Kościół św. Barbary w Starogrodzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętej Barbary
A/387 z 30.11.1929[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogd frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Starogród

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Barbary

Wezwanie

św. Barbary

Wspomnienie liturgiczne

4 grudnia

Położenie na mapie gminy wiejskiej Chełmno
Mapa konturowa gminy wiejskiej Chełmno, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Barbary”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Barbary”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Barbary”
Położenie na mapie powiatu chełmińskiego
Mapa konturowa powiatu chełmińskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Barbary”
Ziemia53°18′40,2″N 18°22′33,5″E/53,311167 18,375972

Kościół świętej Barbaryrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Chełmno diecezji toruńskiej).

Świątynia została zbudowana w 1754 roku w stylu późnobarokowym. Nad portalem jest umieszczona marmurowa tablica erekcyjna z datą 1759. Fundatorem kościoła był biskup chełmiński Wojciech Stanisław Leski. W świątyni jest umieszczona płyta nagrobna i epitafium duchownego, który zmarł w 1758 roku. Kościół został wzniesiony częściowo na fundamentach gotyckiej świątyni pod wezwaniem św. Piotra, wzmiankowanej w 1276 roku. Zapewne z tej świątyni pochodzą wczesnogotyckie cegły znajdujące się posadzce obecnej nawy głównej i zakrystii.

Budowla jest murowana, jednonawowa, posiadająca prostokątny korpus i trójkątnie zamknięte prezbiterium od strony zachodniej. Po jego bokach są umieszczone pięcioboczne kaplice. Dwie kwadratowe wieże, zakończone czterodzielnymi baniastymi dachami hełmowymi, mieszczą dzwony odlane w 1631 i 1668 roku. Wnętrze nakrywa pozorne sklepienie kolebkowe, ozdobione polichromią rokokową wykonaną w 3. ćwierci XVIII wieku przedstawiającą 12 Apostołów. Część wyposażenia reprezentuje style: późnobarokowy i rokokowy. Ołtarz główny pochodzi z XVIII wieku, w jego centralnej części znajduje się płaskorzeźba św. Barbary w obłokach, a pod nią klęczący przed aniołem św. Stanisław. W górnej części jest umieszczona płaskorzeźba Trójcy Świętej w glorii. Ołtarze boczne powstały w 1730 roku i wykonane zostały dla katedry świętych Janów w Toruniu, skąd zostały przeniesione[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-11-08].
  2. Kościół p.w. św. Barbary w Starogrodzie gm i pow Chełmno [online], Odznaka krajoznawcza województwa kujawsko-pomorskiego [dostęp 2020-11-08].