Kościół św. Antoniego Padewskiego w Kuźnicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Antoniego Padewskiego w Kuźnicy
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół św. Antoniego w Kuźnicy
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Miejscowość Kuźnica
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Antoniego Padewskiego w Kuźnicy
Wspomnienie liturgiczne 13 czerwca
Położenie na mapie gminy Jastarnia
Mapa konturowa gminy Jastarnia, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Antoniego Padewskiego w Kuźnicy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Antoniego Padewskiego w Kuźnicy”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Antoniego Padewskiego w Kuźnicy”
Położenie na mapie powiatu puckiego
Mapa konturowa powiatu puckiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Antoniego Padewskiego w Kuźnicy”
Ziemia54°44′06,16″N 18°34′50,88″E/54,735044 18,580800
Strona internetowa

Kościół św. Antoniego Padewskiego w Kuźnicyrzymskokatolicki kościół parafialny. Znajdujący się przy ulicy ks. Szynalewskiego w Kuźnicy (gmina Jastarnia) w województwie pomorskim. Należy do dekanatu Morskiego w archidiecezji gdańskiej.

Decyzja o budowie świątyni została podjęta przez mieszkańców Kuźnicy w 1931 roku. W tym samym roku rozpoczęto prace budowlane, które zostały zakończone w 1933 roku[1].

Kościół reprezentuje styl neogotycki. Pod względem wyglądu i wystroju wnętrza budowla podobna jest do kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Swarzewie. Kościół posiada jedną nawę i skromny wystrój, w oknach znajduje się 9 witraży wykonanych w poznańskiej pracowni Marii Powalisz-Bardońskiej. W świątyni mieści się drewniana ambona imitująca łódź, która została wykonana przez mieszkańca Kuźnicy, Pawła Konkola, świadcząca o rybackim charakterze kościoła. Ściana na lewo od kruchty jest ozdobiona pięknym malowidłem przedstawiającym Chrystusa nauczającego z łodzi oraz wizerunkiem Matki Bożej. W centralnym punkcie dębowego ołtarza głównego jest umieszczony obraz patrona św. Antoniego z Padwy trzymającego w swych rękach Dzieciątko Jezus. Obraz został podarowany w dniu poświęcenia świątyni (13 czerwca 1933 roku) przez Bożenę Romanę z Lemańskich Mysłkowską i Józefa Mysłkowskiego, warszawskich letników[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kościół Rybacki (pol.). Kuźnica na Półwyspie Helskim. [dostęp 2014-08-18].
  2. O parafii (pol.). Parafia p.w. Świętego Antoniego Padewskiego w Kuźnicy na Półwyspie Helskim. [dostęp 2014-08-18].