Koń trojański (obraz Domenica Tiepola)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Koń trojański
Ilustracja
Autor Giovanni Domenico Tiepolo
Rok wykonania 1760
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 39 × 67 cm
Muzeum National Gallery w Londynie
Budowanie konia trojańskiego
1773, 39 x 67 cm, National Gallery

Koń trojański – obraz włoskiego malarza rokokowego Giovaniego Domenica Tiepola.

Motyw konia trojańskiego jest jednym z ostatnich wątków dziesięcioletniej wojny toczonej pomiędzy wojskami greckimi a Troją, opisanego głównie przez Wergiliusza w utworze Eneida oraz przez Homera. Tiepolo skorzystał z obu tych relacji. Stworzył dwa obrazy ilustrujące legendę o koniu trojańskim.

Na obrazie z 1760 przedstawił wielkiego białego konia ujętego od tyłu, ciągniętego przez tłum mieszkańców Troi. Zgodnie z relacją Wergiliusza koń stoi na platformie z drewnianymi kołami. Na jego boku widoczna jest łaciński napis Paladi votum (Ofiara dla Pallas), co miało zmylić Trojańczyków i uśpić ich czujność. Z lewej strony konia widać jak jeden z widzów dźga konia włócznią co ma swoje uzasadnienie w relacji Homera:

Wkoło mnóstwo radziło narodu
Nad tym koniem trojakie dając o nim zdanie
Raz by gmach wydrążyć dać na porąbanie (Homer
Odyseja 8, 361-362)

Z prawej strony Tiepolo umieścił panoramę włoskiego miasta, zastępując nieznany widok Troi. W nocy miasto ulegnie zniszczeniu i zapomnieniu na kilkanaście wieków.

W 1773 roku Tiepolo stworzył kolejny obraz przedstawiający legendarnego konia. Tym razem przedstawił moment budowania konia. Po lewej stronie znajduje się postać Odyseusza, który był pomysłodawcą konia trojańskiego. Oba obrazy znajdują się w National Gallery w Londynie[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]