Kościół św. Franciszka z Asyżu w Pradze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Franciszka z Asyżu
w Pradze

Kostel svatého Františka z Assisi
Distinctive emblem for cultural property.svg 38191/1-25 z dnia 3 maja 1958[1]
Ilustracja
Kościół św. Franciszka
Widok ze Staromiejskiej Bramy Mostowej
Państwo  Czechy
Miasto wydzielone  Praga
Miejscowość Praga
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Wezwanie św. Franciszka z Asyżu
Położenie na mapie Pragi
Mapa konturowa Pragi, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Franciszka z Asyżuw Pradze”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Franciszka z Asyżuw Pradze”
Ziemia50°05′11,47″N 14°24′51,20″E/50,086519 14,414222

Kościół świętego Franciszka z Asyżu w Pradze, zwany też kościołem świętego Franciszka Serafickiego (czes. kostel sv. Frantiska Serafinského) – zabytkowy kościół w stylu barokowym, zamykający od północy plac Krzyżowców na praskim Starym Mieście przy moście Karola.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół został wzniesiony w latach 1679-1689. Budową kościoła kierowali włoscy budowniczowie Gaudenzio Casanova i, po jego śmierci, Domenico Canevalle. Autorem projektu był francuski architekt Jan Baptista Mathey. Kościół powstał na fundamentach wcześniej tu istniejącego gotyckiego kościoła pod wezwaniem świętego Ducha, a inauguracji dokonał arcybiskup praski Jan Bedřich z Valdštejna w 1688, nadając mu za patrona świętego Franciszka z Asyżu zwanego Serafińskim.

Wystrój[edytuj | edytuj kod]

Fasada kościoła zdobią rzeźby w niszach, przedstawiające patronów Czech (po lewej św. Agnieszkę, św. Wita i św. Franciszka z Asyżu, po prawej św. Wacława i św. Ludmiłę), dzieła Mateusza Wacława Jäckla z 1717. W attyce znajdują się kopie rzeźb aniołów (z środkowym aniołem trzymającym w rękach krzyż) tego samego autora. Kopuła kościoła w stylu włoskim była pierwszą tego rodzaju kopułą w Czechach. Zdobi ją od wewnątrz fresk Sąd Ostateczny, wykonany w latach 1722-1723 przez Wacława Wawrzyńca Reinera. W ołtarzu głównym autorstwa Josefa Dobnera znajduje się obraz Stygmatyzacja św. Franciszka namalowany przez Jana Krzysztofa Liszkę w 1701. Oprócz wymienionych nad wystrojem świątyni pracowali również tacy rzeźbiarze i malarze, jak: Jeremiasz Süssner, Konrad Max Süssner, Michael Leopold Willmann, Jan Antonin Quittainer czy Jan Oldřich Mayer.

Z kościołem sąsiadują budynki konwentu zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. Kościół świętego Franciszka jest główną świątynią tego zgromadzenia.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Národní památkový ústav: Ústřední seznam kulturních památek České republiky (cz.). Nemovité památky. [dostęp 2015-04-04].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Antoni Kroh, Praga, Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2007, s. 257, ISBN 978-83-89188-62-5, OCLC 749344309 (cz.).
  • Opis kościoła na portalu Praguewelcome [1] (cz.) [dostęp 2012-04-23]