Kołbaskowo (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kołbaskowo
gmina wiejska
Herb Flaga
Herb gminy Flaga gminy
Województwo zachodniopomorskie
Powiat policki
Wójt Małgorzata Schwarz (2010)
Powierzchnia 105,46 km²
Liczba sołectw 17
Liczba miejscowości 22
Ludność (2015)
 • liczba ludności
 • gęstość

11 436
108 osób/km²
Strefa numeracyjna 91
Tablice rejestracyjne ZPL
Położenie gminy na mapie powiatu
Kołbaskowo gm.png
Plan gminy
Kołbaskowo (gmina) location map.png
TERYT 4324311022
Urząd gminy
Kołbaskowo 106 72-001
Strona internetowa gminy
Biuletyn Informacji Publicznej gminy
Urząd Gminy w Kołbaskowie

Kołbaskowo (dawn. gmina Kolbaczewo) – gmina wiejska położona jest w województwie zachodniopomorskim w południowej części powiatu polickiego. Siedzibą gminy jest wieś Kołbaskowo.

Do 31 grudnia 1998 r. wchodziła w skład województwa szczecińskiego.

Miejsce w województwie (na 114 gmin):
powierzchnia 95., ludność 46.

Gmina stanowi 15,9% powierzchni powiatu (w tym użytki rolne: 67.00%, użytki leśne: 7.00%).

Granice gminy[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie gminy:

Gmina graniczy także z Republiką Federalną Niemiec:

Miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Wieś gminna
Sołectwa w gminie
Wsie niesołeckie i osady
Opuszczone wsie i osady

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Gminę zamieszkuje 13,3% ludności powiatu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Podczas badań archeologicznych prowadzonych na terenie Ustowa na tzw. Gęsiej Górce odkryto jamy mieszkalne sprzed 4 tys. lat. Wskazuje to na obecność człowieka już w okresie epoki kamiennia. Na krawędzi wysoczyzny, w okolicy Siadła Górnego, pozostałości archeologiczne potwierdzają istnienie dwukulturowego grodziska: kultury łużyckiej, a później pomorskiej. Podobne ślady z wałem, umocnieniami i fosą odkryto nieopodal Kamieńca na tzw. Świętej Górce (45 m n.p.m.). Od wczesnego średniowiecza aż do wymarcia panującej tu dynastii Gryfitów znaczny odsetek ziemi dzisiejszej gminy należał właśnie do Gryfitów. W XVI wieku i pierwszej połowie XVII wieku około 30% ziem wchodziło w skład szczecińskiej domeny książęcej.

Rozległe posiadłości posiadał również Kościół katolicki. Największym właścicielem ziemskim był szczeciński klasztor cysterek. Znaczne uposażenia miały też inne szczecińskie kościoły: św. Jakuba, św. Jana oraz Kościół Mariacki. Po reformacji i rozwiązaniu klasztoru cysterek ich dobra przeszły w ręce tych kościołów i domu panującego.

Wieś Kurów była miejscem wymienianym w pamiętnikach gen. Batowa, gdzie 26 kwietnia 1945 r. niemiecki burmistrz Szczecina poddał miasto. W czasie II wojny światowej w okolicy Siadła Dolnego znajdował się obóz polskich, radzieckich i francuskich jeńców wojennych.

Heraldyka[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: herb gminy Kołbaskowo.
 Osobny artykuł: flaga gminy Kołbaskowo.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Przyroda i turystyka[edytuj | edytuj kod]

Gmina leży na Wzniesieniach Szczecińskich i w Dolinie Dolnej Odry nad Odrą. Gmina położona jest na tzw. Wale Bezleśnym, nieco zalesionym na zboczach. Najwyższym punktem Wału jest tzw. Mała Góra (88 m n.p.m.). W przeszłości cały ten teren porastały lasy, które zanikły na skutek rolniczej działalności człowieka. Obszar Międzyodrza zajmuje Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry, w którym znajdują się 3 rezerwaty: Kurowskie Błota, Kanał Kwiatowy i Wzgórze Widokowe nad Międzyodrzem. W Bobolinie czynne jest piesze przejście graniczne. Tereny leśne zajmują 7% powierzchni gminy, a użytki rolne 67%.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Na terenie gminy zlokalizowane są trzy drogowe przejścia graniczne do Niemiec:

Przez gminę Kołbaskowo prowadzą drogi:

Przez Kołbaskowo przeprowadzono pierwszą linię kolejową na Pomorzu. W 1843 połączyła ona Berlin ze Szczecinem (przez Casekow i Warzymice). W 1863 zbudowano linię z Gumieniec przez Stobno Szczecińskie do Pasewalku. W 1897 połączono torami Stobno przez Dobrą Szczecińską do Glashütte, w 1906 linię przedłużono do Nowego Warpna. Przez gminę prowadziła także kolej wąskotorowa zbudowana w 1899 z Casekow przez Warzymice Wąsk. do Pomorzan Wąsk.
W 1945 rozebrano odcinek Dobra Szcz. – Nowe Warpno oraz całą linię wąskotorową, po tym roku w Kołbaskowie zlikwidowano stację. W 1973 zamknięto linię Stobno Szcz. – Dobra Szcz., a w 1987 r. odcinek Dołuje – Dobra Szcz. został rozebrany. Od tej pory w gminie nie ma czynnych stacji kolejowych.

W gminie czynne są 2 urzędy pocztowe: Kołbaskowo (nr 72-001), Przecław k. Szczecina (nr 72-005).

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gmina ma charakter przede wszystkim rolniczy (67% jej powierzchni to tereny uprawne). Jednak ze względu na bliskość Szczecina notuje się zwiększony napływ osiedlającej się tutaj ludności aktywnej zawodowo w mieście.

W 2013 r. wydatki budżetu gminy Kołbaskowo wynosiły 43,2 mln zł, a dochody budżetu 44,2 mln zł. Zadłużenie (dług publiczny) samorządu według danych na IV kwartał 2013 r. wynosiło 5,0 mln zł, co stanowiło 11,2% dochodów[1].

W roku 2004 gmina została wyróżniona trzecim miejscem na liście najlepszych samorządów w Polsce w rankingu Złota Setka Samorządów organizowanym przez dziennik "Rzeczpospolita" oraz Centrum Badań Regionalnych[2]. Podstawą oceny była suma inwestycji na jednego mieszkańca w przeciągu ostatnich trzech lat (2001-2003), przestrzeganie dyscypliny budżetowej, aktywność społeczna i przyciąganie nowych mieszkańców. W tym samym rankingu rok wcześniej gmina zajęła pierwsze miejsce (5312 zł/mieszk., co było równoważne przeznaczeniu pod inwestycje 64% budżetu gminy), zaś dwa lata wcześniej miejsce trzecie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Budżety JST » 2013 r. » Analizy budżetów JST » Wykonanie budżetów jst IV kwartał 2013r. /Tab. 6 i Tab. 3. Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie. [dostęp 2014-10-02].
  2. Złota 100 Samorządów wybrana po raz siódmy. Centrum Badań Regionalnych. [dostęp 2011-12-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]