Kościół św. Antoniego Padewskiego w Stawiskach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Antoniego Padewskiego w Stawiskach
110 z 06.03.1958[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Stawiski

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Antoniego Padewskiego w Stawiskach

Wezwanie

św. Antoniego Padewskiego

Położenie na mapie Stawisk
Mapa konturowa Stawisk, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Antoniego Padewskiego w Stawiskach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Antoniego Padewskiego w Stawiskach”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Antoniego Padewskiego w Stawiskach”
Położenie na mapie powiatu kolneńskiego
Mapa konturowa powiatu kolneńskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Antoniego Padewskiego w Stawiskach”
Położenie na mapie gminy Stawiski
Mapa konturowa gminy Stawiski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Antoniego Padewskiego w Stawiskach”
Ziemia53°22′46″N 22°09′19″E/53,379444 22,155278

Kościół Świętego Antoniego Padewskiego w Stawiskachrzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Stawiski, w województwie podlaskim. Należy do dekanatu Jedwabne diecezji łomżyńskiej.

Widok Stawisk jesienną porą z widocznymi wieżami kościoła
Wnętrze kościoła, widok w kierunku prezbiterium.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obecna świątynia została wzniesiona w latach 1813-1818 w stylu późnego baroku według projektu architekta Teodora Seyfrieda jako kościół Franciszkanów. Fundatorem kościoła był ówczesny właściciel Stawisk, Teodor Bykowski. W 1822 roku budowlę poświęcił ksiądz Andrzej Żmijewski, oficjał łomżyński. W 1927 roku do kościoła zostały dobudowane wieże. Podczas II wojny światowej wieże uległy zniszczeniu. W latach 1951-1952 dokonano ich częściowej odbudowy. W latach 1990-2008, podczas urzędowania księdza proboszcza Mieczysława Gołaszewskiego przeprowadzono ich całkowitą rekonstrukcję. Zostały również odremontowane i zabezpieczone fundamenty budowli, została wzniesiona nowa główna nastawa ołtarzowa, kościół i ołtarz główny zostały przygotowane do poświęcenia, zostały wyremontowane ołtarze boczne, stacje drogi krzyżowej, tabernakulum, w oknach zostały zamontowane witraże oraz odmalowano wnętrze budowli[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podlaskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2014-04-15].
  2. Kościół w Stawiskach. Parafia św. Antoniego Padewskiego w Stawiskach. [dostęp 2014-04-15]. (pol.).