Kościół Świętej Trójcy w Czernawczycach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Św. Trójcy w Czernawczycach
112Г000122
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół Świętej Trójcy (2008)
Państwo

 Białoruś

Miejscowość

Czernawczyce

Wyznanie

katolickie

Kościół

Kościół łaciński

parafia

Św. Trójcy w Czernawczycach

Wezwanie

Święta Trójca

Położenie na mapie obwodu brzeskiego
Mapa konturowa obwodu brzeskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Św. Trójcy w Czernawczycach”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Św. Trójcy w Czernawczycach”
Ziemia52°13′04″N 23°44′28″E/52,217778 23,741111

Kościół Świętej Trójcy w Czernawczycachgotycko-renesansowy rzymskokatolicki kościół murowany z XVI wieku znajdujący się w Czernawczycach na Białorusi. Jest świątynią parafialną na terenie dekanatu Brześć w diecezji pińskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół zbudowany na miejscu pierwotnego kościoła fundacji Iliniczów. W latach 1583–1585 wzniesiony dzięki Mikołajowi Krzysztofowi Radziwiłłowi „Sierotce”. Przebudowany w XVII wieku. W ramach represji po powstaniu styczniowym kościół został zabrany katolikom i oddany prawosławnym (1867[1]). Nie zmieniono jednak wtedy wystroju świątyni. Podczas I wojny światowej, w związku z natarciem na froncie w 1914 r., duchowny Cerkwi prawosławnej wywiózł w głąb Rosji znajdujący się w kościele cudowny obraz Matki Boskiej Czernawczyckiej, wiele innych przedmiotów kultu oraz pięć dzwonów. Mimo petycji do cara Mikołaja II wierni nie odzyskali obrazu, który zaginął w okresie rewolucji październikowej[2][3]. W okresie międzywojennym kościół odzyskali katolicy. W czasach ZSRR był jedyną czynną świątynią katolicką w rejonie Brześcia[4]. Obecnie kościół jest ośrodkiem życia nie tylko religijnego, ale społecznego i kulturalnego mieszkających w okolicy Polaków.

Dokument fundacyjny z 1471 r.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Świątynia znajduje się w samym sercu miejscowości przy zakręcie szosy Brześć – Kamieniec. Wraz z czworoboczną trzypiętrową dzwonnicą na wysokim cokole dominuje nad niską zabudową wsi. Architektura dzwonnicy przypomina basztę zamkową w Nieświeżu, zbudowaną również w końcu XVI wieku[5].

Kościół jednonawowy, bez kopuły, posiada krótki i wąski transept, półkoliście zamknięte prezbiterium oraz dwie niskie absydy (zakrystie). Przy południowej ścianie prezbiterium wzniesiono niedużą okrągłą wieżę z krętymi schodami wewnątrz. Artystyczną ekspresję uzyskano dzięki połączeniu dużych płaszczyzn z niewielką liczbą detali architektonicznych. Absydy i boczne elewacje, podobnie jak solidne mury z przyporami oraz wąskie, wydłużone okna, zdradzają wpływy gotyku. Stromy, dwuspadowy dach jest również charakterystyczny dla tego stylu architektonicznego.

Fasadę wieńczy trójkątny fronton z prostokątnymi i okrągłymi blendami. Przed wejściem znajduje się nieduża kruchta.

We wnętrzu świątyni umieszczono sklepienie pokryte renesansowymi stiukami oraz trzy drewniane polichromowane rzeźby z XVIII wieku.

Kościół wpisany na listę dziedzictwa kulturowego i historycznego Białorusi (112Г000122).

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Czarnawczyce. Kościół parafialny p. w. Przenajśw. Trójcy. [dostęp 2012-02-01].
  2. ks. Paweł Chalawkin: Gdzie jest Matka Boska Czernawczycka?. „Echa Polesia”, 2007, 2 [dostęp 2012-02-01].
  3. Poszukiwania Cudownego Obrazu. [dostęp 2012-02-01].
  4. 425-lecie kościoła w Czernawczycach. [dostęp 2012-02-01].
  5. Чернавчицы – костел Троицкий. [dostęp 2012-02-01]. (ros.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]