Kościół Świętego Andrzeja Apostoła w Rawiczu-Sarnowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Świętego Andrzeja Apostoła w Rawiczu-Sarnowie
Distinctive emblem for cultural property.svg 773/Wlkp/A z dnia 21 grudnia 1932, 1 czerwca 1968 i 14 grudnia 2009[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Rawicz (Sarnowa)

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Andrzeja Apostoła w Rawiczu-Sarnowie

Wezwanie

św. Andrzeja Apostoła

Położenie na mapie Rawicza
Mapa konturowa Rawicza, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Andrzeja Apostoła w Rawiczu-Sarnowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Andrzeja Apostoła w Rawiczu-Sarnowie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Andrzeja Apostoła w Rawiczu-Sarnowie”
Położenie na mapie powiatu rawickiego
Mapa konturowa powiatu rawickiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Andrzeja Apostoła w Rawiczu-Sarnowie”
Położenie na mapie gminy Rawicz
Mapa konturowa gminy Rawicz, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Andrzeja Apostoła w Rawiczu-Sarnowie”
Ziemia51°37′53″N 16°54′38″E/51,631389 16,910556

Kościół Świętego Andrzeja Apostoła w Rawiczu-Sarnowierzymskokatolicki kościół parafialny w dawnym mieście Sarnowa, obecnie dzielnicy Rawicza, w województwie wielkopolskim. Należy do dekanatu rawickiego. Mieści się przy ulicy Kilińskiego.

Obecna murowana budowla została wybudowana w 1718 roku z fundacji Joanny z Szołdrskich Zakrzewskiej, konsekrowana w 1745 roku przez biskupa poznańskiego Józefa Kierskiego. W 1769 roku została dobudowana wieża, dzięki staraniom Marianny Zakrzewskiej kasztelanowej kaliskiej. W czasie II wojny światowej świątynia została zamieniona na magazyn[2]. W 1948 roku została odnowiona. Reprezentuje styl barokowy. Orientowana. Murowana, wzniesiona z cegły i otynkowana. Salowa, zamknięta wielobocznie od strony wschodniej. Od zachodu mieści się wieża, na której znajduje się zegar słoneczny z kruchtą w przyziemiu. Przy nawie mieszczą się: od północy kwadratowa kaplica Matki Bożej Szkaplerznej z dostawioną do niej zakrystią o dwóch kondygnacjach, od południa ośmioboczna kaplica Matki Bożej Różańcowej. Wnętrze nakryte jest przez pozorną kolebkę, kaplica Matki Bożej Szkaplerznej nakryta jest sklepieniami żaglastymi[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2013-01-15].
  2. Barokowe bogactwo formy i ducha. Przewodnik katolicki. [dostęp 2013-01-15]. (pol.).
  3. Rawickie zabytki-Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła. E-Rawicz – serwis internetowy Gminy Rawicz. [dostęp 2013-01-15]. (pol.).