Kościół św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Jakuba Apostoła
w Murowanej Goślinie
2393/A z dnia 12.12.1932 r.
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Murowana Goślina

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie

Wezwanie

św. Jakuba Większego Apostoła

Położenie na mapie Murowanej Gośliny
Mapa konturowa Murowanej Gośliny, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jakuba Apostoław Murowanej Goślinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jakuba Apostoław Murowanej Goślinie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jakuba Apostoław Murowanej Goślinie”
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa konturowa powiatu poznańskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jakuba Apostoław Murowanej Goślinie”
Położenie na mapie gminy Murowana Goślina
Mapa konturowa gminy Murowana Goślina, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jakuba Apostoław Murowanej Goślinie”
Ziemia52°34′33,64″N 17°00′34,21″E/52,576011 17,009503

Kościół Świętego Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinierzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w podpoznańskiej Murowanej Goślinie przy Placu Powstańców Wielkopolskich (rynku).

Wnętrze kościoła

Jest to świątynia przypuszczalnie z czasów romańskich, na co wskazywałyby kostki granitowe w fasadzie zachodniej i w cokole murów nawy. Nawa z przełomu XV/XVI wieku, z tego czasu gotycki wątek murów i szczyt wschodni. Prezbiterium dobudowane 1717. Na elewacji południowej renesansowa płyta nagrobna z polskim napisem Urszuli z Ostroroga Lwowskiej Potulickiej, wojewodziny kaliskiej (zmarłej 1575). W szczycie głównego ołtarza i w ołtarzu bocznym rzeźby gotyckie. Obraz ołtarzowy św. Jakuba w sukience, z blachy srebrnej z XVIII wieku, w bocznym ołtarzu obraz Madonny ze szkoły wielkopolskiej w sukience srebrnej z XVIII wieku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]