Knauf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Knauf Gips KG
Ilustracja
Państwo  Niemcy
Siedziba Iphofen
Data założenia 1932
Forma prawna spółka komandytowa
Prezes Christoph Dorn
brak współrzędnych
Strona internetowa
Knauf-Werk Iphofen.JPG

Knauf – producent materiałów budowlanych z siedzibą w Iphofen w Niemczech.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia Grupy Knauf sięga 1932 roku, gdy dwaj bracia – Karl Knauf(niem.) i Alfons Knauf(niem.) utworzyli przedsiębiorstwo Gebrüder Knauf[1], specjalizujące się w wydobyciu i przetwórstwie gipsu. Wkrótce obszar zakresu jego działalności poszerzył się o produkcję materiałów budowlanych znajdujących zastosowanie w systemach suchej zabudowy, a także izolacji – styropianu budowlanego i wełny mineralnej.

Knauf Industries[edytuj | edytuj kod]

Pion Knauf Industries został wyodrębniony z Grupy Knauf w 1986 roku, jako przedsiębiorstwo wyspecjalizowane w produkcji opakowań, kształtek, jak również komponentów ze spienionych tworzyw sztucznych dla różnorodnych branż. Zajmuje się przetwórstwem polistyrenu spienionego. Specjalizuje się w produkcji części formowanych ze spienionego polistyrenu (EPS) oraz spienionego polipropylenu (EPP). Knauf Industries dysponuje również technologiami: ekstruzji, wtrysku termoplastycznego, termoformowania oraz lost foam. W skład portfolio firmy wchodzą m.in. płyty izolacyjne dla budownictwa, opakowania i kształtki techniczne oraz elementy plastikowe dla różnych branż przemysłowych. W 2015 roku firma Knauf Industries dokonała przejęcia francuskiej firmy Isobox Isolation. Po połączeniu struktur organizacyjnych Knauf Industries posiada na całym świecie 41 zakładów produkcyjnych, w których zatrudnionych jest prawie 2000 pracowników[2]. Firma działa na terenie Europy, Ameryki Południowej i Afryki.

Ze względu na profil produkcji firma operuje w kilku segmentach rynku, z których największą rolę odgrywa sektor samochodowy i budowlany oraz branże: spożywcza, AGD, RTV i HVAC.

Knauf w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Firma Knauf Industries rozpoczęła swoją działalność w Polsce w 1998 roku jako Knauf Pack Sp. z o.o. W roku 2005 spółka zmieniła nazwę na Knauf Industries Polska Sp. z o.o. Jej centrala jest zlokalizowana w Adamowicach, w województwie mazowieckim. Przedsiębiorstwo dysponuje dwoma zakładami produkcyjnymi: w Adamowicach i w Nowej Wsi Wrocławskiej[3], a także Centrum logistycznym w Żyrardowie. W zakładzie w Nowej Wsi Wrocławskiej produkowane są wyroby, a także plastikowe komponenty dla przemysłu samochodowego oraz AGD i RTV. W Adamowicach wytwarzany jest styropian budowlany oraz komponenty z polistyrenu spienionego (EPS) oraz polipropylenu spienionego (EPP) dla różnorodnych branż przemysłowych. W 2015 roku firma zatrudniała 300 osób.

Firma Knauf Industries Polska Sp. z o.o. produkuje płyty z polistyrenu spienionego do izolacji termicznej pod marką Knauf Therm. Portfolio firmy obejmuje takie grupy produktowe jak:

 • styropian fasadowy,
 • styropian podłogowy,
 • styropian na fundament,
 • styropian do izolacji dachu[4],
 • płyty do ogrzewania podłogowego,
 • kleje poliuretanowe,
 • piany izolacyjno-montażowe.

Knauf Industries rozwija produkcję dla branży automotive jako dostawca i poddostawca firm TR-1. W sektorze motoryzacyjnym firma prowadzi projekty z zakresu produkcji elementów technicznych produkowanych technologią wtrysku tworzyw sztucznych, wypełnień z polistyrenu (EPS) i polipropylenu (EPP), a także opakowań rotacyjnych do transportu wewnętrznego części samochodowych. W zakres usług projektowych wchodzą również:

 • wykonanie pełnej symulacji procesów (raporty FS, DFM, Mold Flows) na bazie modelu CAD,
 • opracowanie i koordynacja wykonania narzędzia (Europa, Azja),
 • koordynacja przy nanoszeniu tekstur (Standex, Mold Tech),
 • wykonanie testów i raportów pomiarowych,
 • wykonanie pełnego raportowania według PPAP lub VDA,
 • produkcja i serwisowanie form.

Oferta Knauf Industries Polska Sp. z o.o. dla branży AGD/RTV obejmuje projektowanie, produkcję i wdrażanie kompletnych gam produktów takich jak obudowy i elementy plastikowe, kształtki i opakowania ochronne z polistyrenu spienionego.

Produkowane przez firmę Knauf Industries styroboksy i termoboksy z polistyrenu spienionego znajdują zastosowanie w transporcie świeżych artykułów spożywczych takich jak ryby i mięso, a także produktów farmaceutycznych. Wszystkie opakowania izotermiczne posiadają atest PZH i są produkowane zgodnie z wymogami standardów ISO.

W segmencie HVAC Knauf Industries Polska Sp. z o.o. specjalizuje się w projektowaniu i produkcji kształtek technicznych i ochronnych dla sektorów takich jak ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja. Oferta obejmuje pokrywy, obudowy oraz detale konstrukcyjne urządzeń, produkowane z EPS, EPP i plastiku.

W obszarze rozwiązań logistycznych firma Knauf Industries produkuje palety styropianowe z EPS (tracone, „one-way”) i EPP (rotacyjne, wielokrotnego użytku) znajdujące zastosowanie w transporcie lotniczym, a także kształtki do zabezpieczania okien, drzwi oraz mebli i elementów meblowych. Części mogą być wykonywane z linii cięcia lub z formy i posiadać funkcje izotermiczne, antystatyczne lub estetyczne.

Knauf Industries Polska jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu, a także była uczestnikiem programu „Gwarantowany Styropian”[5]. W jego ramach w 2013 roku firma, uzyskała Certyfikat Jakości „Gwarantowany Styropian”[6] oraz tytuł „Rzetelnego Producenta”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Super Utilisateur, From a family company to a family of companies, www.knauf-industries.com [dostęp 2017-07-05] [zarchiwizowane z adresu 2015-03-07] (ang.).
 2. Super Utilisateur, Knauf Industries, www.knauf-industries.com [dostęp 2017-07-05] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-20] (ang.).
 3. Knauf Industries w Panattoni Park Wrocław II, www.panattonieurope.com [dostęp 2017-07-05] (pol.).
 4. Producent styropianu EPS, polipropylenu spienionego EPP i plastiku, knauf-industries.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 5. Strona główna - GwarantowanyStyropian.pl, gwarantowanystyropian.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 6. Austrotherm i Knauf Industries z pierwszymi Znakami Jakości „Gwarantowany Styropian” | Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, producencistyropianu.pl [dostęp 2017-07-05] [zarchiwizowane z adresu 2013-11-12] (ang.).