Kołodziejewo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Artykuł 52°42′35.3″N 18°1′59″E
- błąd 4 m
WD 52°42'35.3"N, 18°1'59.2"E, 52°42'44.53"N, 18°2'0.67"E
- błąd 14 m
Odległość 1 m
Kołodziejewo
wieś
Ilustracja
Dworzec kolejowy w Kołodziejewie
Państwo  Polska
Województwo  kujawsko-pomorskie
Powiat inowrocławski
Gmina Janikowo
Wysokość 110-120 m n.p.m.
Liczba ludności (2009) 816
Strefa numeracyjna 52
Kod pocztowy 88-160
Tablice rejestracyjne CIN
SIMC 0086421
Położenie na mapie gminy Janikowo
Mapa konturowa gminy Janikowo, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kołodziejewo”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kołodziejewo”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kołodziejewo”
Położenie na mapie powiatu inowrocławskiego
Mapa konturowa powiatu inowrocławskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kołodziejewo”
Ziemia52°42′35,3″N 18°01′59,0″E/52,709806 18,033056

Kołodziejewo (niem. Altraden) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, w gminie Janikowo.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza źródłowa wzmianka o Kołodziejewie pochodzi z 1379 roku. We wsi znajdował się folwark. Miejscowość zawdzięcza swój rozwój budowie kolei w latach 1872-1873. Pociągi pasażerskie zatrzymują się tu od 1895 roku. W 1905 roku wybudowano dworzec, który istnieje do dzisiaj i nadal pełni swoją pierwotną funkcję. W tym samym roku ukończono również budowę szkoły. W 1908 wybudowano tu kościół ewangelicki, który obecnie należy do kościoła rzymskokatolickiego. Od 1772 roku (I rozbiór Polski) do 6 marca 1919 roku i podczas okupacji hitlerowskiej 1939-1945 Kołodziejewo nosiło niemiecką nazwę Altraden.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Według rejestru zabytków NID[1] na listę zabytków wpisany jest zespół dworski, k. XIX w., nr rej.: 186/A z 15.01.1986: dwór i park.

Ponadto w Kołodziejewie znajduje się kościół z 1908 r., dworzec kolejowy z 1905 r. i budynki mieszkalne z początku XX wieku.

Kościół[edytuj | edytuj kod]

Wieś leży w granicach dekanatu mogileńskiego w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Jedyny znajdujący się na terenie Kołodziejewa kościół został zbudowany w 1908 przez niemiecką gminę ewangelicką. Służył miejscowej ludności wyznania ewangelickiego do zakończenia II wojny światowej (tj. do 1945), kiedy to niemieccy mieszkańcy opuścili Kołodziejewo. W związku z powyższym opuszczony zbór został przyznany przez Komisję ds. Zarządzania Majątkami Opuszczonymi parafii rzymskokatolickiej pw. św. Józefa jako "ekwiwalent za zniszczenia wojenne", bowiem budowę osobnego kościoła rzymskokatolickiego przerwał wybuch II wojny światowej. Na miejscu, w którym miał zostać wybudowany kościół katolicki, obecnie stoi ośrodek zdrowia.

Kościół ewangelicki po przekazaniu go parafii pw. św. Józefa zachował swoją pierwotną formę w znacznym stopniu. W późniejszym czasie zmieniły się tylko niektóre elementy wystroju wnętrza, tj. usunięto baldachim znad nastawy ołtarza głównego oraz usunięto drewnianą ambonę znajdującą się w prezbiterium. Wnętrze utrzymane jest w stylu neobarokowym i przedstawia rozwiązania typowe dla budownictwa kościołów ewangelickich (empory wzdłuż nawy).

W ołtarzu głównym znajduje się obraz przedstawiający św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus, pędzla toruńskich malarzy - Leona i Anny Torwitów. Ciekawostkę obrazu stanowi park oraz kościół znajdujący się w tle, co daje oglądającemu wrażenie, jakoby św. Józef spacerował po parku w okolicy kościoła.

W kościele znajdują się organy firmy P.B. Voelkner z Bydgoszczy, wybudowane najprawdopodobniej w roku zakończenia budowy kościoła, tj. w 1908. Charakteryzują się zdobnym, pozłacanym prospektem zawierającym 27 piszczałek oraz 12 głosami rozdysponowanymi pomiędzy 2 manuały i pedał, utrzymanymi w charakterze romantycznym. Organy posiadają trakturę pneumatyczną, 1 miech pływakowy z możliwością kalikowania oraz ok. 700 piszczałek.

Gospodarka i komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy wsi żyją głównie z rolnictwa. Jednak w związku z tym, że Kołodziejewo jest dużą wsią są tu też sklepy i firmy. W roku 2018 otwarto we wsi market sieci Dino. Do największych możemy zaliczyć firmę budowlaną zatrudniającą kilkadziesiąt osób. Znajdują się tu też gospodarstwa agroturystyczne.

Drogi[edytuj | edytuj kod]

Wieś leży między dwoma miastami: Mogilnem i Janikowem. Przebiega tędy droga łączące te miasta i okoliczne wsie. Większość dróg we wsi ma utwardzoną nawierzchnię.

Kolej[edytuj | edytuj kod]

  • Linia 353 - Poznań Wschód - Skandawa

Przez Kołodziejewo przebiega linia kolejowa łącząca Poznań z Inowrocławiem i dalej Toruniem oraz Bydgoszczą. Połączenia pasażerskie obsługiwane są przez spółkę POLREGIO. Ze stacji można dojechać do: Bydgoszczy, Torunia, Inowrocławia, Janikowa, Mogilna, Gniezna i Poznania. W 2015 roku miała miejsce wymiana nawierzchni peronowych i przebudowa stacji w celu dostosowania jej do panujących standardów z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Przy przebudowie dworca rozebrano stare zabudowania znajdujące się obok budynku dworca. Do sierpnia 2017 roku w budynku znajdowały się kasy, obecnie stoi on niezagospodarowany - planowany jest generalny remont i rewitalizacja zabytkowego dworca.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Znani ludzie urodzeni w Kołodziejewie[edytuj | edytuj kod]

Sport, kultura i turystyka[edytuj | edytuj kod]

We wsi znajduje się klub piłkarski KS "Piast" Kołodziejewo. Obecnie gra na poziomie klasy okręgowej. Stadion w Kołodziejewie ma trybunę, na której znajduje się około 150 miejsc siedzących (plastikowe krzesełka). Wybudowano tu boisko "ORLIK 2012".

Do niedawna jeszcze widoczna niemiecka nazwa stacji na ścianie dworca kolejowego - Altraden, obecnie zniszczona.

W Kołodziejewie do dyspozycji mieszkańców znajdują się obiekty sportowe, biblioteka oraz świetlica wiejska. Znajdują się tu gospodarstwa agroturystyczne. Niedaleko od wsi znajduje się las mieruciński, wchodzący w skład nadleśnictwa Gołąbki, leśnictwa Mierucinek.

Do niedawna do ciekawostek można było zaliczyć to, że na ścianie dworca od strony Janikowa widać było jeszcze niemiecką nawę stacji - Altraden, jednak podczas ostatniego remontu dworca napis ten został zniszczony przez robotników.

Bezpieczeństwo[edytuj | edytuj kod]

W Kołodziejewie znajduje się ośrodek zdrowia, w którym przyjmują lekarze o różnych specjalizacjach, jest tu apteka. We wsi działa OSP Kołodziejewo. Na stanie jednostki są dwa wozy: Jelcz (GCBA) i Star (GBA). Podejmowane są starania o wpisanie jednostki do KSRG. W 2011 roku odnotowano 26 wyjazdów alarmowych.

Ochrona przyrody[edytuj | edytuj kod]

W 2010 roku ustanowiono pomnikiem przyrody następujące drzewa rosnące w parku przy ul. ks. Kazimierza Mellera 5[2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]