Kość łódeczkowata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kości nadgarstka: A – kość łódeczkowata, B – kość księżycowata, C – kość trójgraniasta, D – kość grochowata, E – kość czworoboczna większa, F – kość czworoboczna mniejsza, G – kość główkowata, H – kość haczykowata
Kość łódeczkowata

Kość łódeczkowata (łac. os scaphoideum) – jedna z ośmiu kości nadgarstka człowieka[1]. Położona jest po stronie promieniowej (bocznej), w szeregu bliższym, którego jest największą kością. Swoim kształtem przypomina łódkę, i jak inne kości nadgarstka (z wyjątkiem kości grochowatej) jest nieregularnie sześcienna, ma sześć powierzchni[1].

Powierzchnie górna i dolna są powierzchniami stawowymi, wypukłymi i gładkimi, pokrytymi chrząstką. Powierzchnia górna łączy się z dalszym końcem kości promieniowej, a powierzchnia dolna z kośćmi czworoboczną mniejszą i czworoboczną większą[1]. Powierzchnia łokciowa łączy się z kością księżycowatą i z kością główkowatą. Powierzchnia promieniowa jest chropowata i wąska, do niej przyczepia się więzadło poboczne promieniowe nadgarstka. Do powierzchni grzbietowej również przyczepiają się więzadła. Na powierzchni dłoniowej znajduje się guzek kości łódeczkowatej (łac. tuberculum ossis scaphoidei), do którego przyłączają się troczek zginaczy i mięsień odwodziciel krótki kciuka[1].

Spośród wszystkich kości nadgarstka najczęściej ulega złamaniu[2].

Nazywana bywa też kością łódkowatą (łac. os naviculare), choć nazwa ta przynależy do jednej z kości stępu[1][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Bochenek i Reicher 2018 ↓, s. 465–466.
  2. A. Arsalan-Werner, M. Sauerbier, I.M. Mehling, Current concepts for the treatment of acute scaphoid fractures, „European Journal of Trauma and Emergency Surgery”, 42, 2016, s. 3–10 (ang.).
  3. Bochenek i Reicher 2018 ↓, s. 569.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Adam Bochenek, Michał Reicher, Anatomia człowieka. Tom I. Anatomia ogólna. Kości, stawy i więzadła, mięśnie, wyd. XIII, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2019, ISBN 978-83-200-4323-5.