Przejdź do zawartości

Kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni
A-88 z dnia 11.01.1969
kościół parafialny
Ilustracja
Drewniany kościół w Łętowni
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Łętownia

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni

Wezwanie

św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

Położenie na mapie gminy wiejskiej Jordanów
Mapa konturowa gminy wiejskiej Jordanów, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni”
Położenie na mapie powiatu suskiego
Mapa konturowa powiatu suskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni”
Ziemia49°41′50,3″N 19°52′21,2″E/49,697306 19,872556

Kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łętownidrewniany kościół z 2. połowy XVIII wieku, znajdujący się w Łętowni, w gminie Jordanów w województwie małopolskim.

Powstał w miejscu poprzedniego drewnianego kościoła, przeniesionego do Krzeczowa. Jest kościołem jednonawowym, wzniesionym z drewna w konstrukcji zrębowej. Elewacja kościoła jest oszalowana, dach kryty gontem. Wieża o konstrukcji słupowo-ramowej z barokowym baniastym hełmem. Dach prezbiterium dwuspadowy z sygnaturką, dach transeptu wielospadowy.

Wyposażenie wnętrza kościoła pochodzi z 2. połowy XVIII wieku. Składa się na nie rokokowy ołtarz z centralnym obrazem patronów kościoła, świętych Szymona i Judy Tadeusza, jak również krucyfiks z posągami Matki Boskiej, św. Jana Ewangelisty i św. Marii Magdaleny umieszczone na belce tęczowej. Cennymi elementami wyposażenia są również rokokowa ambona z 1779, dwa siedemnastowieczne konfesjonały, chór z organami pochodzącymi z czasów budowy świątyni oraz liczne obrazy ołtarzowe i rzeźby.

Galeria[edytuj | edytuj kod]


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]