Kościół św. Izaaka w Kazimierzu Biskupim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Izaaka w Kazimierzu Biskupim
49 z dnia 1 lutego 1965
kościół cmentarny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kazimierz Biskupi

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Marcina w Kazimierzu Biskupim

Wezwanie

św. Izaaka

Położenie na mapie Kazimierza Biskupiego
Mapa konturowa Kazimierza Biskupiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Izaaka w Kazimierzu Biskupim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Izaaka w Kazimierzu Biskupim”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Izaaka w Kazimierzu Biskupim”
Położenie na mapie powiatu konińskiego
Mapa konturowa powiatu konińskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Izaaka w Kazimierzu Biskupim”
Położenie na mapie gminy Kazimierz Biskupi
Mapa konturowa gminy Kazimierz Biskupi, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Izaaka w Kazimierzu Biskupim”
Ziemia52°18′30,39″N 18°10′20,83″E/52,308442 18,172453

Kościół Świętego Izaaka w Kazimierzu Biskupimrzymskokatolicki kościół znajdujący się na cmentarzu grzebalnym we wsi Kazimierz Biskupi, w województwie wielkopolskim.

Jest to budowla drewniana, wzniesiona dzięki staraniom Kacpra Wolickiego w 1640 roku. W 1783 roku została odrestaurowana dzięki staraniom hrabiny Mielżyńskiej. Ostatni raz kościół przeszedł remont w 1983 roku. Konsekrowano go w 1998 roku[1]. Posiada konstrukcję zrębową i jest orientowana. Składa się z nawy zbliżonej kształtem do kwadratu oraz prostokątnego prezbiterium. Od strony południowej do nawy jest dostawiona kruchta. Świątynia nakryta jest podwójnym gontem, posiada wieżyczkę na sygnaturkę zakończoną cebulastym hełmem i latarnią. Wnętrze posiada szalunki, na ścianach można zobaczyć pozostałości polichromii. Wyposażenie świątyni stanowią trzy ołtarze z XVIII wieku (jeden empirowy i dwa barokowe)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kościół św. Izaaka. Gmina Kazimierz Biskupi. [dostęp 2014-04-05]. (pol.).
  2. Kościół pw. św. Izaaka w Kazimierzu Biskupim. Region Wielkopolska. [dostęp 2014-04-05]. (pol.).