Kościół św. Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Świętego Franciszka z Asyżu
w Bielsku-Białej
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Bielsko-Biała

Adres

ul. Międzyrzecka

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej

Wezwanie

św. Franciszka z Asyżu

Wspomnienie liturgiczne

4 października

Położenie na mapie Bielska-Białej
Mapa konturowa Bielska-Białej, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Franciszka z Asyżuw Bielsku-Białej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Franciszka z Asyżuw Bielsku-Białej”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Franciszka z Asyżuw Bielsku-Białej”
Ziemia49°48′37,9″N 18°58′43,9″E/49,810528 18,978861

Kościół świętego Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białejrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Bielsko-Biała II – Stare Bielsko diecezji bielsko-żywieckiej). Znajduje się w Wapienicy, dzielnicy Bielska-Białej.

Świątynia powstała oryginalnie jako kaplica pod wezwaniem świętego Franciszka i Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych. 14 września 1930 roku, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, został poświęcony kamień węgielny pod jej budowę. Projekt świątyni został wykonany przez firmę „Korn” z Bielska. Zaraz po poświęceniu kamienia węgielnego rozpoczęła się budowa kaplicy. 4 września 1931 roku kaplica została poświęcona. Początkowo funkcjonowała jako filia parafii św. Mikołaja w Bielsku. Po objęciu w 1948 roku przez księdza Jana Jeżowicza funkcji stałego duszpasterza przy kaplicy filialnej w Wapienicy podjęto decyzję o rozbudowę kaplicy. W 1950 roku, po uzyskaniu pozwolenia od władz kościelnych i państwowych, rozpoczęły się prace budowlane. 17 września tego samego roku został poświęcony kamień węgielny pod nowa świątynię, natomiast w 1951 roku kościół został poświęcony. 16 marca 1953 roku przy świątyni została utworzona kuracja, natomiast 28 maja 1957 roku kuracja została przekształcona w samodzielną parafię[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia. Parafia św. Franciszka w Belsku Białej - Wapienicy. [dostęp 2021-03-19].