Kościół św. Antoniego w Waszkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Antoniego
616 z 11.02.1957[1]
kościół filialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Waszkowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Poniecu

Wezwanie

św. Antoniego

Wspomnienie liturgiczne

13 czerwca

Położenie na mapie gminy Poniec
Mapa konturowa gminy Poniec, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Antoniego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Antoniego”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Antoniego”
Położenie na mapie powiatu gostyńskiego
Mapa konturowa powiatu gostyńskiego, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Antoniego”
Ziemia51°45′19,4″N 16°46′26,6″E/51,755389 16,774056

Kościół świętego Antoniego w Waszkowierzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Poniecu (dekanat krobski archidiecezji poznańskiej).

Jest to dawny kościół braci czeskich wzniesiony w 1609 roku w miejsce kościoła w Poniecu, który ówczesny właściciel miasta Zawadzki zwrócił katolikom. Pierwotna świątynia została wzniesiona z drewna, nieco później powstała murowana. W czasie wojny szwedzkiej, podczas rządów Jana Kazimierza, gdy zostało spalone Leszno, gmina braci czeskich razem ze swym pastorem schroniła się na Śląsku. Opuszczona świątynia została spalona. Po pokoju oliwskim w 1660 roku Zawadzki, właściciel Waszkowa, obwinił o ten czyn księdza Krzywińskiego, proboszcza katolickiego w Poniecu i wytoczył sprawę przeciw niemu w konsystorzu poznańskim. Nie miał jednak dowodów, w związku z tym musiał zaniechać szukania winnych.

Świątynia została odbudowana ze składek. Potem nabyła wieś luterańska rodzina Unrugów i wprowadziła do świątyni nabożeństwa według obrządku luterańskiego w języku polskim i niemieckim.

Od czasu odbudowy w drugiej połowie XVIII wieku kościół zachował się w stanie prawie niezmienionym. Budowla jest jednonawowa. Nakryta jest dwuspadowym dachem z kwadratową wieżyczką zwieńczoną dawniej chorągiewką, na której umieszczone zostały daty budowy i odnowienia. Po remoncie dachu w 1998 roku na miejscu chorągiewki zerwanej przez wichurę został umieszczony krzyż.

Strop świątyni ma formę kasetonów. Elementami wyposażenia wnętrza są: chór muzyczny z 1 połowy XVIII wieku z organami, obecnie nieużywanymi, drewniane, prymitywne, barokowe empory, barokowa chrzcielnica, szafa, w której przechowuje się sprzęty liturgiczne[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-01-19].
  2. Kościół św.Antoniego. Witamy w Waszkowie. [dostęp 2020-01-17].