Kościół św. Jana Chrzciciela w Rdutowie Nowym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Jana Chrzciciela
930/Wlkp/A z 18.07.1967[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Rdutów Nowy

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Jana Chrzciciela w Rdutowie

Wezwanie

św. Jana Chrzciciela

Wspomnienie liturgiczne

24 czerwca

Położenie na mapie gminy Chodów
Mapa konturowa gminy Chodów, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie powiatu kolskiego
Mapa konturowa powiatu kolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Jana Chrzciciela”
Ziemia52°13′28,4″N 18°59′34,2″E/52,224556 18,992833

Kościół świętego Jana Chrzciciela w Rdutowie Nowymrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii św. Jana Chrzciciela w Rdutowie (dekanat Krośniewice diecezji łowickiej).

Obecna murowana świątynia, istniejąca do dnia dzisiejszego, w 1800 roku została ufundowana i wybudowana przez właściciela dóbr Bomyczyny, Tomasza z Drozdowa Byszewskiego, który zadedykował ją św. Janowi Chrzcicielowi. Budowla została konsekrowana w 1827 roku przez biskupa sufragana płockiego Konstantego Wincentego Plejewskiego. W latach 1871–1872 po raz pierwszy świątynia została odrestaurowana przez księdza proboszcza Franciszka Kuśmierskiego. W latach 1941–1945 kościół był nieczynny na mocy decyzji niemieckich władz okupacyjnych. Dopiero w 1945 roku przywrócono w nim odprawianie nabożeństw. W latach 1980-1983 świątynia została gruntownie wyremontowana przez księdza proboszcza Mirosława Piszczatowskiego.

Kościół został wzniesiony w stylu klasycystycznym, jest to jednonawowa budowla z przylegającymi do prezbiterium zakrystiami. Przed ścianą frontową wysunięty jest rozczłonkowany pilastrami ryzalit, zakończony trójkątnym szczytem, za którym znajduje się czworokątna wieża. W prezbiterium jest umieszczony ołtarz główny wykonany w 1862 roku. W jego retabulum znajduje się obraz Maryi z Dzieciątkiem, zasuwany obrazem Trójcy Świętej. Przy ścianie tęczowej usytuowane są klasycystyczno-barokowe ołtarze boczne powstałe w 1800 roku. W lewym znajdują się obrazy św. Jana Chrzciciela i św. Kazimierza, z kolei w prawym – jest umieszczony otoczony srebrnymi wotami krucyfiks z Ukrzyżowanym Panem Jezusem i obraz Matki Bożej Bolesnej. Przy ścianie bocznej podwieszona jest ambona ozdobiona figurą Jezusa Zmartwychwstałego w zakończeniu baldachimu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2021-04-18].
  2. św. Jana Chrzciciela w Rdutowie [online], Diecezja łowicka [dostęp 2021-04-18].