Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Chotlu Czerwonym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Bartłomieja Apostoła
w Chotlu Czerwonym
A.80/1-2 z dnia 7.11.1947 i z 19.02.1966[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół w Chotlu Czerwonym zimą
Państwo

 Polska

Miejscowość

Chotel Czerwony

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Bartłomieja Apostoła w Chotlu Czerwonym

Wezwanie

św. Bartłomieja

Położenie na mapie gminy Wiślica
Mapa konturowa gminy Wiślica, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Chotlu Czerwonym”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Chotlu Czerwonym”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Chotlu Czerwonym”
Położenie na mapie powiatu buskiego
Mapa konturowa powiatu buskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Chotlu Czerwonym”
Ziemia50°22′46″N 20°42′28″E/50,379444 20,707778

Kościół św. Bartłomieja w Chotlu Czerwonymgotycki rzymskokatolicki kościół ufundowany przez Jana Długosza i wzniesiony w latach 1440–1450 na gipsowym wzgórzu zbudowanym z megakryształów selenitu. Został przebudowywany w XIX w.

Podobnie jak w nieodległej Wiślicy, jest to budowla jednonawowa, której nawa ma plan zbliżony do kwadratu. Przylegają do niej dwie kruchty – gotycka od południa, ze znajdującym się na jej zewnętrznej ścianie zegarem słonecznym, i dobudowana w 1850 r. neogotycka, piętrowa, od zachodu.

Kościół i plebania w Chotlu

Nawa i prezbiterium posiadają sklepienie sieciowe. Na sklepieniu nawy umieszczono herby Wieniawa (Jana Długosza) i Dębno (biskupa Zbigniewa Oleśnickiego), a w prezbiterium wizerunek Orła Polskiego.

Nad portalem wewnątrz południowej kruchty znajduje się gotycka tablica erekcyjna świątyni z 1450 r. Płaskorzeźba przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem, św. Stefana z berłem i królewskim jabłkiem oraz św. Hieronima z lwem u stóp[2].

Wewnątrz kościoła znajdują się cenne gotyckie rzeźby. Szczególną uwagę zwraca Chrystus na krzyżu, dzieło z ok. 1400 r. eksponowane na północnej ścianie nawy.

W ołtarzu głównym znajduje się późnogotycki krucyfiks z XV w. Za ołtarzem, z tyłu, znajduje się gotyckie sakramentarium z baldachimem zwieńczonym pinaklami. W dwóch rokokowych ołtarzach bocznych z II poł. XVIII w. umieszczone są obrazy przedstawiające NMP Niepokalane Poczęcie i św. Bartłomieja, pochodzące z tego samego okresu[3].

Na portalu gotyckiej kruchty od południa, wyryte są obrysy stóp, których znaczenia nie udało się do dzisiaj ustalić.

W 1957 r. wewnątrz kościoła odkryto fragmenty polichromii z XVI w. Organy pochodzą z XIX w

Małopolska Droga św. Jakuba[edytuj | edytuj kod]

Kościół znajduje się na odnowionej trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Sandomierza do Tyńca, która to jest odzwierciedleniem dawnej średniowiecznej drogi do Santiago de Compostela i związana jest z pielgrzymowaniem do grobu św. Jakuba[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]