Kościół św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła w Warszawie
Ilustracja
Fasada kościoła św. Alberta i św. Andrzeja Apostoła
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Wezwanie św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła
Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie św. Andrzeja Apostoła
Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła w Warszawie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła w Warszawie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła w Warszawie”
Ziemia52°14′38,9″N 21°00′29,7″E/52,244139 21,008250
Wnętrze świątyni

Kościół św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła – kościół rzymskokatolicki znajdujący się w śródmieściu Warszawy przy placu Teatralnym.

W kościele działa Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, łączące ludzi kultury i sztuki, a także odbywają się spotkania wspólnot i Akademii Ikony. W środku znajdują się relikwie św. Alberta, św. Andrzeja[1] oraz św. Jana Ewangelisty. Obecnie rektorem kościoła oraz jednocześnie krajowym duszpasterzem środowisk twórczych jest ksiądz Grzegorz Michalczyk.

Przy kościele od 2014 roku działa chór Cantus Laudabilis.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W miejscu obecnego kościoła w XVII wieku wybudowany został przez jezuitów niewielki kościół pw. Świętego Krzyża. W XVIII wieku na jego miejscu wzniesiono kościół pw. św. Andrzeja. Obok powstał kompleks budynków zakonnych panien kanoniczek.

Podczas powstania warszawskiego w kościele zorganizowano szpital powstańczy. Po wojnie w uszkodzonym budynku nabożeństwa odprawiano aż do 1953, kiedy to władze zadecydowały o rozbiórce świątyni. Częściowo na jej miejscu wybudowano blok mieszkalny. W 1999 kościół został odbudowany, m.in. z funduszy Banku Rozwoju Eksportu, środowisk twórczych oraz redakcji „Rzeczpospolitej”.

13 czerwca 1999 świątynię poświęcił papież Jan Paweł II[2].

23 marca 2008 w kaplicy Grobu Pańskiego podczas nabożeństwa w dniu Niedzieli Wielkanocnej doszło do pożaru. Spłonęły dekoracje oraz kilka obrazów. Uszkodzone zostały też tynki[1].

Od końca 2017 roku, w kościele odprawiane są również msze święte Trydenckie. Ich celebransem jest ks. Wojciech Pobudkowski IBP.

Architektura i wystrój[edytuj | edytuj kod]

Architektura kościoła jest wzorowana na XIX-wiecznej fasadzie zaprojektowanej przez Piotra Aignera. W głównym ołtarzu umieszczono obraz autorstwa Sebastiana del Piomba z XVI wieku. Ponadto w kościele znajduje się kilka obrazów przekazanych w depozyt ze zbiorów Zamku Królewskiego i Muzeum Narodowego. Drzwi kościoła wykonane są z przezroczystego szkła[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Pożar w warszawskim Kościele Środowisk Twórczych. rp.pl, 2008-03-24. [dostęp 24 marca 2008].
  2. Paweł Zuchniewicz: Papieska Warszawa. Warszawa: Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, 2006, s. 41.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]