Kościół św. Jana Kantego w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół św. Jana Kantego
w Poznaniu
kościół parafialny
Ilustracja
Widok z ul. Sowińskiego
Państwo  Polska
Miejscowość Poznań
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Jana Kantego w Poznaniu
Wezwanie św. Jana Kantego
Położenie na mapie Poznania
Mapa lokalizacyjna Poznania
Kościół św. Jana Kantegow Poznaniu
Kościół św. Jana Kantego
w Poznaniu
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Kościół św. Jana Kantegow Poznaniu
Kościół św. Jana Kantego
w Poznaniu
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół św. Jana Kantegow Poznaniu
Kościół św. Jana Kantego
w Poznaniu
Ziemia52°23′53,42″N 16°52′32,97″E/52,398172 16,875825

Kościół św. Jana Kantego w Poznaniu znajduje się przy ul. Grunwaldzkiej między ul. Sowińskiego i Grochowską, na Pogodnie na obszarze jednostki pomocniczej Osiedle Grunwald Południe. Od 2017 r. wielkopostny kościół stacyjny.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Parafia św. Jana z Kęt powstała w 1938 roku. Prowizoryczny kościół, który wzniesiono przy narożniku ul. Grunwaldzkiej i ul. Obozowej, został zamknięty i zniszczony podczas II wojny światowej. Po wojnie parafia przez długi czas korzystała z drewnianego budynku restauracji przy dawnym, poniemieckim hotelu wojskowym, znajdującego się w obecnym miejscu. Dzisiejszy kościół zbudowano w latach 1978-1988. W 1988 dokonano również uroczystej konsekracji.

Sama świątynia wzniesiona na planie nieregularnego wieloboku jest kościołem trójnawowym, o asymetrycznym układzie naw oraz emporą znajdującą się nad nawą północną. W północno-zachodnim narożniku znajduje się wysoka, betonowa dzwonnica. Korpus kościoła wzniesiono z nietynkowanej cegły klinkierowej. Na ścianach przed wejściem znajdują się dwie tablice - po lewej upamiętnia 15-lecie pontyfikatu Jana Pawła II, zaś po prawej dwie tablice upamiętniające proboszczów parafii, sługi Bożego, ks. Aleksandra Woźnego oraz ks. Aleksego Stodolnego

W prezbiterium centralne miejsce zajmuje obraz "Miłosierdzie Boże" pędzla Wacława Taranczewskiego. Po jego prawej stronie znajduje się drewniana rzeźba przedstawiająca św. Jana Kantego, zaś po lewej tabernakulum, nad którym widnieje rzeźba Chrystusa wpisana w krzyż grecki. Na północnej ścianie prezbiterium znajduje się późnogotycka polichromowana rzeźba Madonny z Dzieciątkiem. Jej pochodzenie nie jest znane, lecz datuje się ją na około 1510 roku Na ścianach naw znajdują się obrazy ukazujące św. Józefa z Dzieciątkiem, Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. W kościele znajduje się również ceramiczna droga krzyżowa, przeniesiona z drewnianej świątyni, wykonana ok. 1955-1956 roku przez Józefa Gosławskiego[1]. Przy wejściu do środka znajdują się figury św. Tadeusza Judy i św. Antoniego Padewskiego.

W części bocznej znajduje się kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej z kopią jej ikony. Podziemia kościoła znajduje się kaplica św. Józefa.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Anna Rudzka: Sacrum. W: Anna Rudzka: Józef Gosławski. Rzeźby, monety, medale. Wyd. 1. Warszawa: Alegoria, 2009, s. 37. ISBN 978-83-62248-00-1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Sobczak, Kościoły Poznania, Poznań 2006, Wydawnictwo Debiuty ​ISBN 83-922466-4-0

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]