Kościół św. Jana Nepomucena w Dorohusku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Jana Nepomucena
A/1350[1] z dnia 8.11.2010
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Dorohusk

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Jana Nepomucena

Wezwanie

Jan Nepomucen

Położenie na mapie gminy Dorohusk
Mapa konturowa gminy Dorohusk, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Nepomucena”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Nepomucena”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Nepomucena”
Położenie na mapie powiatu chełmskiego
Mapa konturowa powiatu chełmskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Nepomucena”
Ziemia51°09′44,06″N 23°48′15,00″E/51,162239 23,804167

Kościół świętego Jana Nepomucenarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Chełm – Wschód archidiecezji lubelskiej.

Ołtarz główny

Budowa obecnej świątyni została rozpoczęta w 1907 roku, a ukończona została w 1909 roku. Plac pod kościół został ofiarowany przez pana Kobylańskiego, byłego dziedzica Dorohuska. Podczas I wojny światowej, w 1915 roku wojska rosyjskie zniszczyły świątynię pociskami. W dniu 12 maja 1921 roku kościół, dzięki decyzji biskupa lubelskiego Mariana Leona Fulmana, otrzymał status świątyni parafialnej (dotychczas był filią parafii w Żalinie)[2]. W dwudziestoleciu międzywojennym świątynia otrzymała organy i ołtarze. Podczas II wojny światowej kościół został ponownie uszkodzony, po zakończeniu wojny świątynia została wyremontowana.

Jest to budowla murowana, halowa, składająca się z trzech naw, wzniesiona w stylu neogotyckim, nawy są jednakowej szerokości. Od strony zachodniej znajduje się prostokątna kruchta, nad którą jest umieszczona wieża wybudowana na planie kwadratu z dwiema bocznymi lokalnymi ścianami. Prezbiterium jest zamknięte trójbocznie, otoczone jest obejściem, w którym znajdują się zakrystie. Wnętrze nakryte jest sklepieniami gwiaździstymi i podzielone jest filarami przyściennymi i lizenami. Wyposażenie świątyni reprezentuje jednolity styl neogotycki i zostało wykonane w technice snycerskiej. W bocznym ołtarzu jest umieszczony obraz Najświętszej Maryi Panny wykonany w końcu XVI wieku[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2015-11-05].
  2. Kalendarium parafii. Parafia św. Jana Nepomucena w Dorohusku. [dostęp 2015-11-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-02)]. (pol.).
  3. Zabytki. Gmina Dorohusk. Oficjalny portal.. [dostęp 2015-11-05]. (pol.).