Kościół św. Floriana w Chodzieży

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół pod wezwaniem św. Floriana w Chodzieży
Distinctive emblem for cultural property.svg 68/3/AK z dnia 4.03.1931 r.[1]
kolegiata, kościół parafialny
Ilustracja
Kościół pw. św. Floriana w Chodzieży
Państwo  Polska
Miejscowość Chodzież
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Floriana w Chodzieży
Wezwanie św. Florian
Położenie na mapie Chodzieży
Mapa lokalizacyjna Chodzieży
Kościół pod wezwaniem św. Floriana w Chodzieży
Kościół pod wezwaniem św. Floriana w Chodzieży
Położenie na mapie powiatu chodzieskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu chodzieskiego
Kościół pod wezwaniem św. Floriana w Chodzieży
Kościół pod wezwaniem św. Floriana w Chodzieży
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Kościół pod wezwaniem św. Floriana w Chodzieży
Kościół pod wezwaniem św. Floriana w Chodzieży
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół pod wezwaniem św. Floriana w Chodzieży
Kościół pod wezwaniem św. Floriana w Chodzieży
Ziemia52°59′31″N 16°54′58″E/52,991944 16,916111
Kościół św. Floriana nocą

Kościół pw. św. Floriana w Chodzieży pochodzi z roku 1755, jest zbudowany w stylu późnobarokowym z zachowaniem murów gotyckich.

Początki kościoła sięgają prawdopodobnie XIII wieku[2]. W drugiej połowie XVI wieku znajdował się w rękach protestantów. Zniszczony pożarem w 1754 r. został odbudowany staraniem Karola Grudzińskiego herbu Grzymała, kasztelana gnieźnieńskiego. Konsekrowany 11 października 1801 r.

Budowa kościoła: zewnętrzne ściany są oskarpowane. Późnobarokowe szczyty: wschodni i zachodni zostały rozczłonkowane pilastrami. Pomiędzy pilastrami w niszach konchowych umieszczono drewniane rzeźby świętych. Na szczycie wschodnim znajduje się stiukowe przedstawienie aniołów z monstrancją.

Przy północno-zachodnim narożniku usytuowana jest wieżyczka, w której znajdują się schody prowadzące na chór i poddasze. W 1906 r. odbudowano od zachodu obszerną kruchtę. Kościół jest budynkiem orientowanym z dwuprzęsłowym prezbiterium zamkniętym prostą ścianą. Nawa jest czteroprzęsłowa; do wschodniego jej przęsła przylegają kaplice tworząc rodzaj transeptu. Prezbiterium i nawa są pokryte sklepieniem kolebkowo-krzyżowym. Do prezbiterium od strony północnej przylega zakrystia o sklepieniu kolebkowym. Nad nią jest kaplica św. Antoniego otwierająca się do prezbiterium dwiema arkadami, dostępna schodami z kaplicy Świętej Trójcy.

Ołtarz główny pochodzi z XVIII w. W polu głównym znajduje się nowszy obraz z przedstawieniami Matki Bożej, św. Floriana i św. Mikołaja, a w zwieńczeniu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z II poł. XVII w. Kaplice otwarte są do nawy arkadami o łukach koszowych. Ponad łukami arkad znajduje się bogata dekoracja stiukowa w 1755 r. z postaciami Chronosa i anioła oraz z tablicami herbowymi odnoszącymi się do rodzin chowanych pod kościołem i kaplicami. W kaplicach znajdują się drewniane ołtarze wykonane w II poł. XVIII w. Nadstawy ołtarzy w obramieniach rokokowych wolut zostały przyozdobione rzeźbami świętych.

Zwieńczenia ujmują dekoracyjnymi ramami okna z witrażami z początku XX w. Chór muzyczny trójarkadowy posiada na balustradzie dekorację stiukową o motywach rokokowych oraz panoplia z herbami Grzymała Grudzińskich i Poraj Świnarskich. Na ścianie północnej umieszczono epitafium bpa Józefa Cybichowskiego, proboszcza chodzieskiego w latach 1860-1866, z rzeźbą wykonaną przez Wawrzyńca Kaima ok. 1933 r.

4 maja 2009 arcybiskup Henryk Muszyński ustanowił przy kościele św. Floriana Kapitułę Kolegiacką[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie. 31 grudnia 2017; 4 miesiące temu. [dostęp 06.05.2010].
  2. Ks. Leonard Kurpisz: Kronika kościołów chodzieskich. Chodzież: 1933, s. 9.
  3. Bernadeta Kruszyk: Nowa Kapituła Kolegiacka [arch. gnieźnieńska] (pol.). Przewodnik Katolicki. [dostęp 2014-01-21].