Klub włóczykijów (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klub włóczykijów
Gatunek przygodowy[1]
Rok produkcji 2015[2]
Data premiery 18 września 2015[2]
Kraj produkcji Polska
Język polski
Czas trwania 94 minuty
Reżyseria Tomasz Szafrański[2]
Scenariusz Tomasz Szafrański[2]
Główne role Franciszek Dziduch,
Jakub Wróblewski,
Bogdan Kalus,
Piotr Janusz,
Kamila Bujalska,
Tomasz Karolak,
Wojciech Mecwaldowski[2]
Muzyka Fred Emory Smith[2]
Zdjęcia Michał Grabowski[2]
Scenografia Zofia Lubińska,
Agata Adamus[2]
Kostiumy Emilia Skowrońska,
Agnieszka Sobiecka[2]
Montaż Mateusz Budnik[2]
Produkcja Małgorzata Domin[2]
Wytwórnia Domino Film[2]
Dystrybucja Forum Film Poland[2]
Pułtuski rynek, na którym zrealizowano scenę ucieczki z kufrem dziadka

Klub włóczykijów[3] (pełny tytuł: Klub włóczykijów i tajemnica dziadka Hieronima[2]) – polski film przygodowy z 2015 roku, napisany oraz wyreżyserowany przez Tomasza Szafrańskiego, zainspirowany powieścią Edmunda Niziurskiego pod tym samym tytułem, wydanej w 1970 roku.

Premiera filmu odbyła się 18 września 2015 w Polsce[2][4]. Zdjęcia do filmu zrealizowano w Warszawie (Muzeum Techniki i Przemysłu NOT, Muzeum Wojska Polskiego), Bukownie, Pułtusku, Siewierzu, Gliwicach, Katowicach, Bytomiu oraz w Olsztynie koło Częstochowy, a okres zdjęciowy trwał od 29 lipca do 16 września 2014[2].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Film opisuje historię nastolatka, mającego problemy z nauką geografii – Kornela Kiwajło (Franciszek Dziduch), który spędza długie godziny przed komputerem oraz jego kolegi Maksa (Jakub Wróblewski). Chłopcy myśleli, że to będą najgorsze i najnudniejsze wakacje ich życia, jednak nieoczekiwana wizyta wujka Dionizego (Bogdan Kalus), poszukiwacza skarbów, który dowiedział się o wielkim rodzinnym skarbie, wprowadza zamęt w poukładane życie chłopca i wciąga go w najlepszą, prawdziwą wakacyjną przygodę.

Pod przewodnictwem chłopców „Klub włóczykijów” razem z wujkiem Dionizym, Cyprianem (Piotr Janusz) i opiekunką Joanną (Kamila Bujalska), wyruszają w wielką podróż, a ich celem jest odnalezienie skarbu, jaki w czasie II wojny światowej ukrył dziadek Hieronim. Sprawy komplikują się, gdy na drodze po drogocenny skarb wpada dwójka przestępców – doktor Bogumił Kadryll (Tomasz Karolak) i jego nierozgarnięty pomocnik Wieńczysław Nieszczególny (Wojciech Mecwaldowski). Tak rozpoczyna się wyścig z czasem.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

W rolach głównych wystąpili[2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]