Przejdź do zawartości

Kościół Świętego Donata w Zadarze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Donata
Crkva sv. Donata u Zadru
Ilustracja
Kościół św. Donata od strony forum
Państwo

 Chorwacja

Miejscowość

Zadar

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki (do 1893)

Wezwanie

Św. Donata,
pierwotnie Trójcy Świętej

Położenie na mapie żupanii zadarskiej
Mapa konturowa żupanii zadarskiej, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Donata”
Położenie na mapie Chorwacji
Mapa konturowa Chorwacji, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Donata”
Ziemia44°06′56″N 15°13′28″E/44,115556 15,224444

Kościół Świętego Donata[1] (chor. Crkva sv. Donata) – świątynia katolicka w kształcie rotundy, znajdująca się w Zadarze, jeden z symboli tego miasta.

Wzniesiona została w IX wieku w stylu wczesnoromańskim (w niektórych źródłach przedromańskim albo bizantyńskim[2]) z inicjatywy biskupa Zadaru, Donata (Donatusa), ogłoszonego później świętym. Kościół stanął w północno-wschodniej części dawnego rzymskiego forum. Okrągła świątynia, największa z tego okresu w Chorwacji, ma nietypowy cylindryczny kształt, z trzema wąskimi i wysokimi apsydami od wschodniej strony. Do budowy użyto fragmentów wcześniejszych rzymskich konstrukcji (dobrze widoczne są one wewnątrz i w murach zewnętrznych), a w całości przeniesiono do środka dwie antyczne kolumny. We wnętrzu, wysokim na 27 i szerokim na 22 metry, znajduje się piętro z galerią, do której prowadzą kręte schody.

Pomyślany początkowo jako obiekt wolno stojący, stał się częścią kompleksu biskupiego. Kościół pierwotnie nosił wezwanie Świętej Trójcy (Crkva Sv. Trojstva), lecz w XV wieku przemianowano go na kościół św. Donata. Sam budowniczy został w nim pochowany po swojej śmierci, jednak po wkroczeniu wojsk francuskich do Dalmacji w 1809 roku przeniesiono jego sarkofag do sąsiedniej katedry. Kościół został zbombardowany w czasie II wojny światowej, zniszczone zostało wówczas baptysterium pomiędzy nim a katedrą (po wojnie zrekonstruowano tylko jego fundamenty).

Kościół nie posiada obecnie żadnego wyposażenia i od dawna nie pełni już funkcji religijnych. Od 1893 do 1954 mieściło się w nim Muzeum Archeologiczne. Obecnie, ze względu na świetną akustykę, często odbywają się w nim koncerty muzyki poważnej, znane jako Glazbene večeri u sv. Donatu („Muzyczne wieczory u św. Donata”).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sławomir Adamczak: Chorwacja, Bośnia i Hercegowina. Praktyczny przewodnik. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2010. ISBN 978-83-7513-689-0.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]