Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Kamila w Tarnowskich Górach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Jana Chrzciciela i św. Kamila
kościół filialny
Ilustracja
widok kościoła od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Tarnowskie Góry (Osada Jana)

Adres

ul. Bytomska 22

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Bożej Uzdrowienie Chorych

Wezwanie

świętego Jana Chrzciciela i św. Kamila

Wspomnienie liturgiczne

24 czerwca i 14 lipca

Położenie na mapie Tarnowskich Gór
Mapa konturowa Tarnowskich Gór, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzciciela i św. Kamila”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzciciela i św. Kamila”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzciciela i św. Kamila”
Położenie na mapie powiatu tarnogórskiego
Mapa konturowa powiatu tarnogórskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzciciela i św. Kamila”
Ziemia50°26′18″N 18°51′48″E/50,438333 18,863333

Kościół świętego Jana Chrzciciela i świętego Kamilarzymskokatolicki kościół filialny parafii Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Tarnowskich Górach należący do dekanatu Tarnowskie Góry diecezji gliwickiej. Znajduje się w tarnogórskiej dzielnicy Osada Jana.

Wnętrze świątyni - ołtarz główny

Historia[edytuj | edytuj kod]

W dniu 3 czerwca 1906 roku został wmurowany kamień węgielny pod budowę Zakładu dla Alkoholików pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela zaprojektowanego przez Emanuela Dziubę z Tarnowskich Gór. Wszystkie prace ze strony zakonu Kamilianów koordynował o. Christian Adams. W dniu 19 października 1906 roku została zawieszona wiecha, czyli nakrycie całej budowli dachem. Budowa trwała przez 370 dni, a cały kompleks składający się ze szpitala, kościoła i klasztoru został poświęcony w dniu 11 czerwca 1907 roku. Pierwsi kamilianie razem z grupą 14 pacjentów wprowadzili się do domu w Tarnowskich Górach w dniu 31 maja 1907 roku[1]. W okresie II wojny światowej pełnił funkcję kościoła garnizonowego dla żołnierzy niemieckich[2]. W dniu 1 stycznia 1942 roku biskup katowicki Stanisław Adamski erygował przy kościele kamilianów samodzielną parafię. W 1949 roku szpital został upaństwowiony. W 1998 roku, na mocy ustawy o zwrocie majątków pierwotnym właścicielom, kamilianie stali się ponownie właścicielami całego kompleksu. W dniu 1 sierpnia 1999 roku został przejęty zarząd nad dawnym Szpitalem Miejskim nr 2 w Tarnowskich Górach i zmieniono jego nazwę na Niepubliczny Szpital pod wezwaniem św. Kamila w Tarnowskich Górach. Od 16 października 2004 roku, po poświęceniu nowego kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych, świątynia pełni funkcję kościoła filialnego[1].

Budynek figuruje w gminnej ewidencji zabytków miasta Tarnowskie Góry[3].

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Między kościołem filialnym, a nowym kościołem parafialnym rozciąga się Park Ojców Kamilianów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tarnowskie Góry, Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych (Dekanat Tarnowskie Góry). diecezja gliwicka. [dostęp 2018-09-29]. (pol.).
  2. Tarnowitz. Reservelazarett mit Garnisonkirche, Litzmannstadt: Photo-Verlag Hanns Kanngiesser, [1941], (widokówka).
  3. Gminna Ewidencja Zabytków. BIP – Urząd Miejski w Tarnowskich Górach, 2021-06-01. [dostęp 2022-11-11]. (pol.).