Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Opolu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół św. Piotra i Pawła
Państwo  Polska
Miejscowość Opole
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Opolu
Wezwanie św. Piotra i św. Pawła
Położenie na mapie Opola
Mapa konturowa Opola, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu”
Ziemia50°40′01″N 17°56′28″E/50,666944 17,941111
Strona internetowa

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawłarzymskokatolicki kościół parafialny położony przy pl. Mickiewicza 1 w Opolu. Kościół należy do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Opolu. Został wybudowany w latach 1923-1925, według projektu Arthura Kicktona, w stylu bazylikowym, nowoczesnym. Posiada 3 nawy i jedną wieżę po stronie zachodniej.

Historia kościoła[edytuj | edytuj kod]

W związku z rozwojem miasta w kierunku wschodnim dostrzeżono konieczność budowy nowej świątyni, dotychczasowy kościół parafialny św. Krzyża okazywał się niewystarczający. W styczniu 1897 roku, po zgodzie władz miejskich zaoferowano 2 działki: między ul. Krakowską i Reymonta oraz nieopodal obecnego Placu Daszyńskiego. Wybrano drugą lokalizację, jednak zmiany personalne w parafii, zbyt małe fundusze oraz brak zgody władz państwowych na budowę, wstrzymały inwestycję. W 1913 roku przedstawiono nowy projekt świątyni, już w obecnej lokalizacji, jednak rozpoczęcie budowy pokrzyżował wybuch I wojny światowej. Po wojnie i licznych perturbacjach związanych zarówno z uzyskaniem funduszy i pozwoleń, ostatecznie budowę rozpoczęto 23 kwietnia 1923 roku, niestety po kilku miesiącach wstrzymane zostały dotacje państwowe, konieczne okazały się ofiary parafian i ludzi związanych z parafią. Budowie pomógł m.in. papież Papież Pius XI, który latem 1920 roku, jako komisarz apostolski gościł w Opolu. 19 czerwca 1924 roku położono kamień węgielny, w grudniu budowa została podprowadzona już pod dach. 1 maja 1925 roku, z części parafii św. Krzyża utworzono nową - świętych Piotra i Pawła, we wschodnim Opolu. 26 października tego samego roku świątynia została konsekrowana przez kardynała Adolfa Bertrama, w ołtarzu znajdują się relikwie św. Klementyny i Diodory. W późniejszych latach z parafii wyłączono Gosławice i Kolonię Gosławicką[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]