Przejdź do zawartości

Kościół św. Jana Nepomucena w Bystrzycy Kłodzkiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Jana Nepomucena w Bystrzycy Kłodzkiej
A/1674/436 z 17.12.1958
kościół filialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Bystrzyca Kłodzka

Adres

pl. Szpitalny

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Bystrzyca Kłodzka

Wezwanie

Jan Nepomucen

Wspomnienie liturgiczne

21 maja

Położenie na mapie Bystrzycy Kłodzkiej
Mapa konturowa Bystrzycy Kłodzkiej, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Nepomucena w Bystrzycy Kłodzkiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Nepomucena w Bystrzycy Kłodzkiej”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Nepomucena w Bystrzycy Kłodzkiej”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Nepomucena w Bystrzycy Kłodzkiej”
Położenie na mapie gminy Bystrzyca Kłodzka
Mapa konturowa gminy Bystrzyca Kłodzka, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Nepomucena w Bystrzycy Kłodzkiej”
Ziemia50°17′44,02″N 16°39′02,02″E/50,295561 16,650561

Kościół św. Jana Nepomucena w Bystrzycy Kłodzkiejkościół filialny parafii św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej. W przeszłości kościół pełnił rolę świątyni szpitalnej. Znajduje się w widłach Nysy Kłodzkiej i jej dopływu, Bystrzycy (Plac Szpitalny i ul. Kolejowa).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół pomocniczy pod wezwaniem św. Jana Nepomucena powstał w XIV wieku jako budowla towarzysząca wybudowanemu poza murami miasta szpitalowi. Zespół ten usytuowany został przy dawnej drodze, biegnącej od Bramy Wodnej przez most na Bystrzycy i dalej na południe, w kierunku Przełęczy Międzyleskiej. Wielokrotnie zmieniano wezwanie kościoła – pierwotne wezwanie NPM zmieniono na św. św. Piotra i Pawła, później św. Antoniego, a od 1833 roku na św. Jana Nepomucena[1]. W przeszłości świątynia była wielokrotnie niszczona, ostatni raz na skutek pożaru[2]. W roku 1833 kościół został odbudowany w ostatecznym, obecnym kształcie[3].

Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków z dnia 17 grudnia 1958 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków[4].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół posiada prezbiterium w kształcie półkolistej absydy, od północy zakrystię, a po stronie zachodniej dzwonnicę[3], nakryta dachem namiotowym[2]. Bryła budowli jest nakryta dachem dwuspadowym, nawa posiada dwuprzęsłowe sklepienie żaglaste na gurtach[3]. We wnętrzu świątyni zachowało się oryginalne wyposażenie z okresu budowy[3]. Główną ozdobą kościoła jest wykonany w stylu schyłkowego baroku ołtarz poświęcony św. Janowi Nepomucenowi[5]. Najważniejszym elementem ołtarza jest obraz, na którym przedstawiony jest święty wraz z aniołkiem. Przykładające palec do ust putto, jest aluzją do zachowanej przez patrona kościoła tajemnicy spowiedzi[5]. W świątyni znajdują się organy o klasycystycznym prospekcie, wykonane przez Alberta Vogla z Ząbkowic. Ich fundatorem był biskup wrocławski Joseph II Knauer[5]. Informuje o tym umieszczony na prospekcie napis i herb fundatora. W kościele jest interesujący witraż, przedstawiający św. Franciszka, ufundowany przez miasto, a wykonany w roku 1912 przez Karola Busha[5]. W przeszłości na wieży był zainstalowany zegar, pochodzący z 1840 r.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oczy Dolnego Śląska. [dostęp 2014-04-01].
  2. a b Marek Staffa: Słownik geografii turystycznej Sudetów, t. 15. Wyd. I. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 1994, s. 73. ISBN 83-85773-06-1.
  3. a b c d Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska. Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 2005, s. 40. ISBN 83-213-4366-X.
  4. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 2014-04-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-27)].
  5. a b c d Krystyna Bartnik: Śląsk w zabytkach sztuki. Bystrzyca Kłodzka. Wyd. I. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1992, s. 96-97. ISBN 83-04-03529-4.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]