Kościół św. Jakuba Apostoła i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Raciechowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Jakuba Apostoła i świętej Katarzyny Aleksandryjskiej
A-120 z 25.03.1969[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Raciechowice

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jakuba Apostoła

Wezwanie

św. Jakuba Apostoła i św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Wspomnienie liturgiczne

25 lipca i 25 listopada

Położenie na mapie gminy Raciechowice
Mapa konturowa gminy Raciechowice, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jakuba Apostoła i świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jakuba Apostoła i świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jakuba Apostoła i świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie powiatu myślenickiego
Mapa konturowa powiatu myślenickiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jakuba Apostoła i świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Ziemia49°50′39,7″N 20°08′05,6″E/49,844361 20,134889

Kościół świętego Jakuba Apostoła i świętej Katarzyny Aleksandryjskiejrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Dobczyce archidiecezji krakowskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w 1720 roku na miejscu poprzedniej świątyni z XVII stulecia, z którego zapewne zostało wykorzystane prezbiterium. W 1902 roku kościół został gruntownie przebudowany: nawa została przedłużona, a na miejscu wieży została zbudowana kruchta z pięterkiem dzwonowym. Stropy i ściany świątyni są pokryte polichromią o motywach figuralno-ornamentalnych, wykonaną na początku XX wieku. We wnętrzu kościoła znajduje się przede wszystkim wyposażenie w stylu rokokowym z 1779 roku. Autorem ołtarzy jest zapewne snycerz i rzeźbiarz Piotr Kornecki[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-01-05].
  2. Raciechowice. Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. [dostęp 2020-01-05]. (pol.).