Przejdź do zawartości

Kościół Świętej Cecylii w Kolonii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętej Cecylii
St. Cäcilien Kirche
Ilustracja
Państwo

 Niemcy

Miejscowość

Kolonia

Wyznanie

katolickie

Wezwanie

św. Cecylii

Historia
Data budowy

XII wiek

Dane świątyni
Styl

romański

Położenie na mapie Kolonii
Mapa konturowa Kolonii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Cecylii''St. Cäcilien Kirche''”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Cecylii''St. Cäcilien Kirche''”
Położenie na mapie Nadrenii Północnej-Westfalii
Mapa konturowa Nadrenii Północnej-Westfalii, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Cecylii''St. Cäcilien Kirche''”
Ziemia50°56′05″N 6°57′06″E/50,934722 6,951667
Rzut przyziemia kościoła
Wnętrze kościoła

Kościół Świętej Cecylii w Kolonii (niem. Saint Cäcilien Kirche) – jeden z dwunastu romańskich kościołów na terenie Starego Miasta w Kolonii nad Renem.

Świątynia datowana jest na lata 1130–60[1]. Obecnie (2012) patronat nad kościołem sprawuje Fundacja Romańskich Kościołów w Kolonii (Förderverein Romanische Kirchen Köln e. V.). Od 1956 roku w gmachu świątyni mieści się Muzeum Alexandra Schnütgena, będące w posiadaniu bogatej kolekcji sztuki średniowiecza[2]. Wraz z sąsiadującym obok gotyckim kościołem św. Piotra świątynia tworzy jedyną zachowaną do dziś w Kolonii grupę obiektów sakralnych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W czasach rzymskich w miejscu obecnego gmachu znajdowały się termy z basenem[3]. Historia kościoła św. Cecylii sięga IX wieku, kiedy to za panowania arcybiskupa Williberta (870–888) powstał dom dla kobiet o tym samym wezwaniu. Z dokumentacji tegoż domu z 965 roku, wiadomo, że arcybiskup koloński Bruno podarował 50 funtów w srebrze na zbudowanie tu kościoła.

Do 1475 roku kościół stanowił część klasztoru augustianek. Pamiątką z tego klasztoru jest znajdujący się obecnie w Muzeum Kolumby obraz przypisywany warsztatowi Stephana Lochnera Madonna z Dzieciątkiem.

Obecny romański kościół powstał do lat 60. XII stulecia. Kościół kilkakrotnie przekształcano, w XVI i XIX wieku. Po zawierusze rewolucji francuskiej świątynia pełniła funkcję kaplicy szpitalnej. Szpital ten istniał do ostatniej wojny.

Obecnie na jego miejscu znajduje się wybudowany w latach 2005–2010 nowoczesny gmach mieszczący oprócz części Muzeum Schnütgena także Rautenstrauch-Joest-Museum. Pomimo adaptacji kościoła na muzeum, w główne święta kościelne oraz w dniu patronki odbywają się tu nabożeństwa.

Architektura i wystrój wnętrza[edytuj | edytuj kod]

Kościół jest trójnawową bazyliką z wydzielonym prezbiterium zamkniętym od wschodu absydą. Nawa południowa jest również zamknięta absydą.

Od strony północnej do prezbiterium przylega prostokątna dwuprzęsłowa zakrystia wzniesiona w 1479 roku. Od strony zachodniej znajduje się empora i poniżej jej krypta.

Wnętrze nakryte jest sklepieniem krzyżowo-kolebkowym. Z pierwotnego wystroju zachował się tympanon datowany na 1160 roku, którego wierna kopia została wmurowana w portal północny. Na tympanonie ukazany jest Chrystus z zamkniętą księgą w ręku w asyście anioła oraz świętej Cecylii i brata zakonnego Tibertiusa.

W prezbiterium zachowały się fragmenty późnoromańskich malowideł ściennych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Walter Geis: Westfassade St. Cäcilien. w: Förderverein Romanische Kirchen Köln e. V. (Hrsg.): Colonia Romanica. Nr. VIII, Köln 1993, ISSN 0930-8555, s. 121.
  2. Museum Schnütgen: Das neue Museum Schnütgen. www.museenkoeln.de. [dostęp 2012-01-23]. (niem.).
  3. Wietzorek, Paul. Das Historische Köln. Michael Imhof Verlag, 2006. s. 151.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Heinz Firmenich, St. Peter und St. Cäcilien in Köln, Köln 1976
  • Irene Gückel, Das Kloster Maria zum Weiher vor Köln (1198–1474) und sein Fortleben in St. Cäcilien bis zur Säkularisation, Köln 1976
  • Sabine Czymmek, Die Kölner romanischen Kirchen, Schatzkunst, t. 1, Köln 2008 (Colonia Romanica, Jahrbuch des Fördervereins Romanische Kirchen Köln e. V., XXII, 2007), s. 123–128

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]