Kościół św. Jana Apostoła w Mogilnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Jana Apostoła
A/854/1-2 z 12.07.1961[1] (zespół klasztorny benedyktynów)
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Mogilno

Adres

ul. Benedykta XVI

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Jana Apostoła w Moogilnie

Wezwanie

św. Jana Apostoła

Wspomnienie liturgiczne

27 grudnia

Położenie na mapie Mogilna
Mapa konturowa Mogilna, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Apostoła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Apostoła”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Apostoła”
Położenie na mapie powiatu mogileńskiego
Mapa konturowa powiatu mogileńskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Apostoła”
Położenie na mapie gminy Mogilno
Mapa konturowa gminy Mogilno, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Apostoła”
Ziemia52°38′54,0″N 17°57′17,8″E/52,648333 17,954944

Kościół świętego Jana Apostoła w Mogilnierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat mogileński archidiecezji gnieźnieńskiej).

Wnętrze świątyni

Kościół jest częścią dawnego opactwa benedyktynów. Położony jest na półwyspie przy Jeziorze Mogileńskim. W 2. połowie XIII wieku świątynia została przebudowana w stylu późnoromańskim, przy częściowym użyciu cegieł. W XIV wieku kościół został nakryty gotyckim sklepieniem, natomiast podczas przebudowy w XVIII wieku zostały wprowadzone cechy stylu barokowego, które zachowały się do dnia dzisiejszego. Budowla jest trzynawowa o trójprzęsłowym korpusie z wydzielonym, nieco szerszym od nawy prezbiterium zamkniętym węższą apsydą oraz szerszą od korpusu dwuwieżową fasadą zachodnią. Nawa główna i prezbiterium nakryte są sklepieniami gwiaździstymi, natomiast nawy boczne nakrywa bardzo rzadko spotykane sklepienie kryształowe. We wnętrzu znajduje się ołtarz w stylu rokokowym z 2. poł. XVIII wieku, ozdobiony obrazem Matki Bożej Śnieżnej – namalowanym w warsztacie wielkopolskim w XVII wieku. W łuku tęczowym są umieszczone dwa barokowo-klasycystyczne ołtarze z XVIII wieku. W tym samym czasie powstały: ambona oraz stalle ozdobione nowymi figurami opatów mogileńskich. W łuku tęczowym znajduje się secesyjna polichromia z 1913 roku – wykonana przez wielkopolskiego artystę Wiktora Gosienieckiego. Pod chórem muzycznym jest umieszczona seria malowideł ściennych z 1814 roku, przedstawiających legendarne dzieje klasztoru w Mogilnie z XI wieku. Obok znajdują się fragmenty polichromii z XVI wieku, odkryte w ostatnich latach. Do dużej kruchty są dobudowane dwie kaplice: północna – Matki Bożej Bolesnej i św. Ojca Pio oraz południowa – Serca Jezusowego. Pod świątynią są umieszczone 3 krypty[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2021-06-09].
  2. Mogilno par. pw. św. Jana Ap. [online], Archidiecezja gnieźnieńska [dostęp 2021-06-09].