Kościół św. Jakuba Apostoła w Stanowiskach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła w Stanowiskach
A.918 z 26.02.1957 i 21.06.1967[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół w Stanowiskach
Państwo

 Polska

Miejscowość

Stanowiska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jakuba w Stanowiskach

Wezwanie

św. Jakuba Większego Apostoła

Położenie na mapie gminy Kluczewsko
Mapa konturowa gminy Kluczewsko, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła w Stanowiskach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła w Stanowiskach”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła w Stanowiskach”
Położenie na mapie powiatu włoszczowskiego
Mapa konturowa powiatu włoszczowskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła w Stanowiskach”
Ziemia50°58′37,70″N 19°55′12,80″E/50,977139 19,920222

Kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła - parafia powstała najprawdopodobniej na przełomie XV i XVI wieku[2], należała kiedyś do archidiakonatu kurzelowskiego. Według Liber beneficiorum Jana Łaskiego w Stanowiskach znajdował się kościół parafialny murowany z kamienia, pod wezwaniem Św. Jakuba z nadania dziedziców ze Stanowisk i Silnicy Dużej; do kościoła na mocy odwiecznego zwyczaju parafialnego należało według Łaskiego siedem wsi – Stanowiska, Wola Bobrownicka, Bobrowniki, Mrowina, Dobromierz, drugi Dobromierz oraz Wola Łapczyna. Obecny kościół został odrestaurowany w 1800 r. przez Michała Czaplickiego, sędziego ziemi chęcińskiej, dziedzica dóbr w Łapczynej Woli i Mrowinie; mówi o tym łaciński napis nad głównym drzwiami kościoła. Pod kościołem znajdują się groby rodziny Czaplickich: Jakuba, syna Michała, jego żony oraz Leopolda i jego żony Florentyny z Kamockich, a także dwóch księży, najprawdopodobniej proboszczów. Wejście do krypty obecnie jest zamurowane. W kościele parafialnym m.in. ciekawa nastawa nad tabernakulum – pelikan karmiący krwią swoje pisklęta. W kościele znajdują się 8-głosowe romantyczne organy wybudowane przez Stanisława Jagodzińskiego z Garbatki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo świętokrzyskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023.
  2. Zabytki Powiatu Włoszczowskiego, Czesław Hadamik. Włoszczowa: Starostwo Powiatowe we Włoszczowie, 2010. ISBN 978-83-917645-8-9.