się w serii 7.

Odcinki specjalne[edytuj | edytuj kod]

W 2011 roku Nickelodeon rozpoczął prace nad odcinkami specjalnymi pierwszego sezonu. Seria odcinków tych ma na celu przypomnienie i odświeżenie historii. Pierwsza seria (która liczyła 26 odcinków po 23 min) została zmieszczona w trzech epizodach, każdy z nich liczy ok. 50 min. Grafika została tutaj poprawiona i odnowiona. Większość zbędnych detali została pominięta, a w odcinkach pokazano jedynie najważniejsze wątki. Niektóre elementy w wyglądzie postaci zostały drastycznie zmienione, np. stroje głównych bohaterek. Akcja serii toczy się szybko i sprawnie, zmierzając do głównego wątku, czyli odnalezienia w Bloom jej naturalnych mocy oraz pokonania wiedźm Trix.

Magazyn „Winx Club”[edytuj | edytuj kod]

Media Service Zawada w 2006 roku rozpoczął wydawanie magazynu „Winx Club” w Polsce, który istnieje do dnia dzisiejszego. Opowiada losy każdej z głównych bohaterek, które mają miejsce pomiędzy wydarzeniami z serialu „Winx Club”. Komiks zawarty w magazynie różni się od faktów podanych w serialu. Pojawia się tam także cała masa nowych postaci i sytuacji. Oprócz komiksu magazyn zawiera informacje dotyczące mocy, urody, szkoły, problemów i życia współczesnych nastolatek. Czasopismo kierowane jest dla osób między 8-16 rokiem życia. Wychodzi raz w miesiącu, a do każdego numeru dołączony jest prezent.

 Osobny artykuł: Winx Club (magazyn).

Polskie eventy[edytuj | edytuj kod]

Data wydarzenia Nazwa Miejsce Organizator Sponsorzy
28 września 2014 Pokaz przedpremierowy filmu Winx Club: Tajemnica morskich głębin Kino Atlantic w Warszawie Media Serwis Zawada COBI, Teletoon+
13 grudnia 2014 Bal Winx Pałac Prymasowski w Warszawie European Licensing Company Puls 2, COBI, Trefl, Magazyn Winx Club, MSC Cruises
3-6 września 2015 Oficjalny I Zlot Fanów Klubu Winx Jesolo Rainbow Srl Puls 2 (Polska)
2-4 września 2016 Oficjalny II Zlot Fanów Klubu Winx Lignano Sabbiadoro Rainbow Srl brak
1 kwietnia 2017 Baw się modą z Winx Warszawa Media Service Zawada Wydawnictwo Wilga

Wersja włoska (oryginalna)[edytuj | edytuj kod]

Serie I-III[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie i udźwiękowienie wersji włoskiej: DIGIDUB, na zlecenie: Rainbow S.p.A.
Reżyseria: Dario De Santis
Asystent reżysera: Alida Brandi
Dialogi:

Udział wzięli:

Serie IV-VIII

Opracowanie wersji włoskiej: Sample S.r.l., na zlecenie: Rainbow S.p.A.
Udźwiękowienie: Fono Roma Film Recording
Dźwięk i montaż: Francesco Rossigno, Matteo Agliata
Dialogi: Alessia Marziano, Martina Raimo
Reżyseria:

Asystenci reżysera:

Dodatkowo udział wzięli:

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Serie I-III (ZigZap)

Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej: na zlecenie MiniMaxa (odc. 1-26) / ZigZapa (odc. 27-78)Eurocom Studio
Reżyseria:

Dialogi:

Dźwięk i montaż:

Kierownictwo produkcji: Marzena Omen-Wiśniewska
Teksty piosenek: Andrzej Gmitrzuk
Kierownictwo muzyczne: Piotr Gogol
Udział wzięli:

 • Magdalena Krylik
  • Bloom,
  • Zing (odc. 27, 32, 35, 40, 43-44),
  • Livy (odc. 31),
  • królowa Marion, matka Bloom (odc. 35),
  • Matlin, matka Musy (odc. 41),
  • Kalia (odc. 54),
  • Digit (odc. 72)
 • Krystyna Kozanecka
  • Stella,
  • Tune,
  • Jolly (odc. 42),
  • Maya (odc. 68)
 • Iwona Rulewicz
  • Musa,
  • Chatta,
  • narratorka (odc. 1-29, 31-78),
  • Darcy (odc. 1),
  • Anne (odc. 39),
  • Ediltrude (odc. 43-44)
 • Anna Wiśniewska
  • Flora,
  • Eleanor (odc. 2),
  • Zaproszenie z Solarii (odc. 53)
 • Mirosława Niemczyk
  • Tecna (seria I),
  • DuFour (odc. 2),
  • pani Geefs (odc. 18)
 • Dorota Kawęcka
  • Tecna (serie II-III),
  • Digit (odc. 27),
  • Amaryl (odc. 28),
  • Ofelia (odc. 28-29),
  • Zarathustra (odc. 43-44),
  • Jolly (odc. 49),
  • Barbatea (odc. 62),
  • matka Nabu (odc. 75)
 • Brygida Turowska
  • Icy,
  • Layla,
  • Daphne,
  • Amaryl (odc. 15),
  • Misio wielkie ucho (odc. 33),
  • królowa Marion, matka Bloom (odc. 66)
 • Andrzej Precigs
  • Mike,
  • Codatorta
 • Ewa Serwa
  • Vanessa,
  • Gryzelda (serie II-III),
  • Griffin,
  • Lucy (odc. 7, 9, 12, 14),
  • królowa Algae (odc. 11),
  • Ofelia (odc. 12),
  • Athena (odc. 36),
  • niania (odc. 39),
  • Concorda (odc. 45, 52),
  • Ninfea (odc. 46),
  • Discorda (odc. 52),
  • Tala (odc. 53),
  • hrabina Cassandra (odc. 54, 58, 60, 71),
  • królowa Ligea (odc. 58),
  • Wyrocznia (odc. 64)
 • Joanna Pach
  • Darcy (seria I, oprócz odc. 1),
  • Mitzi (odc. 1, 13, 18),
  • Amaryl (odc. 4),
  • Luna (odc. 12),
  • Wodna Nimfa (odc. 25),
  • Lucy (odc. 26),
  • Nova (odc. 56-57, 71),
  • Galatea (odc. 62),
  • Livy (odc. 72),
  • kobieta z Rady starszych (odc. 74)
 • Aleksandra Rojewska
  • Darcy (serie II-III),
  • Mirta,
  • Lockette,
  • Barbatea (odc. 9),
  • Wodna Nimfa (odc. 11, 25),
  • Priscilla (odc. 12),
  • Luna (odc. 15),
  • Concorda (odc. 27),
  • Amaryl (odc. 35),
  • Mitzi (odc. 42),
  • Ninfea (odc. 49),
  • Lucy (odc. 70, 77),
  • Matlin, matka Musy (odc. 74)
 • Cynthia Kaszyńska
  • Stormy (oprócz odc. 21-26),
  • Faragonda (oprócz odc. 21-26),
  • Amore,
  • Wodna Nimfa (odc. 11)
 • Joanna Domańska
  • Faragonda (odc. 21-26),
  • Stormy (odc. 21-26)
 • Jacek Kopczyński
  • Sky,
  • Helia (seria II),
  • Raptus (odc. 30),
  • król Enervus (odc. 32),
  • Wizgiz (odc. 35; część kwestii),
  • Jared (odc. 52)
 • Janusz Wituch
  • Brandon,
  • kierowca Browna i Bonnera (odc. 13),
  • brat Titirus (odc. 28),
  • Jared (odc. 38),
  • król Oritel, ojciec Bloom (odc. 66),
  • ojciec Nabu (odc. 75)
 • Paweł Szczesny
  • Riven,
  • Knut,
  • Maestro Sfoglia (odc. 5),
  • prowadzący pokazy Miss (odc. 12),
  • pan Brown (odc. 13),
  • Wizgiz (odc. 28-29, 35),
  • Palladium (odc. 35, 37-38, 40, 42, 46, 61-62, 75),
  • Misio wielkie ucho (odc. 40)
 • Józef Mika
  • Timmy (seria I),
  • sprzedawca okularów (odc. 2),
  • ochroniarz (odc. 17)
 • Cezary Kwieciński
  • Timmy (serie II-III),
  • brat Shymel (odc. 28),
  • Sponsus (odc. 30, 32, 50),
  • Serius Facetus (odc. 35),
  • Yoshinoya (odc. 40),
  • Wizgiz (odc. 61-62, 70, 75),
  • Mędrzec Taboc (odc. 65),
  • Buddy (odc. 67)
 • Robert Tondera
  • Helia (seria III, oprócz odc. 71),
  • król Radius (odc. 53-54, 58, 60, 71),
  • Palladium (odc. 70)
 • Krystyna Królówna – Gryzelda (seria I)
 • Jarosław Domin
  • Wizgiz (odc. 2, 8, 15, 19),
  • Palladium (odc. 2, 4, 10, 12, 19-20, 22-23),
  • komentator wyścigów (odc. 8),
  • pan Bonner (odc. 13),
  • jeden z mężczyzn z gangu (odc. 39),
  • Helia (odc. 71),
  • Lysslis (odc. 78)
 • Wojciech Machnicki
  • Saladyn,
  • Nabu,
  • brat Kakophonix (odc. 28),
  • Avalon (odc. 31, 33-35, 37, 45-46, 49),
  • Codatorta (odc. 51-52),
  • król Teredor, ojciec Layli (odc. 57, 65, 75)
 • Krzysztof Zakrzewski
  • Mroczny Feniks,
  • Troll myśliwski (odc. 1),
  • jeden z mężczyzn z gangu (odc. 39),
  • Ho-Boe, ojciec Musy (odc. 41)
 • Katarzyna Łaska
  • Chimera,
  • Digit (oprócz odc. 27, 72),
  • Diaspro (odc. 17, 19, 40),
  • księżniczka Amentia (odc. 30-32, 46, 50-51),
  • narratorka (odc. 30),
  • Livy (odc. 33, 35, 42, 46, 49),
  • dziewczynka (odc. 39),
  • dziewczyna z gangu (odc. 39),
  • Lucy (odc. 43-44),
  • Discorda (odc. 44),
  • Athena (odc. 52),
  • Concorda (odc. 55),
  • Galatea (odc. 56),
  • Miele (odc. 64),
  • królowa Niobe, matka Layli (odc. 65, 75),
  • Amaryl (odc. 72),
  • Zing (odc. 72, 78),
  • Arkadia (odc. 74),
  • Belladonna (odc. 78)
 • Anna Kutkowska – Lusiz (odc. 11)
 • Tomasz Błasiak – Valtor
 • Beata Jankowska-Tzimas
  • królowa Niobe, matka Layli (odc. 57),
  • Tressa (odc. 58)
 • Joanna Węgrzynowska
  • Diaspro (odc. 59-61),
  • Tharma (odc. 78)

Piosenki śpiewali:

Lektorzy:

Seria IV

Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej: Studio Sonica
Reżyseria: Jerzy Dominik
Dialogi polskie: Olga Świerk
Dźwięk i montaż: Maciej Sapiński
Organizacja produkcji: Agnieszka Kudelska
W rolach głównych:

oraz

Teksty piosenek: Marek Krejzler
Śpiewały: Katarzyna Owczarz, Aleksandra Szwed, Katarzyna Łaska oraz Aleksandra Bieńkowska

Lektor: Jerzy Dominik

Odcinki specjalne, serie III, V-VII (Nickelodeon Polska)

Wersja polska: na zlecenie Nickelodeon PolskaStart International Polska
Reżyseria: Anna Apostolakis
Dialogi polskie:

Dźwięk i montaż:

Kierownictwo muzyczne:

Kierownictwo produkcji: Anna Kuszewska
Nadzór merytoryczny:

Wystąpili:

Piosenki śpiewali: Katarzyna Łaska, Katarzyna Owczarz, Magdalena Tul, Beata Wyrąbkiewicz, Piotr Gogol, Agnieszka Kudelska, Sebastian Machalski i inni

Lektor: Jerzy Dominik

Teledyski

Wersja polska: na zlecenie kanału ZigZap – Studio Sonica
Śpiewały: Ola Szwed oraz Katarzyna Owczarz, Katarzyna Łaska, Aleksandra Bieńkowska

Lektor: Ola Szwed

 Osobny artykuł: Winx na Koncercie.

Premiera wydania DVD w Polsce – 16.05.2011

Spis serii[edytuj | edytuj kod]

Seria Odcinki Oryginalna emisja Włochy Oryginalna emisja Polska
Premiera serii Finał serii Premiera serii Finał serii
1 26 28 stycznia 2004 26 marca 2004 1 lipca 2004 26 lipca 2004
2 26 19 kwietnia 2005 14 lipca 2005 3 września 2005 8 października 2005
3 26 29 stycznia 2007 28 marca 2007 30 kwietnia 2007 21 lipca 2007
Film Tajemnica Zaginionego Królestwa 27 listopada 2007 5 grudnia 2008
4 26 15 kwietnia 2009 13 listopada 2009 5 października 2009 25 lutego 2010
Film Magiczna Przygoda 29 października 2010 2 grudnia 2011
5 26 16 października 2012 24 kwietnia 2013 14 października 2012 2 września 2013
6 26 6 stycznia 2014 4 sierpnia 2014 9 czerwca 2014 20 sierpnia 2014
Film Tajemnica morskich głębin 4 września 2014 3 października 2014
7 26 21 września 2015 3 października 2015 10 sierpnia 2015 13 stycznia 2016
8 26 15 kwietnia 2019 [42] b.d. 2019 b.d.

Gry z serii Winx[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie serialu animowanego postało wiele gier komputerowych PC, tych dostępnych na konsole min. takich jak: Nintendo DS, Game Boy Advance oraz Wii, jak również na telefony komórkowe z Android i iOS.

 • Winx Club PC Game – wydana w 2005[43] roku przez firmę Konami, na platformy PC, PS2 i Game Boy Advance[44]. Fabuła serialu opiera się na przygodach czarodziejki Bloom, która przemierza znane z serialu krainy – park w rodzinnym mieście Gardenia, Szkoła Alfea, Chmurna Wieża – by pokonać czarownice Trix, które zakłócają pokój w wymiarze Magix[45]. Jest to gra jednoosobowa. gdzie podczas rozgrywki poruszamy się tylko jedną postacią, natomiast kiedy dochodzi do walki z bossem, do pomocy dołączają przyjaciółki Bloom. Podczas rozgrywki przeplatają się fragmenty serialu animowanego, bądź takie w stylu komiksowym[46]. Klipy wideo użyte w grze pochodzą z amerykańskiej wersji dubbingu przygotowanej przez staję 4Kids, która nigdy nie była emitowana w Polsce.
 • Winx Club: Join the Club – Gra została wydana na PSP w 2007 roku. Bohaterki przenoszą się do wirtualnego świata w którym rządzi Lord Drakkar, który chce zdobyć cztery części emblematu, dzięki czemu stanie się potężniejszy.
 • Winx Club Secret Diary 2009
 • Winx Club: Mission Enchantix
 • Winx Club: The Quest for the Codex
 • Seria Winx od Cenega[47] – Produkcje rosyjskiego studia Karkusha Studios, wydana w Polsce w latach 2011–2012, na platformę PC. Gry opowiadają krótkie przygody czarodziejek z Winx, które umiejscowione są fabułą w 4 sezonie serialu animowanego. W części sterujemy czarodziejkami i ich pupilami ze sklepu Love&Pet. W części gier, gdzie użyta została metoda modelowania postaci CGI, gracz ma możliwość stworzenie własnej czarodziejki. W Polsce ukazały się gry[48]:
  • Winx Club: Urodziny Bloom
  • Winx Club: Dookoła Świata
  • Winx Club: Magiczny Bal
  • Winx Club: Wymarzona Randka Stelli
  • Winx Club: Czarna Magia
  • Winx Club: Mali Przyjaciele Flory
  • Winx Club: Wirtualne Zamieszanie
 • Winx Club: Saving Alfea – Wydana w 2014 roku gra, na konsole Nintendo DS[49].
 • Winx Club: Winx Sirenix Power
 • Winx Fairy School
 • Winx: Butterflix Adventures

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Koprodukcja w latach 2012-2015
 2. Winx Club – Serie 8 – Sigla Iniziale. Winx Club Italia 2019-04-02.
 3. a b c Nick Vivarelli, Nick Vivarelli, Viacom takes stake in Rainbow, Variety, 4 lutego 2011 [dostęp 2019-04-08] (ang.).
 4. Irene Rosignoli, Winx Club stagione 8, il trailer con la nuova trasformazione Cosmix, Best Movie, 28 stycznia 2019 [dostęp 2019-01-30] (wł.).
 5. a b Dave McNary, Dave McNary, ‘Winx Club’ Movie in the Works With Hollywood Gang, Variety, 10 lutego 2016 [dostęp 2019-01-30] (ang.).
 6. a b Winx, le fatine fanno il botto, l’Espresso, 24 lutego 2011 [dostęp 2019-04-08] (wł.).
 7. Fairies worth more than a billion dollars – Channel NewsAsia, web.archive.org, 19 października 2012 [dostęp 2019-04-08] [zarchiwizowane z adresu 2012-10-19].
 8. Iginio Straffi: le mie Winx sono le ragazze d’oggi, LaStampa.it [dostęp 2019-04-08] (wł.).
 9. Quelle fatine sono davvero magiche, Famiglia Cristiana [dostęp 2019-04-08].
 10. Iginio Straffi: l’Italia non dimentichi la sua capacità creativa, wisesociety.it [dostęp 2019-04-08] (wł.).
 11. Iginio Straffi, fondatore e anima della Rainbow, parla della nuova serie delle fatine Winx. E della sua azienda in, IO donna [dostęp 2019-04-08] (wł.).
 12. a b c Kids TV producers turn to style specialists for design innovations [dostęp 2019-04-08].
 13. http://www.videoagedaily.com/digitalissues/PDF/Video%20Age%20International%20September-October%202014/files/assets/common/downloads/page0022.pdf
 14. Animazione: perché l’Italia resta indietro? Ce lo racconta Iginio Straffi, Movieplayer.it [dostęp 2019-04-08] (ang.).
 15. «Девочки понимают, что наши Winx – настоящие», – Инджинио Страффи, президент и генеральный директор компании Rainbow, Рамблер/финансы [dostęp 2019-04-08] (ros.).
 16. Le fatine di Winx club alla conquista dell' America – la Repubblica.it, Archivio – la Repubblica.it [dostęp 2019-04-08] (wł.).
 17. Ed Meza, Ed Meza, Mipcom Jr. big draw, Variety, 10 października 2003 [dostęp 2019-04-08] (ang.).
 18. Winx, 10 anni fa le fatine in tv – - Lifestyle, ansa.it [dostęp 2019-04-08].
 19. a b c „Ecco le avventure delle mie Winx”, corriereadriatico.it [dostęp 2019-04-08].
 20. Il papà del fenomeno Winx: «Così ho sconfitto i giapponesi», ilgiornale.it [dostęp 2019-04-09] (wł.).
 21. Klub Winx – Sezon 3 Odcinek 26 – Nowy Początek. WinxBlogger 2015-12-18.
 22. Redazione, Winx Club, un successo ∂ FantasyMagazine.it, FantasyMagazine.it [dostęp 2019-04-08] (wł.).
 23. Iginio Straffi interview by World Screen. Rainbow Tube 2010-10-24.
 24. Nickelodeon, Nickelodeon and Rainbow S.p.A. Announce Global Partnership for Winx Club Animated Series, prnewswire.com [dostęp 2019-04-08] (ang.).
 25. Winx Club – Nick Animation Careers, web.archive.org, 13 czerwca 2014 [dostęp 2019-04-08] [zarchiwizowane z adresu 2014-06-13].
 26. Rainbow Studios: le Winx ci aprono le porte del loro mondo, Movieplayer.it [dostęp 2019-04-08] (ang.).
 27. World of Winx on Netflix!, Winx Club, 28 października 2016 [dostęp 2019-04-08] (ang.).
 28. AnneOfWinxClub na Instagramie: „Throw back time to last years Nuremberg Toy Fair where @germansirenix and I were on February 3rd. My birthday. 🥰 Tomorrow and Sunday we…”, Instagram [dostęp 2019-04-08] (pol.).
 29. Francesco Artibani, Il 15 aprile si parte su Rai Yo Yo. La grafica della serie è nuova, le storie sono sempre quelle di Winx Club.http://imperoland.it/winx-stagione-8-su-rai-yoyo-primo-episodio/?fbclid=IwAR2kH9INkzQ817q8PK3XmuE_O5WhLWQUVR-7dDT6ecMoOTpFOT2E5Od1Urc …, @Artibani1, 2019 [dostęp 2019-04-08] (wł.).
 30. a b c Season Synopsis – Season 1 (ang.). Winx Club Online. [dostęp 2012-09-03].
 31. a b c d e Season Synopsis – Season 2 (ang.). Winx Club Online. [dostęp 2012-09-03].
 32. a b Season Synopsis – Season 3 (ang.). Winx Club Online. [dostęp 2012-09-14].
 33. a b Klub Winx – Tajemnica Zaginionego Królestwa – Opis filmu (pol.). FilmWeb. [dostęp 2012-09-23].
 34. a b c d e Season Synopsis – Season 4 (ang.). Winx Club Online. [dostęp 2012-09-23].
 35. a b c Winx. Magiczna przygoda 3D – Opis filmu (pol.). FilmWeb. [dostęp 2012-09-23].
 36. Winx Club – Season 8 – OFFICIAL TRAILER. Winx Club
 37. Winx Club – Serie 8 – TEASER [4 minuti di anteprima]. Winx Club Italia 2019-01-30.
 38. News: Live-action: 10 odcinków po 50 minut – Twoje źródło informacji i zabawy z Winx Club, winxblogger.pl [dostęp 2019-01-30].
 39. News: LIVE-ACTION: Film staje się rzeczywistością! – Twoje źródło informacji i zabawy z Winx Club, winxblogger.pl [dostęp 2019-01-30].
 40. Dotyczy czarodziejek głównych: Bloom, Layli, Tecny, Stelli, Flory i Musy.
 41. Przedpremiera miała miejsce 9 kwietnia 2019 na Rai Play i Rai Yoyo Play.
 42. Gra została wydana na początku w 2005 roku na platformę GBA.
 43. Winx Club PS2 | GRYOnline.pl, GRY-Online.pl [dostęp 2019-02-27].
 44. Zwiastun przedstawiający przykładową rozgrywkę.
 45. Wszystkie fragmenty z serialu oraz w formie komiksowej (uwaga! wideo zawiera spoilery)
 46. Winx Club: Urodziny Bloom, Winx Club: Bloom’s Birthday PC, GRY-Online.pl [dostęp 2019-02-27].
 47. Rainbow S.p.A.: wydane na świecie gry, GRY-Online.pl [dostęp 2019-02-27].
 48. Winx-Savin Alfea Overview Nintendo UK, Nintendo UK [dostęp 2019-02-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]