Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Koźminku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Koźminku
kl.IV-73/95/54 z dnia 12 czerwca 1954[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Koźminek

Adres

pl. Wolności

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jana Ewangelisty w Koźminku

Wezwanie

św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty

Położenie na mapie Koźminka
Mapa konturowa Koźminka, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Koźminku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Koźminku”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Koźminku”
Położenie na mapie powiatu kaliskiego
Mapa konturowa powiatu kaliskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Koźminku”
Położenie na mapie gminy Koźminek
Mapa konturowa gminy Koźminek, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Koźminku”
Ziemia51°47′51″N 18°20′21″E/51,797500 18,339167

Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Koźminkurzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w mieście Koźminek. Mieści się przy Placu Wolności. Należy do dekanatu Koźminek diecezji kaliskiej.

Jest to świątynia gotycka z XV wieku, rozbudowany na początku XVIII wieku o część środkową z sygnaturką w stylu barokowym. W latach 18251826, została dobudowana wieża oraz kapliczka od strony północnej. Z pierwotnej gotyckiej budowli pozostała wewnątrz, ostrołukowa tęcza i sklepienie krzyżowe w prezbiterium. W nawie sklepienie kolebkowe z lunetami z początku XVIII wieku. Wnętrze świątyni nosi cechy stylu barokowego, natomiast prezbiterium jest utrzymane w stylu gotyckim. Wyposażenie wnętrza pochodzi z XVIII wieku. W latach 19751980 budowla otrzymała nowy wygląd: zostało regotycyzowane prezbiterium, nawa główna została pokryta nową polichromią metodą sgraffito[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2012-12-22].
  2. Kościół parafialny w Koźminku. Gmina Koźminek. [dostęp 2012-12-25]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]