Kościół Świętej Rodziny w Rzeszowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Świętej Rodziny
w Rzeszowie
kościół parafialny
Państwo  Polska
Województwo  podkarpackie
Miejscowość Rzeszów
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Świętej Rodziny w Rzeszowie
Wezwanie Świętej Rodziny
Położenie na mapie Rzeszowa
Mapa konturowa Rzeszowa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Rodzinyw Rzeszowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Rodzinyw Rzeszowie”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Rodzinyw Rzeszowie”
Ziemia50°02′37,14″N 21°58′29,91″E/50,043650 21,974975

Kościół Świętej Rodziny znajduje się przy ulicy Solarza na osiedlu Krakowska – Południe, przy drodze wylotowej z Rzeszowa do Krakowa. Budynek otoczony jest blokami mieszkalnymi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia ta jest stosunkowo młoda. Została erygowana w 1985, chociaż prace nad wykończeniem świątyni trwały do 2004 roku, kiedy zakończono budowę domu parafialnego. Przez niemal 4 lata księża i wierni chcący stworzyć nowy kościół borykali się z ówczesną władzą komunistyczną, która ilekroć zbudowano nowy budynek (kaplicę, dom, gdzie religii uczyły się dzieci z niedalekiej szkoły podstawowej) nakazywała jego rozbiórkę, a na księży nakładała karę grzywny. W 1986 roku oficjalnie w Kurii Przemyskiej zatwierdzono projekt budowy kościoła i domu zakonnego, który opracowali architekci Wojciech Fałat i Adam Tarnawski. W 1989 roku ruszyła budowa kościoła, trzy lata później domu zakonnego. W 1996 roku biskup Edward Białogłowski wmurował kamień węgielny świątyni. W 1999 zakończono budowę Domu Zakonnego. W 2002 roku do kościoła wprowadzono Ikonę Świętej Rodziny, a w 2004 roku prace budowlane zakończono.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Kościół jest nowoczesną budowlą. Główny ołtarz tworzą krzyż wzorowany na franciszkańskim i tabernakulum w kształcie płonącego krzewu wykonane w Lublinie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]