Kościół św. Floriana w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Floriana
Distinctive emblem for cultural property.svg A-74 z dnia 11 maja 1974
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół widziany z pl. Matejki (z zachodu).
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
ul. Kurniki 2
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Floriana
bazylika mniejsza od 1999
Wezwanie św. Floriana
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Kościół św. Floriana
Kościół św. Floriana
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Kościół św. Floriana
Kościół św. Floriana
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół św. Floriana
Kościół św. Floriana
Ziemia50°04′03,3″N 19°56′35,0″E/50,067583 19,943056
Strona internetowa

Kościół św. Floriana – parafialny kościół rzymskokatolicki, uniwersytecka kolegiata znajdująca się w Krakowie przy ul. Kurniki 2 na rogu ul. Warszawskiej i placu Matejki .

Jego lokalizację legenda łączy ze sprowadzeniem relikwii św. Floriana do Polski. Według tradycji w tym miejscu w 1184 roku stanęły woły wiozące szczątki świętego i nie ruszyły dopóty, dopóki nie zdecydowano się postawić tam świątyni dedykowanej temu męczennikowi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotny kościół powstał pomiędzy rokiem 1185 a 1216. Kolegiatę konsekrował biskup krakowski i kronikarz, Wincenty Kadłubek. Kościół wielokrotnie był trawiony przez pożary: w XII, w XVI i w XVII wieku, kiedy to Stefan Czarniecki, w czasie oblężenia Krakowa przez Szwedów nakazał spalić przedmieścia Krakowa.

Jan Kanty, bakałarz teologii, został dnia 11 grudnia 1439 roku kanonikiemkantorem przy kolegiacie Św. Floriana w Krakowie. Nominację otrzymał od bpa Zbigniewa Oleśnickiego – ordynariusza krakowskiego, na skutek przedstawienia – czyli prezenty – dokonanej przez senat Akademii Krakowskiej. Mianowanie późniejszego św. Jana Kanty - kanonikiem kolegiaty było zasłużonym wyróżnieniem. Jednak godne uwagi jest to, że wybrano go na kantora Kapituły Kolegiaty Św. Floriana w Krakowie, którego obowiązkiem było czuwanie nad muzyką i śpiewem liturgicznym w kolegiacie.

Obecna świątynia pochodzi z XVII wieku. Powstała po gruntownej przebudowie świątyni w stylu barokowym w latach 165784 dzięki wsparciu finansowemu biskupa krakowskiego Andrzeja IV Trzebickiego i Akademii Krakowskiej. Konsekracji świątyni dokonał w 1686 roku biskup krakowski Mikołaj Oborski. Po następnym pożarze i uszkodzeniach podczas walk konfederatów barskich, w latach 175579 prowadzono kolejne prace – dobudowano nowe kaplice przy fasadzie zachodniej pw.: Krzyża Świętego i Matki Boskiej Bolesnej, ołtarze boczne oraz elementy wyposażenia wnętrza. Kościół konsekrowano w 1779 r. Na początku XX wieku w latach 190214 przeprowadzona została restauracja i modernizacja kościoła przez architektów: Józefa Kryłowskiego – architektura i Franciszka Mączyńskiego – wyposażenie wnętrza[1].

Proboszczem przez pewien czas był Marcin Wadowita.

Tu w 1667 roku przez pewien czas spoczywały szczątki królowej Ludwiki Marii Gonzagi, żony Jana Kazimierza. W roku 1818 złożono tu trumnę ze szczątkami Tadeusza Kościuszki. Tu wreszcie w 1901 roku Stanisław Wyspiański poślubił Teofilę Pytkównę. Od 17 sierpnia 1949 roku do końca sierpnia 1951 roku, w kościele tym pracował jako wikariusz ks. Karol Wojtyła – późniejszy Jan Paweł II. Tenże papież w 1999 roku nadał kościołowi św. Floriana tytuł bazyliki mniejszej, a odwiedził to miejsce podczas pielgrzymki do Polski, 18 sierpnia 2002 roku. W dniu 4 maja 2011 roku ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz powołał Kapitułę Kolegiacką przy kościele św. Floriana – od tego czasu świątynia posiada tytuł bazyliki kolegiackiej.

Wnętrze kościoła

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]