Koń toryjski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zimnokrwisty koń toryjski (est. tori hobune) nazywane także estońskim klepperem i double klepperem, podobnie jak litewskie konie gorącokrwiste, były typowymi końmi pociągowymi, obecnie rozróżnia się wśród nich konie wierzchowe i pociągowe. Mimo dwumetrowego obwodu ciała koń toryjski dysponuje żywą, wspaniałą akcją kończyn. Konie w lżejszym typie z dużą domieszką krwi arabskiej i angielskiej mają bardzo wydajne chody i coraz częściej używane są w sporcie jeździeckim, wykazując predyspozycje do skoków przez przeszkody.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jest to relatywnie młoda rasa, która wykształciła się w XIX wieku w Estonii wskutek krzyżówek kleppera z arabem, hackneyem, ardenem, koniem wschodnioafrykańskim, hanowerskim, trakeńskim, kłusakiem orłowskim i folblutem. Za założyciela rasy uznawany jest ogier Hetman posiadający korzenie norfolk trottera i anglonormana.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Podstawowy typ konia toryjskiego ma zwykle głowę średniej wielkości, z prostym profilem, długą, muskularną szyję, masywne łopatki, jak również szeroką oraz głęboką klatkę piersiową. Grzbiet może być długi, ale ie koniecznie szeroki, zakończony muskularnym zadem z dobrze osadzonym ogonem. Nogi są silne, z dobrymi stawami i mocnymi ścięgnami. Umaszczenie może być kasztanowate, siwe, karogniade lub gniade z białymi odmianami. Wzrost waha się około 150 cm w kłębie. Ogółem jest to atrakcyjny ogólnoużytkowy koń z naturalną predyspozycją do skakania.

Pokrój[edytuj | edytuj kod]

Głowa średniej wielkości, o średnim profilu, osadzona na muskularnej i łukowatej szyi. Klatka piersiowa głęboka, z zaokrąglonymi łukami żebrowymi, a zad szeroki, długi i ścięty. Kłąb niski, kłoda krótka, a grzbiet czasami łęgowaty. Kończyny mocne z ukośnymi, masywnymi łopatkami i średniej wielkości kopytami. Ogon osadzony wysoko.

Ogólne dane[edytuj | edytuj kod]

Typ rasowy - ciepłokrwisty (półkrwi)

Pochodzenie - Estonia

Występowanie - Estonia

Maść - kasztanowata, gniada, karogniada, siwa

Wysokość w kłębie - 1,52 - 1,55 m

Typ użytkowy i przydatność - koń pociągowy i wierzchowy, używany w rolnictwie

Waga - lekka

  • Źródło: Alberto Soldi "Konie", przeł. Monika Koch, wyd. Świat Książki Warszawa 2007