Kościół Świętej Trójcy w Poznaniu (Morasko)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół św. Trójcy w Morasku
Ilustracja
Kościół w 2004
Państwo  Polska
Miejscowość Poznań
Wyznanie katolickie
Kościół Kościół łaciński
Położenie na mapie Poznania
Mapa lokalizacyjna Poznania
Kościół św. Trójcy w Morasku
Kościół św. Trójcy w Morasku
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Kościół św. Trójcy w Morasku
Kościół św. Trójcy w Morasku
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół św. Trójcy w Morasku
Kościół św. Trójcy w Morasku
Ziemia52°29′16,75″N 16°54′37,63″E/52,487986 16,910453

Kościół św. Trójcy na Morasku w Poznaniu – nieistniejący, zburzony w 2017 kościół w Poznaniu, na Morasku, przy ul. F.Jaśkowiaka.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Został zbudowany przez moraskich katolików w latach 1930-1931 jako przeciwwaga dla osadników niemieckich, którzy licznie zamieszkiwali wieś. Nie został w pełni ukończony, m.in. nie ma prezbiterium.

Obiekt jest jednonawowy z wieżą i zakrystią. Był kościołem filialno-pomocniczym do kościoła w Chojnicy. W czasie wojny stacjonowali w nim Niemcy. W 1941 roku kościół zniesiono i wykorzystywano na skład broni. Po II wojnie stał opuszczony aż do dziś (okresowo mieścił betoniarnię).

W początku XXI wieku stan obiektu był zły – m.in. stropy groziły zawaleniem. Przy prezbiterium istniała podstawa po ołtarzu. Trwał konflikt (2010) między parafią i Radą Osiedla, które chciały zburzyć kościół i zbudować parking, a Stowarzyszeniem Rozwoju Obszaru Morasko-Radojewo-Umultowo, które chciało rewitalizacji świątyni z przeznaczeniem na cele użytkowe. W dniu 26 sierpnia 2017 kościół został zburzony[1], przy czym aktualnie toczy się spór, czy czynności wyburzeniowe dokonywane były zgodnie z prawem. Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania nie wydał zgody na rozbiórkę[2].

Znaczenie urbanistyczne[edytuj | edytuj kod]

Według Andrzeja Nowaka, poznańskiego architekta miejskiego, kościół, mimo skromnej architektury, miał duże znaczenie kulturowe dla lokalnej społeczności. Prof. Robert Ast z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu porównuje znaczenie świątyni dla Moraska, przy zachowaniu skali, do poznańskiego Wzgórza Świętego Wojciecha. Kościół był integralną częścią panoramy Moraska od prawie każdej strony.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Zofia Kurzawa, Andrzej Kusztelski, Historyczne kościoły Poznania – przewodnik, Księgarnia św. Wojciecha, Poznań, 2006, ss.245-247, ​ISBN 83-7015-841-2
  2. Bartosz Trzebiatowski, Kościół w Morasku – pod ochronę, czy do rozbiórki?, w: Głos Wielkopolski, 15.6.2010, s.10, ISSN 1898-3154

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]