Kościół św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół świętego Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego
Distinctive emblem for cultural property.svg A/243/561/Wm z dnia 20.04.1996[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo  Polska
Miejscowość Wrocław
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego
Wezwanie św. Jerzego i Podwyższenia Krzyża Świętego
Wspomnienie liturgiczne 23 kwietnia
14 września
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego”
Ziemia51°03′47,02″N 17°04′50,59″E/51,063061 17,080719

Kościół świętego Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętegorzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Wrocław wschód archidiecezji wrocławskiej. Znajduje się na osiedlu Brochów.

Jest to świątynia zbudowana w latach 1910-1911 według projektu architekta Oskara Hoßfelda z Berlina. Świątynia reprezentuje styl neoromański i swoim wyglądem nawiązuje do Kościoła św. Michała w Hildesheim. Budowla posiada 34 metry długości i 17 metrów szerokości, może w niej przebywać ponad 1000 wiernych. Jest to trzynawowa bazylika] filarowo-kolumnowa wzniesiona na planie krzyża łacińskiego, posiadająca wieżę, w której mieści się empora organowa. Wieża posiada obecnie 38 metrów wysokości. Organy zostały wykonane przez firmę Sauer & Sohn z Frankfurtu nad Odrą.

Wysokość nawy głównej to 12 metrów, a naw bocznych to 6 metrów. Gzymsy, okna, wewnętrzne filary i słupy oraz portal zostały wykonane z żółto-szarego piaskowca. Malowanie wnętrza wykonał August Oetken z Berlina. Jego dziełem są polichromie znajdujące się na drewnianym suficie nawy głównej przedstawiające Mojżesza z Tablicą Praw, Chrystusa razem ze świętymi Piotrem i Pawłem oraz na pozłacanym sklepieniu absydy przedstawiające postać świętego Jerzego, patrona świątyni. Freski znajdujące się w nawach bocznych zostały wykonane w latach 70. XX wieku i przedstawiają polskich świętych i błogosławionych m.in. św. Kazimierza, księdza Piotra Skargę i św. Jadwigę.

Autorem chrzcielnicy i witraży na chórze był Karl van Treek z Wrocławia. Obecne witraże zostały wykonane w 1959 roku i zaprojektowane przez profesora Stanisława Kopystyńskiego z Wrocławia, zamontowano je w latach 60. XX wieku.

Zdobienia ołtarza, ambony i ławki komunijnej zostały wykonane z drewna dębowego przez artystę rzeźbiarza Georga Schreinera z Ratyzbony. Natomiast sam ołtarz i ambona zostały wykonane z białego belgijskiego wapienia. ołtarz główny jest ozdobiony płaskorzeźbą przedstawiającą czterech ewangelistów, natomiast ambona jest ozdobiona posągami czterech Ojców Kościoła[2].

Na placu przykościelnym znajduje sie grób wieloletniego proboszcza parafii św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego ks. proboszcza Kazimierza Malinosia.[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. [dostęp 2016-08-04].
  2. Kościoły : Katolicki (pol.). Brochów na przestrzeni dziejów. [dostęp 2016-08-04].
  3. Aw58: Grób ks. Kazimierza Malinosia proboszcza parafii św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego. Wikimedia Commons. [dostęp 29 sierpnia 2017].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • [1] Kościół św. Jerzego Męczennika - Georgskirche