Knut (niedźwiedź polarny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Knut 24 marca 2007 r.

Knut (ur. 5 grudnia 2006 - zm. 19 marca 2011) – niedźwiedź polarny urodzony i wychowany w niewoli w Berlińskim Ogrodzie Zoologicznym, który na początku 2007 stał się przedmiotem ożywionych międzynarodowych dyskusji medialnych[1].

Matką Knuta (i jego brata) jest 20-letnia niedźwiedzica Tosca, a ojcem niedźwiedź Lars. Knut był pierwszym niedźwiedziem polarnym urodzonym w berlińskim ZOO od ponad trzydziestu lat. Tosca po urodzeniu odrzuciła oba niedźwiadki. Po czterech dniach drugi niedźwiadek zmarł, a Knuta odseparowano od matki. Od tamtego czasu był wychowywany i karmiony z butelki przez Thomasa Doerfleina, jednego z pracowników ogrodu. Pierwsze 44 dni swojego życia niedźwiadek spędził w inkubatorze.

23 marca 2007 Knut po raz pierwszy zaprezentował się publiczności w berlińskim ogrodzie zoologicznym[2]. Wśród gości znaleźli się między innymi niemiecki minister ochrony środowiska Sigmar Gabriel (który oficjalnie zaadoptował misia) oraz dyrektor ZOO Bernhard Blaszkiewitz. Knut stał się symbolem ochrony zwierząt i był maskotką konferencji na temat zagrożonych gatunków, która odbyła się w Bonn w 2008 roku.

Pierwotnie sądzono, że przyczyną śmierci Knuta było zapalenie ośrodkowego układu nerwowego wywołane przez infekcję wirusową[3], obecne ustalenia wskazują jednak, że przyczyną śmierci było autoimmunologiczne zapalenie mózgu z przeciwciałami przeciwko receptorowi NMDA[4][5]

Knut pozował też do zdjęć Annie Leibovitz, która zamierza wykorzystać je w kampanii na rzecz ochrony środowiska.

Kontrowersje medialne[edytuj]

O niedźwiadku zrobiło się głośno, nie tylko w Niemczech, gdy niemiecki tabloid "Bild" opublikował wypowiedź Franka Albrechta, obrońcy praw zwierząt, który według "Bild" stwierdził, że wychowywanie niedźwiadka przez ludzi jest bardzo niewłaściwe[6]. Niemieckie media zinterpretowały to jako apel o uśpienie Knuta i natychmiast podniosły się głosy oburzenia, a berlińskie ZOO natychmiast pospieszyło z zapewnieniami, że misiowi nic nie grozi.

W rzeczywistości Albrecht nie powiedział nic takiego, a jego słowa zostały przekręcone i wyjęte z kontekstu przez "Bild". Albrecht porównał wychowywanie bez matki Knuta do podobnej sytuacji, zaistniałej w ZOO w Lipsku. Urodzony tam niedźwiadek został odrzucony przez matkę, w wyniku czego miał zostać uśpiony. Albrecht, który był przeciwny tej decyzji, zaskarżył ją w sądzie, ale przegrał sprawę i niedźwiadka uśmiercono. Kiedy podobna sytuacja z odrzuceniem niedźwiedziego noworodka zdarzyła się w Berlinie, Albrecht przypominając sprawę z Lipska zadał pytanie czy i ten niedźwiadek zostanie uśpiony[7].

W okresie największej popularności Knuta odwiedzało dziennie 30 tys. osób.[8]. W wyniku tej popularności akcje berlińskiego zoo podrożały trzykrotnie[9]. Tłumy zwiedzających miały rzekomo spowodować niespodziewaną śmierć mieszkającej w pobliżu niedźwiedzia pandy Yan Yan, która nie mogła znieść hałasu i błysków aparatów fotograficznych[10]. Ta interpretacja była od początku odrzucana przez berlińskie ZOO[11]. Sekcja zwłok pandy wykazała, że padła ona z powodu niewydolności serca[8].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]