Knysza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie mylić z: knysz.
Knysza z warzywami, prażoną cebulą, kotletem i sosem

Knysza – rodzaj fast foodu, obficie wypełnione różnymi składnikami pieczywo. Jest to połówka lekko wydrążonej w środku bułki drożdżowej, ewentualnie uprzednio podgrillowanej, bogato wypełniona różnorodnym nadzieniem, na przykład surowymi warzywami z kotletem, obficie polanymi sosem[1].

W wersji klasycznej knysza jest wegetariańska i nazywa się knyszą z warzywami – bułka jest wypełniona wyłącznie świeżymi warzywami (białą i czerwoną kapustą, pomidorem, ogórkiem i kukurydzą konserwową), obficie polanymi sosem czosnkowym, majonezowym lub pikantnym, i posypana po wierzchu prażoną cebulką[2]. Występują też warianty z mięsem, na przykład kotletem, mięsem z kurczaka lub parówką, oraz wersja z serem[2][3].

Knysze cieszą się szczególną popularnością we Wrocławiu, gdzie pojawiły się w latach 90. XX wieku[1][2][4].

Knysza a kebab[edytuj | edytuj kod]

Potrawa ta bywa mylona z kebabem, od którego różni się tym, że nie zawiera mięsa opiekanego na ruszcie, choć współcześnie można spotkać w ofercie handlowej knyszę nadziewaną mięsem gyros.

Knysza a pita[edytuj | edytuj kod]

Bułka do knyszy jest bardziej puszysta od bułki pita. Po upieczeniu należy rozkroić ją na dwie półkoliste połówki, po czym każdą z nich naciąć (prostopadle do przekroju) i lekko wydrążyć tak, aby powstała kieszonka (wnęka), do której wkłada się nadzienie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Piotrek Gładczak we współpracy z „Przepisy Joli”: Z cyklu Wrocławskie Podróże Kulinarne: knysza z warzywami i kotletem. youtube.com, 2017. [dostęp 2017-05-07].
  2. a b c Legendarny fast food wraca do łask. Gdzie zjeść knyszę we Wrocławiu?. W: Smaki Wrocławia [on-line]. Biuro Promocji Urzędu Miejskiego Wrocławia, 2014-03-14. [dostęp 2017-05-07].
  3. Marcin Walków: Wrocław: Knysze wróciły na Dworzec Główny. gazetawroclawska.pl, 2015. [dostęp 2017-05-07].
  4. Magda Nogaj: Knysze wróciły na Dworzec Główny PKP. W: gazeta.pl [on-line]. Agora SA, 2013-12-06. [dostęp 8 listopada 2015]. zarchiwizowano