Kościół św. Bartłomieja w Lipowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Bartłomieja
A-608/89 z 5.10.1989[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Lipowa

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Bartłomieja

Wezwanie

św. Bartłomieja

Wspomnienie liturgiczne

24 sierpnia

Położenie na mapie gminy Lipowa
Mapa konturowa gminy Lipowa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Bartłomieja”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Bartłomieja”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Bartłomieja”
Położenie na mapie powiatu żywieckiego
Mapa konturowa powiatu żywieckiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Bartłomieja”
Ziemia49°40′41,9″N 19°05′26,1″E/49,678306 19,090583

Kościół świętego Bartłomiejarzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Radziechowy diecezji bielsko-żywieckiej).

Świątynia została wzniesiona w latach 1894–1897. W latach 1897–1900 zostały zbudowane główne elementy wyposażenia wnętrza. Budowla została konsekrowana w dniu 20 czerwca 1904 roku przez biskupa Anatola Nowaka.

Gotycko-renesansowy tryptyk

Budowla jest murowana, wzniesiona z cegły. Jest świątynią orientowaną, posiada jedną nawę. Prezbiterium kościoła jest jednoprzęsłowe, zamknięte pięcioma bokami ośmiokąta; od strony północnej znajduje się piętrowa zakrystia. Nawa jest trójprzęsłowa, posiada wejścia boczne w przęśle środkowym. Korpus poprzedza partia wieżowa, która jest stopiona z nim w bryle; właściwa wieża ma plan kwadratu i posiada kruchtę w przyziemiu, jest flankowana dwiema przybudówkami mieszczącymi klatkę schodową (od strony południowej) i składzik (od strony północnej). Nawa, przęsło prezbiterium i kruchta nakrywają sklepienia krzyżowe z gurtami. Przęsła nawy są zaakcentowane pilastrami. W przęśle zachodnim nawy jest umieszczony nadwieszony, drewniany chór muzyczny. Okna (oprócz okulusa nad wejściem głównym) są prostokątne i zamknięte ostrołukowo; witraże znajdują się we wszystkich oknach prezbiterium i nawy oraz w jednym z okien zakrystii. Wyposażenie świątyni reprezentuje styl neogotycki, ponadto kościół posiada gotycko-renesansowy tryptyk wykonany w 2. połowie XVI wieku. Elewacje posiadają przypory. Fasada jest trójosiowa i charakteryzuje się wieżą zwieńczoną ostrosłupowym dachem hełmowym[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2019-12-18].
  2. Kościół parafialny pw. św. Bartłomieja w Lipowej. Corpus Vitrearum Polska. [dostęp 2019-12-18]. (pol.).