Koń trojański (obraz Domenica Tiepola)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Koń trojański
Ilustracja
Autor

Giovanni Domenico Tiepolo

Data powstania

1760

Medium

olej na płótnie

Wymiary

38,8 × 66,7 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Londyn

Lokalizacja

National Gallery w Londynie

Budowanie konia trojańskiego
1760, 38,8 × 66,7 cm, National Gallery

Koń trojańskiobraz włoskiego malarza rokokowego Giovanniego Domenica Tiepola.

Motyw konia trojańskiego jest jednym z ostatnich wątków dziesięcioletniej wojny toczonej pomiędzy wojskami greckimi a Troją, opisanego głównie przez Wergiliusza w utworze Eneida oraz przez Homera. Tiepolo skorzystał z obu tych relacji. W 1760 roku stworzył dwa obrazy ilustrujące legendę o koniu trojańskim.

Na obrazie Koń trojański przedstawił wielkiego białego konia ujętego od tyłu, ciągniętego przez tłum mieszkańców Troi. Zgodnie z relacją Wergiliusza koń stoi na platformie z drewnianymi kołami. Na jego boku widoczny jest łaciński napis Paladi votum (Ofiara dla Pallas), co miało zmylić Trojańczyków i uśpić ich czujność. Z lewej strony konia widać jak jeden z widzów dźga konia włócznią co ma swoje uzasadnienie w relacji Homera:

Wkoło mnóstwo radziło narodu
Nad tym koniem trojakie dając o nim zdanie
Raz by gmach wydrążyć dać na porąbanie (Homer
Odyseja 8, 361-362)

Z prawej strony Tiepolo umieścił panoramę włoskiego miasta, zastępując nieznany widok Troi. W nocy miasto ulegnie zniszczeniu i zapomnieniu na kilkanaście wieków.

Drugi obraz Tiepola Budowanie konia trojańskiego będący szkicem do obrazu o tym samym tytule ze zbiorów Wadsworth Atheneum Museum of Art, przedstawia legendarnego konia w momencie jego tworzenia. Po lewej stronie znajduje się postać Odyseusza, który był pomysłodawcą konia trojańskiego. Oba obrazy znajdują się w National Gallery w Londynie[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Giovanni Domenico Tiepolo | The Procession of the Trojan Horse into Troy | NG3319 | National Gallery, London [online], www.nationalgallery.org.uk [dostęp 2017-11-15] (ang.).
  2. Giovanni Domenico Tiepolo | The Building of the Trojan Horse | NG3318 | National Gallery, London [online], www.nationalgallery.org.uk [dostęp 2017-11-15] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Patrick de Rynck: Jak czytać opowieści biblijne i mitologiczne w sztuce. Wydawnictwo Universitas, Kraków 2008, ISBN 97883-242-0903-3.