Kościół św. Jadwigi we Wrocławiu-Leśnicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Jadwigi
we Wrocławiu - Leśnicy
Distinctive emblem for cultural property.svg L/2 z dnia 4.08.1961 oraz 241/34 z 25.10.1961[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół św. Jadwigi
Państwo  Polska
Miejscowość Wrocław
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu
Wezwanie św. Jadwigi
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jadwigiwe Wrocławiu - Leśnicy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jadwigiwe Wrocławiu - Leśnicy”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jadwigiwe Wrocławiu - Leśnicy”
Ziemia51°08′49,23″N 16°52′08,60″E/51,147008 16,869056

Kościół św. Jadwigi we Wrocławiu - Leśnicy - położony jest w zachodniej części Wrocławia, Leśnicy, przy ul. Wolskiej. Jest niewielką budowlą jednonawową, otoczoną dawniej cmentarzem (zachowanym dziś tylko od północnej strony kościoła).

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o leśnickim kościele sięgają 1248. Była to prawdopodobnie świątynia drewniana. Dopiero w połowie XIV wieku (możliwe, że w 1365) zbudowano nowy kościół gotycki, którego mury częściowo zachowały się do dziś.

Wielokrotnie był przebudowywany, zwłaszcza w wieku XVII-XVIII, dlatego dominującym stylem jest tu barok. W 1690 do kościoła dobudowano drewnianą dzwonnicę, która w latach 1785-1786 została zastąpiona wieżą, wybudowaną z kamienia polnego i cegły wypalanej z rudy darniowej. Z uwagi na nietypowy dla swej epoki budulec wieża ta nieco przypomina mury średniowieczne. Również w nietypowy sposób wieża została ulokowana - przy prezbiterium, a nie przy fasadzie kościoła. W 1787 w wieżę kościoła uderzył piorun, co spowodowało zawalenie się górnej części wieży. Odbudowywano ją długo, aż w 1810 zyskała formę obecną. Górna część wieży została ozdobiona neogotyckimi maswerkami. Jest to jeden z pierwszych (możliwe, że pierwszy) zachowanych przykładów neogotyku w architekturze na Śląsku.

W 1739 rozpoczęto zmianę wystroju świątyni na barokowy. W pracach tych brał udział jeden z najlepszych po Willmannie barokowych malarzy śląskich - Felix Anton Scheffler. Artysta wykonał dla kościoła znakomite freski w owalnych obramowaniach na suficie świątyni. Są to Zwiastowanie, Nawiedzenie Marii, Pokłon pasterzy, Ofiarowanie Jezusa i Nauczanie Jezusa w świątyni. Oprócz dekoracji malarskiej na suficie zachowało się zabytkowe wyposażenie (kościół nie był zniszczony podczas II wojny światowej). Najważniejsze jego elementy to:

  • Ołtarz główny i ołtarze boczne (umieszczone po bokach nawy przed wejściem do prezbiterium), pochodzą z połowy XVIII wieku i przypisywane są wrocławskim artystom: Johannowi Kloberowi i Josephowi Queiusowi.
  • ambona, pokryta polichromiami, ozdobiona płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z Ewangelii i zwieńczona rzeźbą Chrystusa unoszącego dłoń w geście błogosławieństwa.
  • Madonna z Dzieciątkiem, gotycka rzeźba polichromowana z XV wieku; jedyna zachowana część wypozażenia świątyni
  • Chrzcielnica z piaskowca, barokowa (XVII wiek), z drewnianymi rzeźbami przedstawiającymi chrzest Jezusa.
  • Maria w chmurach - obraz barokowy, na płótnie, z początku XVIII wieku
  • Jan Nepomucen - obraz wczesnobarokowy, na płótnie, z początku XVII wieku
  • krucyfiks procesyjny - drewniany, barokowy, koniec XVII wieku
  • organy - instrument mechaniczno-pneumatyczny z roku 1897 o 2 manuałach i klawiaturze nożnej, będący dziełem firmy Schlag und Söhne ze Świdnicy (Opus 495)

Po roku 2000 wiele zabytkowych elementów kościoła św. Jadwigi poddano gruntownej renowacji i konserwacji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Ewa Kobel, Leśnica - z dziejów miasta i parafii, Wrocław-Leśnica 2004