Kościół Świętego Jana Chrzciciela i klasztor Franciszkanów w Holszanach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
kościół Świętego Jana Chrzciciela
Distinctive emblem for cultural property.svg 412Г000063
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Białoruś

Miejscowość

Holszany

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

Kościół łaciński

Diecezja

Diecezja grodzieńska

Wezwanie

św. Jan Chrzciciel

Położenie na mapie obwodu grodzieńskiego
Mapa konturowa obwodu grodzieńskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „kościół Świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „kościół Świętego Jana Chrzciciela”
Ziemia54°15′24,57″N 26°00′35,65″E/54,256825 26,009903

Kościół Świętego Jana Chrzciciela[1] i klasztor Franciszkanów (biał. Касцёл Святога Яна Хрысціцеля і кляштар францысканцаў) – rzymskokatolicki kompleks kościelno-klasztorny w Holszanach, wzniesiony w I poł. XVII w.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klasztor został ufundowany przez podkanclerzego litewskiego Pawła Stefana Sapiehę. Razem z kościołem zbudowany został w 1618[2] w sąsiedztwie zamku Sapiehów[3]. Wdowa po nim Zofia dobudowała do kościoła rotundę, w której umieściła marmurowy nagrobek męża oraz nagrobki jego trzech poprzednich żon. Nagrobki te pozostawały w świątyni do ok. 1970, kiedy to wywieziono je do Muzeum Starożytnej Historii i Kultury Białoruskiej w Mińsku. W 1774 świątynię przebudowano, całkowicie zmieniając jej wygląd[4]. Klasztor franciszkański działał do 1832, gdy został skasowany; kościół pozostał czynny jako parafialny. W klasztorze władze rosyjskie umieściły koszary[2], zaś część budynku mieszkalnego dla zakonników nakazały rozebrać[3]. Świątynia została zamknięta przez władze radzieckie po II wojnie światowej, które poleciły rozlokować w kościele warsztat, zaś w klasztorze - magazyn.

Po upadku ZSRR część budynku klasztornego zwrócono pierwotnym właścicielom, natomiast w pozostałych pomieszczeniach funkcjonuje filia Państwowego Muzeum Sztuki Białorusi. Kościół od 1990 ponownie jest czynny[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół w Holszanach został wzniesiony na planie prostokąta. Jest to budowla trójnawowa. Jej elewację zdobi barokowy fronton dekorowany wolutami oraz pilastry. Główną nawę kościoła kryje sklepienie kolebkowe z lunetami, natomiast nawy boczne - sklepienie krzyżowe[2]. Prezbiterium ani przedsionek nie są wydzielone[3]. Konstrukcja kościoła wspiera się na ośmiu filarach[3]. Pierwotne wyposażenie świątyni uległo po II wojnie światowej całkowitemu zniszczeniu. Przetrwały jedynie XVIII-wieczne iluzjonistyczne malowidła ścienne[2]. Fundator kościoła, Paweł Stefan Sapieha, został pochowany w jednej z kaplic w świątyni, podobnie jak jego trzy małżonki. Figury zmarłych, stanowiące część nagrobka, eksponowane są w Muzeum Kultury Białoruskiej w Mińsku[2]. Dzwonnica kościelna jest budowlą wolno stojącą, została zbudowana na początku XIX w.[2].

Z kościołem łączy się budynek klasztoru, dwukondygnacyjny, pierwotnie dwuwieżowy (przetrwała tylko jedna z wież), na planie prostokąta[2] z wewnętrznym dziedzińcem[3]. Cały kompleks otacza mur[2].

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski egzonim przyjęty na 125. posiedzeniu KSNG.
  2. a b c d e f g h i Grzegorz Rąkowski, Ilustrowany przewodnik po zabytkach kultury na Białorusi, Warszawa: Burchard Edition, 1997, s. 73-74, ISBN 83-904446-9-0, OCLC 835719268.
  3. a b c d e I. Sluńkowa, Monastyri wostocznoj i zapadnoj tradicij. Nasledije architiektury Biełarusi, "Progress-Tradicija", Moskwa 2002, s. 195-199.
  4. I. Sluńkowa, Chramy i monastyri Biełarusi XIX wieka w sostawie Rossijskoj Impierii. Pieriesozdanije nasledija, "Progress-Tradicija", Moskwa 2010, ISBN 978-5-89826-326-3, s. 584.