Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Świerżach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła
A/984[1] z dnia 30.10.2009
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Świerże

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Apostołów Piotra i Pawła

Wezwanie

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Wspomnienie liturgiczne

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Położenie na mapie gminy Dorohusk
Mapa konturowa gminy Dorohusk, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie powiatu chełmskiego
Mapa konturowa powiatu chełmskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Ziemia51°13′22,00″N 23°44′22,02″E/51,222778 23,739450

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawłarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Chełm – Wschód archidiecezji lubelskiej.

Jest to neogotycka świątynia zaprojektowana przez architekta Józefa Piusa Dziekońskiego. Fundatorką kościoła była Maria z Jełowickich Orsetii, właścicielka dóbr świerżowskich. Budowa trwała w latach 1907-1909.

Świątynia przetrwała I wojnę światową bez większych uszkodzeń. Jednakże ciągle była narażona na wylewy rzeki Bug. Dlatego wybudowano tamę odgradzającą kościół od rzeki. Po niewielkich uszkodzeniach z okresu II wojny światowej budowla została szybko wyremontowana.

Jest to kościół orientowany, murowany, wybudowany z cegły i otynkowany na biały kolor, został zaplanowany na rzucie wydłużonego prostokąta. Składa się z trójnawowej, frontowej wieży, halowego korpusu, prostokątnego prezbiterium zamkniętego trójbocznie oraz dwóch dobudowanych do jego boków, prostokątnych, dwukondygnacyjnych budyneczków, mieszczących w dolnej kondygnacji zakrystie, a w górnej kondygnacji loże.

Wyposażenie świątyni reprezentuje głównie styl neogotycki. Do niego należą ołtarze, ambona i konfesjonały. Ze starszego wyposażenia możemy wyróżnić m.in. szafę gdańską z XVIII wieku, późnobarokową rzeźbę Chrystusa Zmartwychwstałego, dwa krucyfiksy z XVII wieku, jeden krucyfiks w stylu barokowym i jeden w stylu barokowo-ludowym oraz pacyfikał w stylu regencji ozdobiony rzeźbami czterech ewangelistów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2016-01-05].
  2. Świerże kościół św. św. Piotra i Pawła. Lubelskie Klimaty. [dostęp 2016-01-05]. (pol.).