Kościół św. Jana Pawła II w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Jana Pawła II
sanktuarium
Ilustracja
Widok z południowego wschodu (2015)
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. Totus Tuus 32

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Jan Paweł II

Wspomnienie liturgiczne

22 października

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Pawła II”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Pawła II”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Pawła II”
Ziemia50°00′46,65″N 19°56′09,92″E/50,012958 19,936089
Strona internetowa

Kościół św. Jana Pawła IIkościół rzymskokatolicki znajdujący się w Krakowie w dzielnicy IX przy ul. Totus Tuus 32, w Łagiewnikach.

Jest jedną z budowli Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” wykonaną według projektu architekta Andrzeja Mikulskiego. Obrzęd pobłogosławienia kościoła odbył się 23 czerwca 2013, a uroczyste poświęcenie świątyni nastąpiło 16 października 2016. Obu obrzędów dokonał metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz[1][2][3].

Kościół zbudowany jest na planie ośmiokąta i stylem nawiązuje do bizantyńskich kościołów Rawenny np. kościoła św. Witalisa. Projektował go Andrzej Mikulski. Ma dwa poziomy: kościół relikwii (kościół dolny) oraz kościół górny. Obok kościoła zbudowano wieżę widokową.

Kościół relikwii[edytuj | edytuj kod]

Ośmioboczna sala z ołtarzem w centrum. Wewnątrz marmurowego ołtarza umieszczono relikwię, zamkniętą w szklanej szkatule ampułkę z krwią papieża, pobraną podczas jednego z badań w klinice Gemelli. Obok znajduje się papieski krzyż pastoralny Jana Pawła II. Sala otoczona jest wieńcem kaplic służących modlitwie i oratoriów poświęconych sanktuariom maryjnym.

W kaplicy kapłańskiej, zaprojektowanej na wzór krypty św. Leonarda na Wawelu, znajduje się płyta z grobu Jana Pawła II pochodząca z Grot Watykańskich bazyliki św. Piotra w Watykanie. Na płycie umieszczony jest relikwiarz w formie otwartego ewangeliarza.

W jednej z kaplic są pochowani kardynałowie:

Kościół górny[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze ma także kształt ośmiokąta. Prezbiterium i ściany są zdobione mozaikami, które projektował o. Marko Ivan Rupnik SJ. Do kościoła prowadzi troje odlanych z brązu drzwi przedstawiających sceny z życia Jana Pawła II. W bocznej części kościoła została umieszczona relikwia – sutanna, którą miał Jan Paweł II w trakcie zamachu w dniu 13 maja 1981 roku.

Kościół górny-wnętrze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kard. Dziwisz o sanktuarium św. Jana Pawła II: to miejsce wzywa do wdzięczności, diecezja.pl [dostęp 2017-12-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-31] (pol.).
  2. Zaproszenie na konsekrację Kościoła św. Jana Pawła II, sanktuariumjp2.pl [dostęp 2017-12-03] (pol.).
  3. Konsekracja kościoła św. Jana Pawła II w Krakowie, tvp.info [dostęp 2017-11-18] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]