Kościół św. Jakuba Apostoła w Opatowcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Jakuba Apostoła
w Opatowcu
A.200[1] z dnia 14.05.1971
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Opatowiec

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Jakuba Apostoła w Opatowcu

Wezwanie

św. Jakuba Apostoła

Położenie na mapie Opatowca
Mapa konturowa Opatowca, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jakuba Apostoław Opatowcu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jakuba Apostoław Opatowcu”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jakuba Apostoław Opatowcu”
Położenie na mapie powiatu kazimierskiego
Mapa konturowa powiatu kazimierskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jakuba Apostoław Opatowcu”
Położenie na mapie gminy Opatowiec
Mapa konturowa gminy Opatowiec, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jakuba Apostoław Opatowcu”
Ziemia50°14′26,904″N 20°43′29,465″E/50,240807 20,724851

Kościół świętego Jakuba Apostoła w Opatowcurzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w mieście Opatowiec, w województwie świętokrzyskim. Należy do dekanatu nowokorczyńskiego diecezji kieleckiej.

Dzieje kościoła związane są z klasztorem dominikanów, założonym w 1283 roku z fundacji Tomasza, opata z Tyńca i skasowanym w 1819 roku. Świątynia powstała około 1470 roku i nosiła wezwanie świętego Jacka. Budowla posiadała wtedy murowane prezbiterium i drewnianą nawę. W 1. połowie XVII wieku kościół został gruntownie przebudowany w stylu barokowym. W XIX wieku świątynia została ustanowiona kościołem parafialnym, po rozebraniu kościoła pod wezwaniem świętych Szymona i Judy, zniszczonego wylewami Wisły. W XIX wieku budowla została przebudowana, a w XX wieku gruntownie wyremontowana po uszkodzeniach z I wojny światowej[2].

Budowla składa się z nawy, prezbiterium zamkniętego ścianą prostą oraz trzech dobudówek: zakrystii, przedsionka i kaplicy Różańcowej. Nawa i prezbiterium posiadają sklepienia kolebkowe z lunetami. Świątynia nakryta jest dachami dwuspadowymi z wieżyczką na sygnaturkę w stylu barokowym.

Figura św. Jana Nepomucena na dziedzińcu kościoła

Kościół posiada 6 ołtarzy. Ołtarz główny w prezbiterium pochodzi z XIX wieku. W nawie są umieszczone dwa ołtarze, wykonane również w XIX stuleciu. Następne dwa ołtarze w nawie reprezentują styl rokokowy. Ołtarz w kaplicy Różańcowej pochodzi z 1677 roku i reprezentuje styl wczesnobarokowy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo świętokrzyskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023.
  2. Opatowiec Kościół parafialny. Gmina Opatowiec, powiat kazimierski.. Dawne kieleckie Informacje historyczne. [dostęp 2014-07-11]. (pol.).
  3. Św.Jakuba Apostoła w Opatowcu. Urząd Gminy Opatowiec. [dostęp 2014-07-11]. (pol.).