Knut (niedźwiedź polarny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Knut 24 marca 2007 r.
Knut 31 października 2007 r.

Knut (ur. 5 grudnia 2006, zm. 19 marca 2011) – niedźwiedź polarny urodzony i wychowany w niewoli w Berlińskim Ogrodzie Zoologicznym, który na początku 2007 stał się przedmiotem ożywionych międzynarodowych dyskusji medialnych[1].

Matką Knuta (i jego brata) jest 20-letnia niedźwiedzica Tosca, a ojcem niedźwiedź Lars. Knut był pierwszym niedźwiedziem polarnym urodzonym w berlińskim ZOO od ponad trzydziestu lat. Tosca po urodzeniu odrzuciła oba niedźwiadki. Po czterech dniach drugi niedźwiadek zmarł, a Knuta odseparowano od matki. Od tamtego czasu był wychowywany i karmiony z butelki przez Thomasa Doerfleina, jednego z pracowników ogrodu. Pierwsze 44 dni swojego życia niedźwiadek spędził w inkubatorze.

23 marca 2007 Knut po raz pierwszy zaprezentował się publiczności w berlińskim ogrodzie zoologicznym[2]. Wśród gości znaleźli się między innymi niemiecki minister ochrony środowiska Sigmar Gabriel (który oficjalnie zaadoptował misia) oraz dyrektor ZOO Bernhard Blaszkiewitz. Knut stał się symbolem ochrony zwierząt i był maskotką konferencji na temat zagrożonych gatunków, która odbyła się w Bonn w 2008 roku.

Pierwotnie sądzono, że przyczyną śmierci Knuta było zapalenie ośrodkowego układu nerwowego wywołane przez infekcję wirusową[3], obecne ustalenia wskazują jednak, że przyczyną śmierci było autoimmunologiczne zapalenie mózgu z przeciwciałami przeciwko receptorowi NMDA[4][5].

Knut pozował też do zdjęć Annie Leibovitz, która zamierza wykorzystać je w kampanii na rzecz ochrony środowiska.

Kontrowersje medialne[edytuj | edytuj kod]

O niedźwiadku zrobiło się głośno, nie tylko w Niemczech, gdy niemiecki tabloidBild” opublikował wypowiedź Franka Albrechta, obrońcy praw zwierząt, który według „Bild” stwierdził, że wychowywanie niedźwiadka przez ludzi jest bardzo niewłaściwe[6]. Niemieckie media zinterpretowały to jako apel o uśpienie Knuta i natychmiast podniosły się głosy oburzenia, a berlińskie ZOO natychmiast pospieszyło z zapewnieniami, że misiowi nic nie grozi.

W rzeczywistości Albrecht nie powiedział nic takiego, a jego słowa zostały przekręcone i wyjęte z kontekstu przez „Bild”. Albrecht porównał wychowywanie bez matki Knuta do podobnej sytuacji, zaistniałej w ZOO w Lipsku. Urodzony tam niedźwiadek został odrzucony przez matkę, w wyniku czego miał zostać uśpiony. Albrecht, który był przeciwny tej decyzji, zaskarżył ją w sądzie, ale przegrał sprawę i niedźwiadka uśmiercono. Kiedy podobna sytuacja z odrzuceniem niedźwiedziego noworodka zdarzyła się w Berlinie, Albrecht przypominając sprawę z Lipska zadał pytanie czy i ten niedźwiadek zostanie uśpiony[7].

W okresie największej popularności Knuta odwiedzało dziennie 30 tys. osób[8]. W wyniku tej popularności akcje berlińskiego zoo podrożały trzykrotnie[9].

Tłumy zwiedzających miały rzekomo spowodować niespodziewaną śmierć mieszkającej w pobliżu niedźwiedzia pandy Yan Yan, która nie mogła znieść hałasu i błysków aparatów fotograficznych[10]. Ta interpretacja była od początku odrzucana przez berlińskie ZOO[11]. Sekcja zwłok pandy wykazała, że padła ona z powodu niewydolności serca[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Knut ist tot. [w:] Focus [on-line]. 19 marca 2011. [dostęp 2011-03-19]. (niem.).
 2. „Wiadomości24”: Debiut Knuta w berlińskim ZOO, 24 marca 2007 r.
 3. Znamy już przyczynę śmierci niedźwiadka Knuta. [dostęp 2011-11-01]. (pol.).
 4. Jan Król: Po ponad czterech latach rozwiązano tajemnicę śmierci niedźwiadka Knuta. 2015-08-28. [dostęp 2015-08-28]. (pol.).
 5. Rachel Nuwer: Knut the Polar Bear’s Mysterious Death Finally Solved. 2015-08-27. [dostęp 2015-08-28]. (ang.).
 6. Gazeta Wyborcza”: Obrońcy praw zwierząt chcą śmierci misia, 21 marca 2007 r.
 7. Look Out Knut... It’s A Zoo Out There.
 8. a b Knut cleared of murder.
 9. Onet.pl Puchate złudzenia.
 10. Did Cuddly Knut kill a panda?
 11. Panda dies amid cute Knut frenzy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]